София. Всеки десети българин се предполага, че има диабет. Хубавото е, че в момента само 20% от тези хора вече са недиагностицирани. Тоест, усилията на информационните кампании, профилактиката дават ефект. В същото време всеки ден у нас заради диабет умират над 20 души, а около 15 стават инвалиди. Тези данни обяви д-р Станимир Хасърджиев по време на пресконференция "Заедно срещу диабета".
През 1997-ма година Българското дружество по ендокринология правят проучване и откриват около 2% диабетици в България. През 2006 година, върху една голяма извадка, която се смята за представителна за страната, се установява, че процентът вече е 8,3% диабетици. През 2012 година ново проучване показва отново повишение честотата на диабета - тя вече е 9,6%, при възрастни над 40-годишна възраст.
"Диабетът се оказва водеща причина за смърт в световен и европейски мащаб. Това заболяване, което често започва скрито, може да има огромни последствия както за здравето на конкретния пациент, така и за цялото общество поясни Хасърджиев, цитиран от БГНЕС.
"Това заболяване изисква инициативата на всички здравни експерти, здравни институции, на пациентски организации и на медиите, които да информират хората." допълни той.
Проф. Михаил Боянов цитира данни от представително интернет проучване, сред 1000 души на възраст между 18 и 60 години. Резултатите показват, че 1/3 не знаят, че диабетът може да бъде избегнат. Тоест, това са хора, които смятат, че каквото е предопределено не може да бъде избегнато с начин на живот, а истината е точно обратната - диабетът може да бъде избегнат или най-малкото отложен с много години във времето, ако човек спазва един разумен стил на живот, обясни експертът.
Ниска е информираността по отношение на симптомите на заболяването, става ясно от проучването. Отговарящите посочват отговори като повишен холестерол, главоболие или сърцебиене. Това не са симптоми за диабет - за диабет са характерни симптомите: жажда, често уриниране, повишен апетит, отслабване, чести инфекции.
Наследствеността също има важно участие - наличието на един диабетноболен родител е 50% шанс да се развие диабетът, но кога зависи от начина на живот на дадения човек.
Проучването за информираността при болните от диабет показва, че всички знаят, че диабетът може да доведе до много сериозни усложнения. Проф. Боянов уточнява: "Да, диабетът е смъртоносна болест, но този изход става след много години. По тази логика и животът е смъртоносна болест. И го казвам, защото има пациенти, това обикновено са мъже, на които,когато им се обясни, че диабетът може да ги доведе до най-лошото, изпадат направо в депресия. Не това е нашата цел - нашата цел е да предупредим, че има голяма опасност, но тя може да бъде избегната."
От изследването става ясно, че пациентите не са достатъчно добре информирани за желаните стойности на кръвна захар на гладно. Засяга се и въпросът с недостига на тест-ленти за измерване на кръвна захар. Често пациентите измерват кръвната си захар с тест-ленти и глюкомер едва 1 път месечно, при положение, че препоръката е почти всеки ден да се измерва кръвна захар, ако може и по 2-3 пъти на ден. В най-лошия случай самоконтролът може да се прави по-рядко - за хората на инсулин задължително веднъж на ден и по 2-3 пъти седмично за хората на хапчета.
Целта на кампанията "Заедно срещу диабета" е да предостави актуална информация на хората за това заболяване и за рисковете от него. Предстоят скринингови и информационни акции, съвместно с експерти.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com