23 млн. лв. ще вложи Министерството на регионалното развитие и благоустройството за подобряване качеството на питейната вода в страната през тази година. Според инвестиционната програма на ведомството всяка година ще се извършват ремонти и подобрения за подобна сума. Това заяви строителният министър Лиляна Павлова, която вчера подписа първите шест договора с общините Варна, Бургас, Стара Загора, Хасково, Правец и Симеоновград. Вече е предвидено да бъдат сключени споразумения за предоставяне на финансиране в размер на 19 млн. лв. на тези и още 12 общини. Павлова отчете, че 28-те административни области в страната са приравнени на 28 водни територии, за 18 от които са сключени договорите между асоциация и оператор за стопанисване и експлоатация на инфраструктурата и съоръженията. 18-те вече могат да кандидатстват с проекти по ОП "Околна среда".
242 от общо 265 общини в страната подкрепят реформата, заяви министърът и допълни, че интерес към окрупняване има и в четирите неконсолидирани области, но не от всички общини в тях. В Благоевград има сформирана Асоциация по ВиК и е избран един оператор, но трите малки общински дружества на Кресна, Петрич и Сандански не са присъединени към него. В Кюстендил и Ловеч пък общинските дружества в Дупница и Сапарева баня, както и на Троян не се съгласни да се влеят в консолидираните оператори, информира Павлова. В Пазарджик държавното дружество е в ликвидация, а 9 малки неефективни общински дружества без достатъчно приходи и възможности за инвестиции не са съгласни да се присъединят към него. Ще предложим законодателна промяна, чрез която да закрием дружеството в ликвидация и след това да се открие ново, каза Павлова.
За да не бъдат ощетени жителите на населените места, заявили желание за консолидация, общините ще получат целеви субсидии за реализация на важни ВиК проекти от държавния бюджет, каза министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com