Ще опазим паметниците на културата и старите къщи по френски модел
Помагаме на волейболната звезда Владо Николов за спортна школа, казва столичният кмет Йорданка Фандъкова
- С общинската агенция за инвестиции може да привлечем много компании
- Въведохме 5-годишна гаранция за ремонтите
- Наблягаме на училищния и масовия спорт, строим нови паркове
- Г-жо Фандъкова, кои ще са новите приоритети на общината, ако бъдете избрана?
- И на тези избори предлагам на столичани конкретна програма - разписани проекти, ясни показатели и цели, които да постигнем в развитието на София за следващите години. Работихме здраво и направеното се вижда. Започнахме с големите инфраструктурни проекти, защото те са гръбнакът на всеки голям град. Изградихме нови 21 км метро, които реално подобриха средата на живот на жителите на едни от най-големите квартали. "Младост", "Дружба", "Надежда", "Обеля", части от "Лозенец", където и в момента строим към кв. "Хладилника", са свързани вече с метро. Тази нова станция ще е готова догодина, а още тази започва първият участък от третата линия, която ще свърже кв. "Левски", кв. "Хаджи Димитър", "Сухата река", "Красно село", "Овча купел" до околовръстния път при Горна баня. Започнахме и модернизацията на градския транспорт. Вече върви процедурата за закупуване на 110 нови автобуса. Целта ни е в следващите 4 г. да закупим още 270. Продължаваме със закупуването и на нови трамваи - успяхме да обновим изцяло една от големите линии - и сега подготвяме проекти за още 50 трамвая. Изградихме 5 кръстовища на две нива, с които осигуряваме трасета, които извеждат трафика от центъра на града. Изграждаме системата за управление на трафика, която дава предимство на градския транспорт и планираме да свържем велоалеите в мрежа. Ремонтирахме цялостно основни улици и булеварди. Вече може да насочим по-големи средства към ремонт на малки улици в кварталите, към тротоарите и междублоковите пространства. Построихме 80 нови детски градини и сме готови с проектите за още 25, както и разширение на 5 столични училища заедно с изграждане на физкултурни салони. Нов приоритет е реновирането на училищните дворове и възможностите за спорт - готови сме с първите 24 училища.
- Казахте, че в следващите години вниманието на кметството ще се насочи към кварталите? Какво имате предвид?
- Това, че обновихме голяма част от базовата инфраструктура, ни дава възможност да изведем нови приоритети, които са с акцент инфраструктурата вътре в кварталите, по-близо до домовете на хората. Първият нов приоритет са ремонтите на малките улици във всички райони на София. И сега правим по 20-30 улички годишно, но това е малко за мащабите на София. Първата ми задача към новите районни кметове ще е да разработят графици с улици във всеки район по значимост и спешност. Затова е важно хората да гласуват и за районни кметове в неделя, и то за хора с опит в работата с общината. Вторият нов приоритет е модернизирането на уличното осветление. През тази година изпълнихме пилотен проект с почти 9000 нови лед-осветителни тела. Ефектът от тях е много добър, правим програма за подмяна на 60% от уличното осветление в София. Очакваме по този начин да спестяваме 30% от електроенергията. На трето място, като нов приоритет, поставям изграждането на нови тротоари - това е проект, който изпълняваме заедно с новите улици и осветлението. На следващо място разширяваме програмата за поддържане на междублокови пространства и създаваме условия за спорт. Реновирахме 19 парка и градини и продължаваме с възстановяването, но и с изграждането на нови паркове. Плановете ни са да довършим първия нов парк във "Възраждане" и да започнем в "Младост", "Овча купел" и "Дружба". Изградихме 100 км канализация и 200 км водопровод, като сме готови с още 15 проекта за канализация в различни райони на град.
- Как ще се привличат големи инвеститори, включително чужди, в София?
- Преобладаващата част от външните инвестиции в България са в София - над 450-500 млн. лв. на година в частни проекти. От своя страна ние успяхме да спечелим 3 млрд. лв. от европрограми, от които 2 млрд. лв. е безвъзмездното финансиране. Всички тези средства са инвестирани в големите проекти на София. Имаме доверието на Еврокомисията и го печелим с открит диалог и публични процедури. Затова и успяхме да реализираме най-големия проект, който до момента е финансиран от ОП "Околна среда" - завода за преработка на отпадъците. В средата на тази година създадохме общинска агенция за инвестициите. Нейната задача е да подпомага с цялата нужна информация инвеститорите, които искат да развиват бизнес в София или вече го правят. В същото време да облекчим процедурите и да улесним бизнеса. Работещата икономиката и привличането на нови компании са ключови, защото за хората това означава работни места и доходи. Създаваме програма за развитие на Северните територии, в които има огромен потенциал да се развиват агроцентрове и съвременни индустриални зони.
