Всеки лекува, както си иска

Всеки лекува, както си иска | StandartNews.com

София. Болници плащат между 80 и 250 лв. рушвет на доктори, за да им пращат пациенти, разкри в понеделник "Стандарт". Как тези практики вредят и за пациентите, и за лекарското съсловие - днес продължаваме дискусията с д-р Стоян Лазаров, началник на отделението по Детска кардиохирургия в Националната кардиологична болница.

- Д-р Лазаров, консултантските договори етични практики ли са?
- Несъмнено етичността им е под въпрос. Имаме достатъчно данни, за да смятаме, че част от тези договори водят само до лична изгода за двете страни, които ги практикуват, и са в ущърб на пациента, защото много често болните не се насочват към мястото, което е най-добро за тяхното лечение, а по комерсиални причини. Това е практика не само в столицата, а навсякъде, дори в провинцията е по-честа. Тя се случва, защото в интервенционалната кардиология се отвориха повече от нужния брой лаборатории и то на места, където има население, което е платежоспособно. От друга страна, не можем да не отчетем и факта, че това пациентите да отиват на едно или друго място е свързано с информацията къде медицината се практикува по-добре. Това вече е въпрос на пазар, но в добрия смисъл на думата. Много е важно да се знае, че ако не предлагаш иновативни методи на лечение, ще останеш изолиран от общите тенденции и само ще протестираш, че някой насочва пациентите извън твоята клиника. Така че нещата не са съвсем еднозначни.
- Консултантските договори ли са най-порочните практики в областта на кардиологията?
- В една съседна Сърбия, когато на пациент е нужно да се постави имплантируем дефибрилатор, всички негови данни се пращат в централизирана комисия, където участват специалисти от различни институции. Там се преценява дали този метод е подходящ за него и така се избягва чисто комерсиалното начало - да се сложи устройство, защото това носи изгода за някого. В България обаче не е така - всеки може да практикува във всеки клон на медицината това, което е решил, независимо дали има опита, или дали пациентът има нуждата. Липсата на контрол е най-голямата трагедия на българската медицина.
- Как може да се промени това?
- Един от начините спомена проф. Генчо Начев в интервюто за вашия вестник тази седмица - съсловието трябва да изхвърли всички тези "шугави овце", както каза той, които компрометират медицината. От друга страна, държавата не може да финансира всичко само защото се е появило. Държавата има средства да наложи контрол над всеки, но тя е вдигнала ръце от това, което се случва в медицината. Просто тя не се интересува.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай