Забраняват опасни мазнини

Брюксел готви доклад за вредата от трансмазнините

Забраняват опасни мазнини | StandartNews.com

Употребата на трансмазнини и забраната им в САЩ предизвика бурни дебати и в България. Потребители от всички сектори поискаха употребата им в храните да бъде задължително упомената на етикета на стоката, а други директно предложиха трансмазнините да бъдат забранени.

Хидрогенираните мазнини да се забранят у нас във всички ресторанти и готови храни като сладкишите или солените манджи. За това призовават от екоорганизацията "Зелени инициативи". Оттам са пратили писма на здравното министерство и Агенцията по храните. Повод за апела им стана опасението на Американската агенция по храните и лекарствата, че тези мазнини не са безопасни за хората. В момента в САЩ се готви забрана за употреба на тези продукти. Тя трябва да стане факт до 8 март.

Прекаляването с мазнините е вредно за всеки човек. Те обаче се делят на няколко вида - наситени, ненаситени и трансмастни (хидрогенирани). Третият вид е и най-вреден за здравето ни според всички здравни експерти. Трансмастните киселини се получават, когато течните мазнини се втвърдят. При този процес към растителното масло от соя, слънчоглед или рапица се добавя водород. Така мазнината добива твърдост и устойчивост. Процесът се нарича хидрогенизация, а резултатът са трансмазнините. Типичен представител на тях е маргаринът. Според всички експерти тези мазнини са най-опасни и предизвикват сърдечно-съдови заболявания.

"Те представляват химически изомер на растителна мазнина, а пространствената им конфигурация е различна и трудно се разпознава от човешкия организъм и му причинява затруднения в метаболизма", обясни Георги Баладжиев от Агенцията по безопасност на храните. Според проф. Стефка Петрова от Българското дружество по хранене и диетика този вид мазнини се задържат в организма много по-дълго, въздействайки на кръвоносните съдове и нарушавайки функцията им. "Трансмастните киселини са най-големият риск за сърдечно съдови заболявания - поне 10 пъти по-голям риск, отколкото наситените мазнини", обясни тя.

Трансмазнините обаче се използват масово в хранително-вкусовата промишленост при производството на вафли, пуканки, бисквити, дори на сладолед и баници. Те могат да се използват и при приготвянето на солени гозби по кръчмите и ресторантите. "Забраната им е тенденция в световен мащаб, но не зависи от нашата агенция", каза Баладжиев. Подобни промени може да предприеме само здравното министерство като каже, че те са вредни за здравето на хората.
Въпреки че има подобни данни в целия свят, засега в Европейския съюз трансмазнините дори не са предмет на задължително упоменаване на етикетите на храните. Според европейския регламент 1169 на етикетите на готовите продукти от мазнините трябва да се отбелязват само наситените, а ненаситените са предмет на желание от страна на производителите. До края на тази година обаче Европейската комисия ще направи доклад за вредата от трансмастните киселини. На неговата база тя ще прецени дали има нужда от законови промени, както и от какви точно. Най-вероятно и те ще станат предмет на задължително отбелязване на етикетите на продуктите. Така хората ще могат да преценят по-лесно дали си купуват нещо вредно, или полезно за ядене.

Записват енергийната стойност на храните

Засега няма действаща директива, която да изисква изричното упоменаване на съдържанието на трансмазнини в хранителните продукти. Разбира се на ниво Европейски съюз текат усилени дебати по този въпрос, коментираха от Българската агенция по безопасност на храните. Най-вероятно ще се регламентира изричното упоменаване на съдържанието върху етикетите на продуктите. Засега обаче такава директива няма. Единственото, което предстои да влезе в сила скоро, е изискване за упоменаване на енергийната стойност на продуктите.

Медиците: Да ги заменят с натурални

Трансмазнините в храните са изключително вредни и допринасят за развитието на сърдечно-съдови заболявания. Човешкият организъм не може да ги преработва, алармираха медици. Този вид мазнини представляват химически изомер на растителна мазнина, а пространствената им конфигурация е различна и трудно се разпознава от човешкия организъм и му причинява затруднения в метаболизма, обясни Георги Баладжиев от Агенцията по безопасност на храните.

Трансмазнините се задържат в организма много по-дълго, въздействайки на кръвоносните съдове и нарушавайки функцията им, изтъкна от своя страна проф. Стефка Петрова от Българското дружество по хранене и диетика. "Трансмастните киселини са най-големият риск за сърдечно-съдовите заболявания - поне 10 пъти по-голям риск, отколкото наситените мазнини. Предизвикват сериозни проблеми в метаболизма, като повишават лошия холестерол", продължи проф. Петрова.