Столичната община е една от най-стабилните финансови институции и това се оценява от бизнеса. "Джей Пи Морган Чейс" постави София в топ 30 на най-бързо развиващите се градове в света. Фондация Блумбърг определи София като европейската столица с най-голям ръст на БВП за последните 10 г. Standard & Poor's потвърди кредитния рейтинг на София, като подчертава изключително добрата бюджета политика на общината. Затова съм убедена, че с общинската агенция за инвестиции можем да направим много за привличане на големи компании, които да създават работни места тук.
- София ще е Спортна столица през 2018 г. Какво трябва да се направи, за да посрещнем достойно тази номинация?
- Моята идея е да разширим общинската програма за подпомагане на спорта на деца и млади хора. Вчера се видях с капитана на националния отбор по волейбол Владо Николов, за да обсъдим затова как общината може да подпомогне младежките клубни отбори. Сега подпомагаме училището по волейбол, което се прави по негова инициатива. Това, за което ще работим заедно, е със спортистите да разработим програма, по която да подпомагаме клубовете, които развиват младежки и аматьорски спорт. В същото време ние продължаваме нашата политика на инвестиции в условия за масов спорт. Тази година завършихме най-големия спортен комплекс на открито в "Зона Б5". Направихме първите 45 фитнеса на открито и спортни площадки и продължаваме тази програма. Готови сме с проекти за реновиране на 16 ученически басейна и изграждане на 10 нови физкултурни салона.
- Какво още бихте направили, за да се превърне София в желана туристическа дестинация?
- Устойчива е тенденцията в последните години на увеличаване на броя на туристи. 7% е ръстът на туристите, които са посетили София през тази година в сравнение с миналата година. Важен е и фактът, че нараства броят на хората, които остават повече от ден. Интересът към София се дължи и на нашата последователна политика да инвестираме в разкриване и възстановяване на културно-историческото наследство. За мен това е един от стълбовете, на които се основава бъдещето на града. Инвестирахме 6 млн. лв. от бюджета на метрото в разкриване на археологическото наследство на Ларгото, по мое настояване 4 пъти променяхме проекта за втората линия там, за да не мине през археологическия пласт и в момента тя минава на 20 м дълбочина под археологическите структури. В момента Министерството на културата прави реставрацията на Ларгото и поисках както проверка, така и минимални намеси в автентичните зидове. Всички надстроени неестествени стени трябва да бъдат премахнати, това е категоричното ми мнение. Хората се привличат от запазеното и добре експонирано наследство, а не от нови градежи. Ние осигуряваме средства за проучването пред "Св. Неделя". Работи се на Западната порта на Сердика, на неолитното селища в Слатина, където ще разкрием и образователен център за деца. Направихме подземния музей под базиликата "Св. София", който стана най-посещаваният туристически обект в града. Реставрираме мозайки от 4. век и ги връщаме на мястото им. Това всичко е огромното богатство на града, което трябва да покажем. Затова участвахме и в кампаниите на в. "Стандарт" за популяризиране на културно-историческото наследство. Другата стъпка в тази посока е проектът за възстановяване на старите сгради на София. Поканихме френски експерти да разработим градоустройствен план и наредба за опазване на сградите паметници на културата и старите къщи. Над 140 сгради бяха реновирани през последните години и благодарение на последователните усилия на районните кметове на "Възраждане" и "Средец". И сега ще направим нужното да запазим Къщата с ягодите, като ще поискам външна експертна оценка за състоянието на сградата и мерките, които собственикът трябва да предприеме, за да я реставрира.
- Два мандата управлявате София с желязна ръка в ръкавица, но какво още може да се направи за контрола над фирмите, които работят за общината?
- Още контрол, и то на по-ранен етап, за което отговаря надзорната фирма, която също се избира с конкурс. Сега за слягането на бул. "Малинов" поисках глоби и за строителя, и за надзора. Хората трябва да знаят три неща, които правим със сигурност. Първо, че в договорите на фирмите, които работят със Столичната община, заложихме ясни гаранционни срокове по 5 и 10 г. Допълнително въведохме изискването фирмите да предоставят банкова гаранция, докато работят. Второто нещо е, че всеки дефект се отстранява от фирмата за нейна сметка. Третото нещо, ако фирмите не завършат обекта в посочения по договор срок, им налагам и санкции за забавяне. А това става почти винаги когато ги връщаме да преработват. Факт е, че има и некачествено изпълнени дейности и затова съм налагала най-големите глоби - 600 хил. за ремонта на трамвайното трасе по бул. "България", 400 хил. за естакадата на бул. "А. Сахаров" в "Младост". Същинският проблем в строителството са кадрите. Затова и преди дни разговаряхме с председателя на Камарата на строителите за това, че трябва да инвестират в работници и професионалисти, да финансират програми за практическо обучение на младите хора от строителните гимназии и университети.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com