Д-р Петър Кътев
Най-значимата социална новина през последната седмица е, че "икономиката ни е пред колапс заради свитото потребление, поради което се задава рецесия". Рецесията е забавяне темпа на растеж в икономиката. Но за всяко нещо си има причина. И разумните хора биха я потърсили, определили и анулирали. За добро или зло има малка прослойка достойни хора, които "сън не ги хваща", докато не изпълнят задълженията си, та дори и те самите да са си шефове. Но както са казали нашите предци, "покрай сухото, гори и суровото".
Голяма част от хората са си наумили, че всеки момент някой им е длъжен и трябва да им бъде на разположение. Десетки години назад родните ни села и прилежащите им земи бяха като кошер с пчелички, в който непрекъснато се работеше и нещо се правеше. Сега, слава на Господа, има магистрали, които ни телепортират само за няколко часа до родните курорти, за да почиваме, понеже много сме се преработили. И в същото време колко от нашите безбройни емигранти в Америка, Канада, Германия, си позволяват такъв туристически лукс? Та причините за тази рецесия са били описани по следния начин от К. Иречек още през лето 1881: "Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много с толкова малко, за толкова кратко време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. За мен най-лошото в България е чудесното наслаждение, което имат тук хората, да се преследват един друг и да развалят един другиму работата."
Ако погледнем този икономически парадокс, наречен рецесия, от гледна точка на психологията и медицината, може да се каже, че съществува рецесия на мисленето, което от своя страна предизвиква колапс заради свитото потребление на човещина. И, естествено, в основата на всичко това е феноменът мързел, който в България спокойно може да бъде определен като социално явление. Стара българска поговорка гласи: "мързелът не мори, той мъчи".
Ще ви разкажа един медицински казус, в който явно и двете страни ги е мързяло да мислят. Един 70- годишен човечец в най-топлите дни на годината ( т. нар. Горещници ) бил извикан от своя зъболекар, за да му извади зъб. Ден, в който всички медии ни продъниха ушите, че не трябва да се излиза, защото има висок риск за инсулти и инфаркти. В същото време беше обявен код оранжев за почти цялата държава. След манипулацията се получава сериозен кръвоизлив, за който стоматологът обявява, че е вследствие на медикаменти, разреждащи кръвта, които неговият пациент приема. А трябва преди всяка манипулация, още повече - операция, да се пита какви лекарства употребява и какви заболявания има пациентът. След скоропостижния шев и кройка на мястото на извадения зъб кървенето спира.
Има една стара школа от лекари в България, които и до ден днешен напомнят, че в най-топлите и най-студените дни оперативни манипулации се правят само по спешност. Иначе парите никога на никого няма да стигнат. Отдавна известен факт е, че зъбите говорят не само за характера на човека, но и съответстват на определен орган в тялото. Тоест, ако имате болка в долни и горни зъби, то значи може да имате проблем с бъбреци, уши, пикочен мехур. Малките коренни 4-ти и 5-ти се отнасят за белите дробове и дебело черво. Големите коренни 6-ти и 7-ми отговарят на далак и задстомашна жлеза, а кучешките подсказват за проблем с жлъчния мехур и черния дроб. За хронична пневмония, "алергична реакция" говорят болките в 5-ти и 4-ти коренни зъби. Докато дискомфортът в 1-ви и 2-ри резец се свързва с отит, цистит, хроничен пиелонефрит. Болките в четвъртите зъби отгоре и отдолу най-вероятно се отнасят за възпалителен процес с хроничен характер, както и болести на дебелото черво.
Дълго протичаща анемия, язва на стомаха и дванадесетопръстника, хроничният гастрит и панкреатит подсказват за присъствието си чрез болки в шестите и седмите зъби. Шестите горни болят също при наличието на мастопатия, възпаления на далака и яйчниците, туморни образувания в щитовидната жлеза, синузит. А долните ни насочват към проблем с артериите и атеросклероза. Седмите долни ни алармират за проблеми с белите дробове като хронични пневмонии и други, както и за полипи в дебелото черво. Мъдреците пък се свързват с кардиологични болести. А зъбният камък говори за нарушения на ендокринната система. Главоболието също може да се предизвиква от болни зъби. Болката се локализира в зависимост от мястото на възпалителния процес. Интересно е, че един от най-точните сигнали, които организмът подава в случай на заболял орган, е т. нар. фантомна болка - болки на места, където зъбът е отдавна изваден или изглежда напълно здрав. За това и е казано: "Пазете се от фантомно мислене".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com