В последния си работен ден депутатите приеха революционна промяна за цената на хляба. За първи път ще има максимална допустима надценка от 15% в магазина. Тя ще се отнася не само за белия хляб, "Добруджа" и типов, а за всички видове хляб.
Таванът бе гласуван по предложение на председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев. "Производствените цени на хляба са ниски, но търговската надценка е висока - между 40 и 55%. Затова предлагаме само за хляба да въведем ограничение от 15%. Ще наблюдаваме как ще се прилага и какъв ще е ефектът", посочи депутатът от ДПС.
Така в закона бе записано, че "до 31 декември 2024 г. включително, данъчната основа, посочена в данъчния документ, издаден от производителя или вносителя за доставка на хляб, може да бъде увеличена с максимална надценка в размер до 15 на сто без данъка по този закон, по веригата доставки до краен потребител.“
Друга добра новина е, нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното, която бе заложена в закона за бюджета до 31 юни, остава до края на годината. 0% ДДС важи за всички видове хляб.
Първоначално предложението за удължаване на действието на социалната мярка, внесено от Теменужка Петкова и Йордан Цонев, не беше прието от парламента, въпреки че комисията по бюджет и финанси даде положително становище. Това беше планирано да се случи в преходните разпоредби на Закона за доходите на физическите лица, с който трябваше да се отмени алтернативният данък за събирачите на гъби и трюфели. Още при първото гласуване в пленарна зала на заглавието на въпросния законопроект не бяха събрани достатъчен брой гласове за подкрепа. Така гласуването по-нататък на законовите поправки не беше възможно да продължи. Това означаваше, че от 1 юли хлябът и брашното отново трябва да се облагат с 20% ДДС, каквато бе ставката преди свалянето й на 0 процента преди две години.
Председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев обаче вкара поправките в Закона за ДДС в преходните разпоредби на Закона за хазарта - втора точка в дневния ред на извънредното заседание на НС.
"Нулевата ставка ДДС за хляба изтича на 30 юни. Не е ясно дотогава дали ще може да заработи новото Народно събрание, сформирано след изборите. Затова по настояване на браншовите организациите на хлебари и мелничари удължаваме срока до 31 декември 2024 г.", заяви Йордан Цонев по-рано днес, когато в комисията бе одобрена законовата поправка. Той обясни, че не са нужни повече аргументи, защото за всички е ясно колко е важен хлябът за трапезата на българите.
По отношение на 15-процентната надценка в магазинната мрежа Цонев увери, че това няма да е окончателният процент. Депутатът от ДПС призова народните представители да приемат тази цифра сега и да задължат отговорните министрества да представят анализ. Ако е необходимо, процентът ще бъде коригиран по-нататък.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com