Реформаторите ще са коректни към ГЕРБ, за да не бъдат сменени като съюзници
Проф. Михаил Константинов (пред БНТ)
- Ще видим ли коалиция на подкрепящите в следващото Народно събрание, такива партии обаче, които не участват пряко във властта?
- Аз мисля, че ще се намери правилната формула, защото двете най-близки формации, плюс това принадлежащи към едно и също европейско семейство, правят коалиция на малцинството. Досега сме имали две управления на малцинството, обаче от една политическа сила, сега е комбинация от две. Кой знае защо изведнъж всички забравиха за ДПС. ДПC имаше едно условие - Патриотичният фронт да не бъде в централната власт. ПФ не е в централната власт.
- Тази подкрепа не е ли твърде крехка? В един момент, ако се окаже, че правителството не прави това, което подкрепящите го желаят, какво правим?
- Първо, искам да кажа, че по принцип това е формулата на малцинството. То управлява заради това, защото изпълнява програмата или част от програмата на подкрепящата го коалиция, която няма свои министри. Това е същината на управление на малцинството. Като добавите и обещаната подкрепа на третата по ред по големина парламентарна група, почти равна на втората, виждате, че нещата могат да бъдат и много стабилни и това именно се знае и от малките. От една страна, те държат като че ли решаващите гласове, от друга страна не ги държат, защото ако те се откажат, има кой да ги замести. Така че и тяхното положение е деликатно, но всъщност стига сме правили тези политически сметки, трябва да гледаме какво е добро за България. Такива тежки проблеми са ни на главата, включително и КТБ, че не е време за политиканстване. Между другото искам само да кажа, че кражбата в КТБ е по-голяма относително от кражбата на великия Бърнард Мейдоф в САЩ.Той задига почти 60 милиарда долара, но в техните мащаби това е по-малко, отколкото в КТБ тук. Между другото той получи 150 години първоначално и понеже прецениха, че е възрастен, му ги намалиха на 100 години. В този смисъл там нещата се решиха справедливо.
- Как виждате следващия парламент, като че ли партиите, които заявяват подкрепа за едно такова правителство, никак не са малко? Смирен и кротък ли ще бъде този парламент?
- Аз се надявам да бъде поне такъв в началото. Има две причини за това. Едната е, че политиците разбират докъде са се докарали. И че, ако още един път се олеят, ще има много тежки последствия за тях персонално, а за някои физически, това е първото. Второто, когато подкрепяш едно управление, не е учтиво то да гони твоите кадри до дупка. Т.е. БСП и ДПС се надяват, и не без основание, техните кадри по ниските етажи да бъдат оставени. Аз бих казал малко по-общо - ако техните кадри по ниските етажи стават, нека да останат. Но ако са "калинки", трябва да си ходят.
- Вярвате ли, че в тези разговори за бъдещия кабинет наистина не се обсъждат имена на министри?
- Веднага ще ви кажа, че имена на министри очевидно се обсъждат, защото политиките се правят от конкретни хора. Естествено, че се обсъждат имена. То иначе е смешно да се говори. Вижте, политиката не е някаква идеална дейност, след която всички остават с чисти ръце. Тя е, глупаво е да казвам, че е мръсна работа, но тя е на ръба на мръсната работа, тя трябва да се свърши. Тя трябва да се свърши с разбиране, с достойнство и със спазване на закона. Иначе тя не е за хора със слаби нерви и с деликатен стомах.
- Една прогноза да направите? Прави се коалиционно споразумение, подписват го ГЕРБ и реформаторите. Какво се случва обаче, ако има разколебаване в парламентарната група на реформаторите или пък в тези, които участват пряко в изпълнителната власт? Виждате ли там достатъчно ясен ангажимент от страна на Реформаторския блок?
- Реформаторите, там има нещо, което трябва да крепи групата и това е другите желаещи, които ще заемат техните места. Един от стимулите за висока производителност при капитализма е това, че за вашето място стоят двама души пред вратите на завода. Има нещо такова и тук, това е здравословно. Освен това аз мисля, че когато се поема един ангажимент, той трябва да се спазва. Така че тук говорим хем за спазване на ангажиментите, както се казва за защита на личното достойнство. А и страхът от това да загубиш ролята, която са ти дали.
- Колко време ще живее 43-ият парламент?
- Аз мисля, че две години са му достатъчни. За по-малко няма смисъл. Видяхте какво направи Орешарски за една година.
- Само да кажем няколко думи на финала за начина, по който бяха избрани народните представители. Трябва ли изборното законодателство да се пипне в посока, в която да нямаме казуси от сорта на Кюстендил, недоволството, което видяхме?
- Първо, нека да кажем хубавото нещо - 95 на сто от тези, които гласуваха, имат свои депутати в парламента. Загубиха се само 5 на сто от гласовете. Никога не е било толкова малко. Всеки, който направи партия, що-годе около 4-те процента, тя влезе в парламента. Сега, имаше няколко евтини мандата. Тази система допуска евтини мандати. В случая скандалът стана, защото те се паднаха на ДПС, както и миналата година. Има съвсем лесен начин да се махнат евтините мандати - или чрез национални листи, или чрез район в чужбина, най-добре чрез двете. Просто няма да има евтини мандати.
- Ще искат ли политиците отпадане на преференциите?
- Те искат вече. Въпросът е да не им разрешим да я махнат.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com