Милен Керемедчиев, бивш зам. външен министър
От украинската криза става ясно, че Русия няма да отпусне захвата над нито една от своите бивши републики. Това се видя в Грузия, сега се вижда и в Украйна. В най-лошия случай Москва би създала буферни зони между себе си и тези отделящи се държави.
Така стана в Грузия, когато Русия по същия начин влезе, защитавайки руското население, и превзе Северна Осетия. Същото се получава в момента в Крим. За разлика обаче от Грузия за Русия Украйна е от жизненоважно значение. Всички от по-големите газови тръбопроводи минават през Украйна. Така че това не е просто една държава от бившия СССР, а е стратегически и геополитически важна за руската икономическа експанзия. В последно време Русия използва армията си в много краен случай. Тя използва газа, златните ресурси, петрола за политически цели. Нейната инвазия и агресия не е с военни действия, а с икономически.
Рисковете за Европа в тази ситуация се крият в това, че Москва може по всяко време да преустанови доставките на газ подобно на газовата криза през 2009 г. Тогава много държави, в това число членки на ЕС, бяха поставени на колене заради руско-украинската война. Сега се върви в тази посока. Има няколко тежки аспекта в настоящия конфликт. Първият е проблеми за доставките за страните от Европа, което би наранило много сериозно икономиките. От друга страна обаче, това би намалило приходите в руската хазна. Вторият по-голям проблем е икономическият срив на Украйна. При положение, че 50% от износа на страната е към Русия и тя е изцяло зависима от руски природни ресурси, това би означавало изключително сериозно пропадане на Украйна като икономика. Това би застрашило всички други държави в региона, защото един гладен украински народ би предприел много непредсказуеми стъпки.
Истинският залог за Москва в тази криза са изключително важните енергийни връзки с Европа, "Южен поток" трябва да бъде реализиран и такъв тип пречка като в Украйна е неприемлив. За САЩ "играта" е тази, която беше и в Грузия - налагане на все повече западен стил на демокрация в държавите около Русия, икономическо навлизане в тях - ограничаване на руското влияние.
За съжаление в момента Русия има повече козове, отколкото имат ЕС или САЩ. Москва разполага с коза "заем", който беше обещан на Украйна. Вторият й коз са цените на газа - вече бяха махнати привилегированите тарифи за Киев. Това поставя Украйна на колене, защото господин Медведев обяви, че е готов да предоставят заем от 2 млрд. долара на украинците, за да могат пък те да си платят заема към Москва. Това означава още по-голяма зависимост на украинската икономика от Русия. ЕС, САЩ и други партньори много трудно биха събрали 35 млрд. долара, които са необходими за запазване на украинската икономика на крака. Така че руската страна все повече държи енергийни, финансови и икономически лостове и затова Владимир Путин реши да не предизвиква напрежение и да не дразни САЩ и ЕС с военно присъствие, навлизайки вътре в Крим.
Сега прибра своите въоръжени сили в базата им и чака студа и липсата на пари и на природни ресурси да играе в негова полза. От друга страна, нека не забравяме, че руският газ и петрол се набавя по много по-скъпи технологии в сравнение с този, който се добива в Саудитска Арабия и другите държави от Персийския залив. Тоест механизмът, който много често се използва при конфликти с Русия и който, според мен, може би ще бъде един от лостовете за реципрочност, се нарича петролна война. Това няма да е война с оръжия, а война на цените на петрола. В момента, в който САЩ и европейските държави се договарят с държавите от Персийския залив за увеличаване добива на петрол с цел понижаване на цените на горивата и те станат под 70 долара за барел, Русия ще започне да изпитва затруднения да финансира добива си на нефт. Колкото повече продължават да падат цените на петрола, толкова повече Русия ще бъде икономически притисната. Както се вижда, рублата вече удари историческо дъно.
Пак повтарям, войната няма да се води с оръжия, а с икономически, финансови средства, с газ, с петрол. Нито един руски гражданин или политик не би одобрил военни действия с братския украински народ, дори със сънародници. Има исторически връзки между руснаци и украинци.
За България украинската криза създава рискове за спиране на газовите доставки по всяко време. Много съществен проблем е свързан и с българското население в Украйна. Ако нещата наистина ескалират, не е изключена бежанска вълна от българи, които биха поискали да получат съдействие от втората им родина.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com