Проф. Донка Байкова, която е зам.-председател на Българското дружество по хранене и диетика, бе категорична, че организмът не може да преработва трансмазнините. "Те отиват в тялото ни и се залепят някъде, където не трябва", каза още Байкова. И уточни, че много производители са започнали да заменят тези вредни вещества с натурални, но има и такива, които ги ползват за захарните изделия, за да пестят средства.

Бременните най-застрашени

Според проучване на университета Харвард бременните жени, които са консумирали храни с високо съдържание на трансмазнини - синтетични мазнини, които се съдържат в обработените храни, имат по-голям шанс да родят голямо бебе. Това се установило след изследване, в което се включили почти 1370 бременни жени. Интересното е, че този резултат не се свързва със същия тип хранене, ако той е практикуван през третия триместър.

КАКВО Е ТРАСМАЗНИНА

Добавят водород към течните масла

1. Какво представляват трансмазнините?
Трансмазнините са създадени чрез промишлен процес, като се добавя водород към течни растителни масла, за да ги направи по-твърди. Другото име на трансмазнините е "частично хидрогенирани масла." Потърсете ги в списъка на съставките на хранителните пакети. Много от производителите не ги отбелязват, защото не са задължени от закона.

2. Защо фирмите производители използват трансмазнини?
Компаниите използват трансмазнини в храните, тъй като те са лесни за употреба, евтини за производство и трайни за дълго време. Трансмазнините дават на храните необходимия вкус и структура. Много ресторанти за бързо хранене използват трансмазнини за пържене, тъй като мазнината може да се използва за пържене във фритюрници за много дълго време.

3. Как трансмазнините се отразяват на нашето здраве?
Трансмазнините повишават нивата на лошия холестерол (LDL) и понижават тези на добрия (HDL). Консумирането на трансмазнини увеличава риска от сърдечни проблеми и инфаркт. Свързват се още с увеличения риска за развитие на диабет тип 2.

Диетичните напитки - най-опасни

10. Сладолед - пълен със захар, трансмазнини, изкуствени оцветители и овкусители, а много от тях се смятат за невротоксични

9. Зърнен и тортила чипс - води до бърза промяна на нивото на захар в кръвта, което може да се забележи като честа смяна на настроенията

8. Пица - пълна с изкуствени тестени подобрители и консерванти

7. Пържени картофи - съдържат трансмазнини, които са свързани с дълъг списък от заболявания, а имат и най-силната канцерогенна субстанция в храната - акриламид. Той се образува, докато картофите се пържат на висока температура

6. Картофен чипс - знаете, че е вреден. А знаехте ли, че в картофения чипс има най-голямо количество акриламид, който причинява рак?

5. Бекон - ежедневната консумация увеличава риска от болест на сърцето с 42% и диабет с 19%

4. Хот-дог - повишава с 67% вероятността за заболяване от рак на панкреаса

3. Донът (поничка) - най-лошите мазнини, които причиняват здравословни проблеми със сърцето, мозъка и са предпоставка за рак

2. Газирани напитки - нужни са около 30 чаши вода, за да неутрализирате ефекта от една кола

1. Диетични газирани напитки - съдържат изключително опасния аспартам, който причинява слепота, депресия, замаяност, епилепсия

Първанова внася пак ветото в Брюксел

Българският евродепутат и лидер на НДСВ д-р Антония Първанова ще внесе предложение в Брюксел за забрана на трансмазнините в Европейския съюз. Тя е дала подкрепата си на сдружение "Зелени инициативи", което настоява за пълна забрана на употребата на трансмазнините, които са основна съставна част на маргарина, сладкарската сметана, палмовото масло, както и много други масово използвани храни.

Заедно с евродепутати от всички парламентарни групи тя бе направила предложение за задължително изписване на трансмазнините на лицевата страна на опаковката. Впоследствие обаче производителите сменили думата "задължително" с "доброволно" изписване със съгласието на страните членки срещу позицията на Европейския парламент.

Топ 4 на опасните продукти

Пържените картофи съдържат най-много лоши мазнини

Консумацията на фаст-фууд храните има негативно въздействие
върху функционирането на мозъка

Соковете съдържат по-малко вредни за организма вещества

Повечето от трансмазнините на пазара за хранителни продукти
се намират в сладките изделия

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай