Впечатлен съм от кметовете на Виена и Берлин

Впечатлен съм от кметовете на Виена и Берлин | StandartNews.com

Довършваме храма "Свети Дух", ремонтираме театъра

Искам да продължа напред, защото хората ми вярват, казва градоначалникът Златко Живков

- Г-н Живков, Вие сте най-дългогодишният кмет в историята на община Монтана – цели 4 мандата. Обявихте кандидатурата си и за пети. Има ли още какво да се прави за промяната на Монтана?

- Винаги има какво още да се прави за един град. За четири години направих много, но остана още много работа. Ще я свърша през следващия мандат.

- Какви са плановете ви за него?

- Монтана има да усвоява от новата програма „Региони в растеж" 19 млн. лв. В момента подготвяме над 20 проекта, които ще изпълним през програмния период 2014 – 2020 година. Ще обновим сградите на театъра, на читалището, централния площад. Ще доразвием спортната база, все пак Монтана има три отбора, които играят в професионалните А-групи, ще продължим корекцията на река Огоста, която още не е излязла от рамките на града. В емоционално отношение най-много ме вълнува новият ни храм „Свети Дух", който през следващия ми мандат ще бъде завършен и осветен.

- Какво заварихте преди 16 години?

- Заварих две обновени улици и малка корекция на река Огоста след излизането и от язовира.

- С какво започнахте след това?

- С много неща. В момента Монтана има обновени 97 улици, последно асфалтирахме 12 от най-важните. Построихме нов мост над река Огоста на мястото на стария, граден през 30-те години на миналия век. Офоррмихме входно-изходните артерии, централния булевард „Трети март". Подменихме тротоарните плочи, осветлението, украсата. Обновихме парковете, изградихме един нов, обновихме стадиона и спортните зали. Много неща направихме, но пълната промяна ни предстои.

- С какво от построеното се гордеете най-много?

- С петте проекта, които изпълнихме – построихме депо за твърди отпадъци, завод за боклука, пречиствателна станция за отпадни води, а от дни имаме обновен воден цикъл на града. Изхвърлихме тръби за вода и канална мрежа от преди 60 години. В момента в Монтана 39 816 граждани имат достъп до чиста вода и канална мрежа. По-големи градове от нас нямат пълно покритие на канализацията. Ние го постигнахме. Това, което направихме за екологичната инфраструктура, за парковете, ще служи на жителите на Монтана поне половин век напред. Но нека бъда добре разбран – гордея се с доверието на хората. Във фейсбук имам над 5000 приятели, а на последните избори за мен дадоха гласа си над 14 000 души. Според едно социологическо проучване аз съм най-разпознаваемият ръководител в област Монтана. 92% от хората знаят кой съм. Следващият по влияние е с 10 процента. При предишни мандати съм получавал покани от групи хора от други градове да се преместя при тях и да се кандидатирам за кмет. Звучи на шега, но е истина.

- Хората ви вярват, а вие вярвате ли им?

- Да, разбирам, че те не са слепи и глухи за това, което правя. Оценяват го много точно. Това ме задължава да се вслушвам в предложенията им, в съветите им. Много от обектите, които са изградени в нашия град, са по предложения на хората, живеещи в кварталите или обединени по интереси или професионално. Удовлетворява ме това, че търсят мен и общината за рашаването на проблеми, които дори не са от нашата компетентност. Но те са убедени, че само аз и екипа ми може да им помогнем.

- Търсят ви и за осигуряване на работа. Обикновено се твърди, че обищната не осигурява работни места.

- Това не е точно така. Осигурява като привлича инвеститори, а те откриват работни места. Ние изградихме индустриална зона, в която дойдоха 5 – 6 фирми. Дадохме терени за построяване на магазини на големите европейски вериги. Те също разкриха много работни места. Гледаме да удовлетворим желнията на всеки инвеститор. Затова те идват при нас. Не случайно безработицата в Монтана е колкото и средната за страната.

- Не казвате колко напрегната е работата на един кмет. Защо?

- О, това се подразбира. Когато си поел отговорност за по-добрия стандарт на живота на съгражданите си, не може да не работиш и живееш под напрежение. То идва и от голямата отговорност, която носиш с избора си, с доверието. Аз искам да направя нещо, което го е нямало преди мен. Това е голямо предизвикателство.

- Вие заседавате три мандата в Комитета на регионите на Европа. Какво научихте от кметовете, с които сядате заедно за обсъждането на общ проблем?

- Много неща. В Европа не е необичайно кметовете да имат повече мандати. Такива са управниците на Виена, на Берлин. Аз съм впечатлен от тях. За тях състянието и развитето на градовете им е станало не е само задължение и отговорност, а мисия на живота им. Има на какво да се научим от тях. Те казват така: понякога и 4 години са достатъчни, за да направиш много за своя град. Но понякога и пет мандата не стигат, особено когато започваш мащабна промяна. Зависи от кмета. За някои и 4 години са много, за други – 7 мандата - малко.

- Еднакви ли са проблемите на Монтана с тези на Виена или на Берлин?

- В някои отношения са еднакви, в други – не. Но и ние, кметовете от България, и тези от старата Европа, имаме едни и същи проблеми. Ние тук винаги се оплакваме от липсата на средства. Но и те с многомилионни бюджети казват същото: парите не ни стигат.

- На какво разчитате за следващия си избор?

- На това, което направих досега и на доверието на хората.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай