Всеки втори в ЕС умира от сърце

Всеки втори в ЕС умира от сърце | StandartNews.com

Българите боледуват 3 пъти по-често, алармира проф. Цветана Кътова

Миокардният инфаркт е едно от заболяванията, които често водят до фатален край както при мъжете, така и при жените. Острият сърдечен удар представлява умиране (некроза) на сърдечния мускул (миокард) поради блокада на коронарна артерия от кръвен съсирек. Сърдечно-съдовата болест убива в Европейския съюз (ЕС) повече хора от всяка друга болест. "Стандарт" потърси професора по кардиология Цветана Кътова, която ни обясни как да открием коварното заболяване и дали има напредък в лечението на болните от сърдечна недостатъчност.

Приблизително 50% от смъртността в Европа се дължи на сърдечносъдови заболявания. Заболеваемостта от тях, съгласно данните от EUROSTAT, е близо 3 пъти по-висока в България от тази в ЕС. У нас се разболяват 617 на 100 000 души, докато в Европа - 209 на 100 000. "За да отговоря на въпроса дали много пациенти умират от сърдечна недостатъчност, ще направя едно сравнение. Съгласно статистически данни от рак на гърдата, на простатата и на дебелото черво оцеляват повече хора, отколкото при сърдечна недостатъчност. Броят на пациентите, лекувани в болница при обострянето й, за 1 г. в България е над 100 000 души (съгласно данните на НЗОК)", казва проф. Цветана Кътова. Според нея хоспитализацията представлява възможност за подобряване на клиничния ход на болестта, както и като цяло на качеството на живот.

Важно е да се разбере, че сърдечната недостатъчност е клиничен синдром, а не диагноза. Тя е резултат от различни нарушения в структурата, механичната функция или електрическата активност на сърцето. Проф. Кътова обяснява още, че тя настъпва в хода на редица широко разпространени заболявания у хората - като

захарен диабет, хипертония, бъбречна недостатъчност

предсърдно мъждене, коронарна артериална болест, клапни пороци и др. А как да я разпознаем? "Характерни за сърдечната недостатъчност симптоми са недостиг на въздух в покой или при усилие, лесна уморяемост, чувство на изтощеност, подуване на глезените. При преглед обичайно се установяват обективни промени като ускорен пулс (тахикардия), ускорено и затруднено дишане (тахипнея), белодробни влажни хрипове, плеврални изливи, подуване на шийните вени (повишено югуларно венозно налягане), периферни отоци, увеличен черен дроб (хепатомегалия)", посочва кардиологът.

ЕКГ, рентген, проверка на натриуретични пептиди - това са изследванията, които трябва да се направят за доказване на болестта, а и по-нататък за проследяване на резултатите от лечението. "Най-широко използваното и с най-висока диагностична стойност обаче е ехокардиографското изследване. То позволява да се оцени динамиката в размерите и обемите на сърдечните кухини, да се определи задебеляването на миокарда, да се измерят важни показатели за функцията на сърцето", твърди проф. Кътова. Добавя още, че преди да се започне с приема на лекарства, е необходимо да се докаже диагнозата и типа на сърдечната недостатъчност, затова ехокардиографията е задължителна. Трябва да се оцени етиологията, да се обърне внимание на съпътстващите болести, да се обсъдят съвети за диета, терапевтично обучение, препоръчителна физическа активност.

За подобряване на функционалния капацитет и симптомите при пациенти с хронична сърдечна недостатъчност се

препоръчват редовни аеробни упражнения

"В последните 20 г. всички препоръки за лечение на сърдечната недостатъчност включват медикаменти от няколко основни групи - т.нар. РААС инхибитори, бета блокери, алдостеронови антагонисти - които доказано намаляват смъртността. АСЕ инхибиторите редуцират смъртността от сърдечна недостатъчност с около 15%, бета блокерите с 33%, алдостероновите антагонисти с 20%. Добавянето на медикаменти, които забавят сърдечната честота, допълнително намаляват смъртността. Но въпреки едновременното използване на АСЕ инхибитори, бета блокери и минералкортикоидни антагонисти, пациентите остават високо рискови по отношение на нефатално влошаване на техния клиничен статус", разказва проф. Кътова.

Наскоро в Испания се проведе Европейският конгрес по кардиология. Проф. Кътова отбелязва, че досега изброените терапевтични подходи за лечение на сърдечна недостатъчност са насочени към неврохуморална инхибиция. Но в началото на този месец, на конгреса, са били представени резултати от широко и многоцентрово проучване с над 8000 пациенти с тежка сърдечна недостатъчност - проучването PARADIGM-HF, в основата на което стои

абсолютно различен подход - неврохуморална модулация

"Медикаментът, който е изследван в това проучване, е с кодово название LCZ696. Независим комитет за проследяване на резултатите и безопасността на лечението препоръча предварително прекъсване на проучването. Поради данни за убедителни ползи от лечението с LCZ696 и съответно изразява становището, че би било неетично към огромния брой болни да се забави приложението на това ново и по-добро лечение. Първичният проследяван показател в изследването е сърдечносъдова смърт или хоспитализация за сърдечна недостатъчност, като в PARADIGM-HF сърдечносъдовата смъртност е водещият проследяван резултат", казва проф. Кътова. Отбелязва, че резултатите са впечатляващи - LCZ696 удвоява ефекта върху намаляване на сърдечносъдовата смърт (20% допълнителна редукция на сърдечносъдова смъртност над тази, постигната с РААС инхибитори), 16% намаляване на смъртност по всякакви причини, намаляване с 21% на риска от хоспитализация поради сърдечна недостатъчност, подобряване на симптомите и физическите ограничения при сърдечна недостатъчност. Тя смята, че клиничната значимост на откритията от PARADIGM-HF е революционна. "За последните 25 г. доказаният ефект на ACE-инхибиторите върху сърдечносъдовата смъртност (18%) създаде етично задължение за тяхната употреба при всички пациенти с хронична сърдечна недостатъчност, които биха могли да понесат лечение с тези медикаменти. Откритието, че

LCZ696 има 20% по-голям ефект

върху сърдечносъдовата смъртност спрямо ACE-инхибиторите, силно подкрепя заключението, че LCZ696 трябва да замени настоящата употреба на ACE-инхибитори и ARB за контрол на хроничната сърдечна недостатъчност. Статистиката говори, че, ако 32-ма пациенти се лекуват с LCZ696, ще бъде предотвратена 1 сърдечна смърт", обяснява проф. Кътова. И посочва, че сърдечносъдовата недостатъчност може да се предотврати чрез промяна в начина на живот и по-добро използване на лекарствата, които вече съществуват и които доказано променят съдбата на болните.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай