- Времето, когато ofline ще означава oflive, дойде неочаквано бързо
Видяхте ли, уважаеми, видяхте ли?! Депутат, заразен с коронавирус! После властниците нямали вътрешен живот! Не само вътрешен живот, и колебания имат дори! Както се видя със случая с маските. Хора са, казвам ви, като всички нас! "И всички имаме сърца, и бедни, и богати", както се пее в онзи чалга шлагер, който разплаква плеймейтките! Така е. От първия ред съм го гледал това. С разплакването, имам предвид. С властта не сме чак толкова близки, уви.
Ползата от носене на маски е голяма. И не непременно само хигиенична. Много хора изглеждат много по-добре с маски. Сещам се веднага за едни журналистки, ама няма да им изрека имената, защото социалните мрежи и без това са жестоки към тях. Маската е народна извънредност, любезни! Още от най-древни времена тя съпътства цивилизацията - за карнавалното, раблезианско начало в живота може да се осведомите от много книги. От Бахтин до... телефонния указател. Абе, къде изчезнаха хартиените телефонни указатели?! Сякаш вече няма смисъл от тях. То и от хартиените маски няма много смисъл, както се разбра, ама по-добре да ги носим. Чунким това е единственото безсмислено нещо, дето правим!
Маските и карнавалът помагат за разместване и сливането на социалните слоеве. От Вакханалиите до модерните фешън партита, от шаманите в пещерите до рок групата "Кис", маската
осигурява слава и анонимност
едновременно. Нещо като фейсбук.
И бедни, и богати остават само по маски и наистина се разбира имат ли сърца или нямат. Богаташите се маскират на слуги, просяците на принцове, крадците на кардинали, банкерите - на проституки. Само Борисов не може да се маскира, както се научихме, защото маските са малки за главата му. Всъщност в тези дни - парадоксално - той май е единственият немаскиран. Същият, какъвто си беше преди 15 години! Качество ли е това или недостатък, е голям спор, ама не е важен днес. Днес говорим за маските.
Хората са ги надянали далеч преди средновековната чума във Венеция през 1347-а, донесена с търговските кораби от Федосия (Крим). Там пък се заразили от монголите, които при обсадата на града изстрелвали с катапулти труповете на умряли от бубонна чума. На венецианците не им върви - триста години по-късно, през 1631 година, чумата отнася една трета от населението и фактически поставя края на величието на този уникален град-държава. Но и чумата, и традиционният венециански карнавал са триумф на маските, белязал цялата модерна културна история на Запада. На Изток не е по-различно - от ритуалните маски, през бойните маски на самураите, до театър Но и Кьоген - прикриването на лицето със страшни и смешни други лица - е велика традиция, помагала на хората да се крият, да се веселят и да плашат врагове и несгоди. Но - най-важното: маските разнообразяват монотонния ни живот по изобретателен и взаимен начин. Може би сте чували историята за онази дама, която се оплакала на сексолога, че мъжът ? вече не я желае. Посъветвана била да се маскира по някакъв необичаен начин. Не с традиционните секс-костюми: медицински сестри, червени шапчици и други садо-мазо тривиалности. Мислила тя, мислила и накрая го измислила. Съблякла се чисто гола, надянала един противогаз и закачала благоверния. Когато самецът се прибрал, тръшнал се пред телевизора и загледал поредния брифинг на Извънредния щаб, а тя се появила с цялото необичайно великолепие на богатата си физкултура и започнала да се разхожда пред него... Никакво внимание! Разстроена, съпругата не издържала и креснала: "Добре, де?! Никаква ли промяна не виждаш у мен?"
Мъжът я гледал тридест секунди, след което несигурно попитал: "Изскубала си си веждите?!"
С този разказ нито искам да изпиша вежди, нито да извадя очи. Опитвам се да обясня, че маските не са чак толкова лошо нещо и ако ги превърнем в забава, в
надпревара по изобретателност
можем да си причиним и нещо по-интересно от въпросите на Беновска по прескофнеренциите в тези скучни дни.
Ето - аз вече два дни излизам маскиран като Любен Дилов-син, но явно не съм добър в имитацията. Докато не произнеса дума с "ч", никой не ме разпознава. Като дадох пример със себе си, се сетих и нещо друго важно - ние всъщност отдавна живеем маскирани. Какво са профилите ни във фейсбук, ако не маски на едно по-добро, по-интересно и по-вълнуващо наше "аз"? С маските скриваме онзи Лени от "За мишките и хората", който поради вродена сила и несръчност, е склонен да убива всичко, което обича... За това и кръстих този разказ "За маските и хората".
Корона-вирусът вече промени света. В някои сектори неочаквано бързо. За по-цивилизованите общества вече ofline означава oflive. Пандемията и изолацията ще повишат солидарността, но ще задълбочат нови разделения. Светът ще се раздели на иновативна информационна цивилизация и технологични гета. Гласуването, образованието, публичните услуги, дори здравеопазването ще са все повече online и голяма част от човечеството няма да има достъп до тях не само поради бедност, но и поради техническа невъзможност, породена от бедността. Този свят в никакъв случай няма да е по-лош от стария. Можем само да се надявам, че ще е малко по-добър.
Плаха надежда
Защото под маските сме си все ние. И не всяко нещо, което има две бузи е лице!
Държавата се завърна с гръм и трясък. Гражданите са благодарни за твърдите мерки, които държавата прилага спрямо тях. Навсякъде по света управляващите палят свещи пред олтара на страха от вируса, сковал хората и развързал ръцете на властта. Насякъде по света опозицията е истински маргинализираната, а не хората на изкуството. Специално в България това не е непременно лошо положение. Но... денят, когато страхът за прехраната в бъдеще ще надделее над страха от вируса, съвсем не е далеч. И тогава ще настъпят истински тежките дни за държави и управляващи. Защото глобалният и либерален капитализъм няма да е в състояние да помогне, зает сам да оцелява. В условията на пандемия пазарният принцип съществува, но пазарът го няма.
Социалистите би трябвало да потриват доволно ръце, защото хората ще искат по-социални държави. Проблемът е, че колкото и да трият ръце, не само искра, но и пари не могат да произведат. А социални мерки без пари в ръцете е точно онова, за което блееха преди години комунистите - социализъм с човешко лице. Има само лице и нищо в ръцете. Той, разбира се, ще се маскира по някакъв начин. В крайна сметка това не е съчинение по политикономия, а разказ за маските и хората. Въпросът е ще го разпознаем ли под маската?
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com