Всяка църква със страница във Фейсбук. Това е новата инициатива в Пловдивска митрополия, благословена от митрополит Николай. Много от местните храмове вече присъстват в социалните мрежи. Това са “Св. Николай”, ”Св. Преп. Параскева Епиватска”, “Св. Димитър”, ”Св. Преображение Господне” в ЖР “Тракия”, митрополитския храм ”Св. Вмчц Марина”, ”Св. св. Кирил и Методий”, ”Св. Иван Рилски” и катедрален храм ”Св. Богородица”, пише в. "Марица"..
Социалните мрежи се използват от църквата като средство, което подпомага свещениците да засилят вярата на хората, те подтикват и провокират миряните да пристъпят църковния праг и да се доближат до Бога, разясняват служителите на църквата.
Благословията на Дядо Николай е нужна за всеки новосъздаден материал, който се качва в интернет пространството, за да бъде съобразен с духовните потребности на хората и да бъде поднесен по начин, който съответства изцяло на нашата свята православна вяра, обясняват духовниците. Освен това не е полезно от духовна гледна точка Фейсбук и Туитър да стават трибуна за личното мнение на духовенството, което може да не бъде изразено в най-пълна степен и с най-подходящите изразни средства.
Енорийският свещеник на един от новите храмове в Пловдив “Св. Николай Мирликийски Чудотворец” - отец Георги, е създал и поддържа Фейсбук страницата на църквата. Преди 3 години и половина той е служил в катедралния храм ”Св. Богородица” и е създал профил и за него. “Фейсбук е актуален в нашето време и много хора, търсейки истината и смисъла на своя живот, попадат на материали, свързани с нашата Вяра чрез своя смартфон, обяснява той. Така част от младите хора откриват нов свят, изпълнен с хармония и радост, който показва кое е най-важното - спасението на човешката душа. Затова материалите, които се публикуват във Фейсбук, следват основната цел да водят човек към спасение”.
Благодарение на профила на църквата много нови миряни са я посетили, след като видели нейни снимки в мрежата. Някои от тях са се венчали в "Св. Николай", други са кръстили там рожбите си.
Светият синод на БПЦ не е наложил конкретни изисквания за поддържане на профилите на църквите в социалните мрежи. В тях се публикуват проповеди, текстове на служби, информация за поста и причастието, за тайнствата като Кръщене и Венчание, Изповед, Причастие, за устройството на храма и за това какъв да бъде нашият живот като православни християни.
“Все пак не трябва да забравяме, че прекаленото стоене във Фейсбук не ни доближава до Бога. Той е в храма и в тайнството - в молитвите и в светата литургия”, допълва отец Георги от новия пловдивски храм.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com