За 7 г. Полша е усвоила 69 млрд. европари. По този начин страната постигна най-високи темпове на растеж в ЕС, казва посланикът на Полша Лешек Хенсел.
- Ваше превъзходителство, известни са постиженията на Полша в усвояването на еврофондовете. Колко пари са получени през последните години и какъв е процентът на използването им?
- За периода 2007-2013 г. Полша получи близо 69 млрд. евро за кохезионна политика заедно със задължителното държавно и частно участие средствата, използвани за проекти, са около 86 млрд. евро. До 14 април т.г. бяха подписани договори за 85,7% от тях. С тези пари бяха изградени 10 хил. км пътища, ремонтирани 1500 км жп линии и закупени 1200 превозни средства. Освен това бяха построени или модернизирани над 20 хил. км канализационна мрежа, 5,5 хил. км водопроводна мрежа, почти 400 пречиствателни станции, а и бяха направени над 300 инвестиции в областта на обновяемите енергийни източници и почти 700 инвестиции за подобряване на енергийната ефективност и когенерацията. Бяха открити почти 300 хил. нови работни места. Създадени бяха и 500 нови електронни услуги.
- Как се отразява на икономиката на Полша вливането на еврофондове?
- Благодарение на еврофондовете през 2007 - 2011 г. полската икономика се развиваше с бързи темпове (4,3 %), като достигна до най-високото средногодишно темпо на растеж в целия ЕС (средното ниво в ЕС-27 беше 0,5 %). Полша избегна рецесията и във всички наши региони бе постигната по-висока от средната общо за ЕС динамика на растеж на БВП на човек от населението. .
- В Полша как се извършва държавен и обществен контрол на изразходването на европарите?
- Еврокомисията оценява позитивно нашата система за мониторинг на усвояването. Съгласно изискванията на ЕС той се извършва на всички етапи: от заявлението за плащане, подадено от индивидуалния бенефициент, чак до отчетите за разходи. Първото ниво на мониторинг е контролът от името на институцията, управляваща оперативната програма. Надзорът се състои в проверка на заявленията за плащане, постъпили от бенефициентите. Извършва се контрол върху всички заявления "на хартия", но някои от проектите се следят и "на терен". Вторият етап е одитът, провеждан от Отдела за защита на финансовите интереси на ЕС към полското МФ. Третото ниво на мониторинг са одитите, провеждани пряко от одиторите от ЕК и все по-често от Европейската сметна палата.
- Вземат ли се по-специални мерки срещу корупцията?
- С цел да се подобри ефективността на борбата с корупцията през 2007 г. беше създадено Централно антикорупционно бюро. Заедно с полицията то играе съществена роля, като сътрудничи с институциите, отговорни за усвояването на еврофондовете.
- Справедливо ли са разпределени според вас средствата на фондовете между "старите" и "новите" държави в ЕС за периода 2014-2020 г.?
- Новите държави членки очакваха да получат средства в по-голям размер от досегашните. Както Полша, така и България наистина ще разполагат с повече, въпреки общото съкращаване на средствата за кохезионна политика от 353,48 млрд. евро на 325,15 млрд. евро. Повече обаче не означава толкова, колкото очаквахме в началото на преговорите. Общо взето, може да се каже, че компромисните предложения на председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой не бяха идеални за никого. Но те бяха дотолкова справедливи, че да бъде осигурена подкрепата на всичките 27 държави членки.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com