- Интериорни дизайнери правят 3D макети, автомобилни техници получават инструкции в нета
Учениците от професионалните гимназии, които тази година трябва да вземат тапия, ще го направят с практика онлайн. В някои специалности това е възможно и се прави отпреди, в други - не чак толкова, но въпреки това директорите твърдят, че техните възпитаници са напълно подготвени, защото са карали практика и в предишни години. На 5 юни те трябва да вземат изпита по теория, а след това - и този по практика, като сроковете за него определят училищата.
Интересно е решението на Софийската професионална гимназия по туризъм, която подготвя готвачи и салонни управители. Нейните ученици по времето на дистанционното обучение са се готвили по видеоматериали. Част от тях направили учителите им, а огромно рамо им ударил и клубът на мастър шефовете в столицата. Младите надежди в гурмето направили специални видеа, по които техните наследници да усвояват готварските умения. "Слава богу, във всеки дом има кухня, така че обучението и от разстояние се оказа възможно, а семействата на децата вероятно са най-щастливи от този начин на обучение, защото само те могат да опитат продукта", разказа директорът на училището Антоанета Джонева. Учителите все пак могат да оценят изпълнението на кулинарните виртуози по вида на ястието, както и по консистенцията му при разрязване. Гурутата в кухнята се съобразили и с това, да не правят видеа с прекалено скъпи продукти, които гимназистът няма как да набави. "Уверена съм, че ще се справят на изпита, ние имаме и учебни работилници, и учебен ресторант, в който да го проведем, а учениците караха практика там и преди извънредното положение", поясни Джонева.
Онлайн са учили и учениците от Националната финансово-стопанска и Националната търговско-банкова гимназия. В НТБГ учениците работят със задания, поставени от банката ментор, които може да бъдат изпълнени виртуално. За специалността електронна търговия пък това въобще не е проблем, поясни директорът Емилия Иванова. Изпитът по практика ще бъде по строго определен график, за да не се получи струпване на ученици.
Националната финансово-стопанска гимназия ще проведе дори и практическия си изпит онлайн. "Ако в едно училище е необходима лаборатория и технически устройства, това няма да е възможно, но при обучението на бъдещи счетоводители не е проблем да представят онлайн проекта си", каза директорът Мая Гешева. Тя се притеснява по-скоро от изпита, който трябва да положат учениците от 10 клас, които не са имали възможност за практика. Ако един ученик от друго училище иска да се прехвърли при тях, то той трябва да държи редица приравнителни изпити и няма да има равен шанс.
Бъдещите дизайнери също ще разчитат на онлайн обучението, като по всяка вероятност на тези от моден дизайн няма да се наложи да шият, а само да представят скици, разказа директорката на Професионалната гимназия по дизайн Даниела Шошова. Що се отнася до специалности като интериорен дизайн, учениците нямало да имат проблем да представят 3D проекти на обзавеждане на стая, още повече, че отдавна работят с такива продукти.
Професионалната гимназия "Макгахан", в която учат бъдещи автомобилни техници, също е преподавала дистанционно и учениците са получавали инструкции за отделните операции. Те са карали практики и преди, още от десети клас, и част от тях са много желани от престижни чужди фирми, заяви директорката Звезда Пеева. Според нея в четирите учебни работилници няма никакъв проблем на ден да се изпитват по шестима ученици и за няколко дни да получат тапиите си.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com