Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) даде ясен знак, че възнамерява да „замрази“ процедурата за избор на специалния прокурор, който ще има правомощие да разследва главния прокурор и заместниците му. Това стана ясно от обсъждането на депозираната в дневния ред на кадровиците за четвъртък точка относно правилата за избор на такъв прокурор.
Както „Правен свят“ писа, миналата сряда Прокурорската колегия имаше известни бележки по съдържанието на правилата – най-вече свързани с времетраенето за изслушване на кандидатите, както и относно това дали те трябва да депозират „концепция“ или по-скоро „виждания и възгледи“ за бъдещата си работа. Сега Пленумът, по предложение на Правната комисия към ВСС прие, че най-точен е терминът „възгледи и идеи“.
Сериозен дебат между членовете на ВСС обаче предизвика предвидената в правилата за избор възможност изслушването да се проведе дистанционно.
Според част от членовете на ВСС обаче е редно възможност да дистанционно представяне да имат само онези кандидати, които по обективни причини – карантиниране или влошено здравословно състояние – не могат да се явят физически в сградата на ВСС.
Веднага след като ВСС прие в цялост предложените правила, председателят на Правната комисия Цветинка Пашкунова обърна специално внимание на иначе доста деликатната ситуация около искането на президента за обявяване на противоконституционност на разпоредбите в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), с които новата фигура на специалния прокурор бе създадена.
Пашкунова изрично подчерта, че критиките на държавния глава се отнасят не само до самото конституиране на новата длъжност, но и до правилата и процедурата за избора на конкретен магистрат на поста. Следователно – в случай, че Конституционният съд се произнесе в подкрепа на искането на Румен Радев, то тогава и цялата процедура по избор ще се яви противоконституционна.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com