Вкарахме смартфона в час по английски

Вкарахме смартфона в час по английски | StandartNews.com

Искаме всяко училище да може да прави иновации

Ползваме умно мобилните телефони, вместо да ги забраним напълно, казва Асен Александров

- Американка и китайка преподават в училището ни
- Децата изрисуваха стените с графити на великите българи
- Трябва да има стандарт за какви знания каква оценка се пише
- На първия учебен ден правим шествие в памет на Марино

- Господин Александров, с какво ново ще посрещне 15 септември 51-во СОУ?

- Училището приключи с ремонтите, освежихме коридорите на първия и третия етаж. Освен това изградихме специален офис за новия ни преподавател по английски език - американка, която идва по програмата "Фулбрайт". Направихме и специален кът за децата със специални образователни потребности, мебелиран подходящо. В момента довършваме спортна площадка с фитнес, която правим съвместно с община "Красно село". Училищната ни телевизия, която създадохме, също работи с пълен капацитет. До момента децата са направили 15 предавания, които траят между 10 и 40 минути. Идеята е тази година те да правят по едно предаване на седмица, което да се гледа в часа на класа. Интересът към телевизията е много голям, в момента в екипа й са 65 души от пети до 12 клас. Целта ни е децата да усвоят целия процес на правене на едно предаване - от намиране на подходящите хора, които да интервюират, през операторската работа, монтажа, излъчването. Тази година в правенето на предавания ще включим и учителите си чужденци - американския преподавател и китайката, която преподава факултативно китайски.

- Има ли интерес към него?

- Интересът е огромен и в момента чакаме института "Конфуций" да ни изпрати още един преподавател. Има много желаещи да учат езика, който се преподава факултативно, в момента имаме 9 групи. Учебниците са много интересни, те са пример за това как би трябвало да изглежда и един наш учебник. Децата учат не само език, а и културата на страната.

- Вие бяхте училището, което първо забрани носенето на смартфони в класните стаи. Това подобри ли дисциплината?


- Всъщност ние редуцирахме смартфоните, но вместо да ги забраним напълно, предпочитаме да ги използваме умно в учебния процес. Животът ни научи да не бъдем толкова категорични в забраните. Не е позволено на учениците под какъвто и да било предлог да отварят смартфоните си в час, освен ако учителят не го поиска от тях с учебна цел. По английски например това се прави, така децата решават тестове, като влизат със собствената си парола. На онези, които нямат смартфони, даваме таблетите, с които разполага училището. Иначе навсякъде в училището има интернет, децата могат през междучасията да влизат без парола. Откакто въведохме наказания за това да използваш смартфона си в час, дисциплината доста се подобри. Това вече е записано в правилника ни. Ако ученикът бъде заловен, телефонът му се иззема и се предава на родителя. За ученика, който трябва да изкара 4-5 часа без мобилен телефон, това си е едно сериозно наказание. За децата това да прекараш 24 часа без телефон, води до стрес. Имаше дори едно такова проучване - на 50 тийнейджъри са обещани награди, ако прекарат осем часа без телефони. Само един се е справил и е успял да изкара осем пълни часа.

- Новият училищен закон вече ще изисква определен процент от оценката на децата да се формира от работа по проекти. При вас учениците работят по този начин от няколко години..

- От 4-5 години децата при нас изпълняват проекти ,като се разделят на малки групи. Това започва дори още от четвърти клас. Работят съвместно по екологични теми, по биология, по химия. Единият от учениците намира в интернет нужните материали, друг прави презентацията, трети я представя словесно. Важното е, че целият този екип накрая получава една и съща оценка. Това е най-ценното, защото така по-силният е мотивиран да помогне на по-слабия член на екипа, тъй като оценката е една за всички. Това е смисълът на проектите - да научим децата на колективна работа, за да отговарят на изискванията на съвременния свят. Работодателите искат от тях да работят в екипи, така че по този начин ние ги подготвяме за живота.

- Вашето училище се слави с графитите си, има ли нещо ново, което учениците са нарисували?

- Децата ни направиха нещо уникално на една от стените - нарисуваха като графити портрети на великите българи - като започнем от хан Аспарух, минем през другите царе и ханове, през Ботев, Левски, та до героите от Втората световна война. Интересното е, че тази галерия стои повече от осем месеца и нито един не е надраскал нещо върху нея.

- В момента в парламента върви на второ четене новият закон за училищното образование. Вие участвахте в разработването му по време на мандата на Сергей Игнатов. Кое е най-важното и спешното, което трябва да бъде направено според вас?

- Първото, което трябва да се направи, е да се приеме законът, защото именно след това започва голямата работа. Трябва да бъдат приети 19 стандарта, които именно ще зададат реформата. Например стандартът за оценяването трябва да ни каже как се оценяват учениците, от кого, какъв процент от оценката е по проект, какъв по самостоятелна работа, какъв по групова. Трябва също да се научат учениците да се самооценяват, да има по-стройна систематизация срещу какви знания каква оценка се поставя. Трябва да бъдат приети новите степени на образование, тоест те вече бяха гласувани, за да могат да се напишат учебните програми и да се заложи учебното съдържание, за да можем да имаме и нови учебници.
Другото много важно нещо, може би дори най-важното, е създаването на възможност за автономия на училищата, възможност те сами да разработват своите учебни планове и програми, сами да задават организацията на учебния ден. Много добре е това, че се създава възможност да има иновативни училища, но за мен това не е разписано толкова добре, колкото бих искал. Сега се залага тези училища да бъдат утвърждавани от Министерски съвет, което е много тромава процедура. За мен утвърждаването трябва да става на проектен принцип, но на много по-ниско равнище - например на ниво комисия в министерството. Иновативно училище не е нещо, което трае вовеки веков - то трае, докато трае иновацията му. Тя може да се въведе само в пети клас, или само в девети. Защо, вместо да направим 10 или 20 училища иновативни, не позволим на повече да кандидатстват с проекти за иновации. Нека са 20, 30, дори 50 на сто. Регионалните инспекторати да следят как протича тази иновация, дали тя дава по-добри резултати. И в един момент, ако се окаже, че го прави, тя може да бъде превърната в правило. Един простичък пример, който включва и автономията, и иновацията - обучението по езици. Тази година например ние имаме осмокласници в три паралелки и преди няколко дни ги събрахме на тест по английски. Резултатите им бяха от 21 до 93 точки. Сега, от тази учебна година, те всички трябва да започнат от нулата. А ако законът ми позволяваше, аз бих разделил тези деца на групи според нивото им. Сега онези, които имат 93 точки и започнат отново всичко отначало, ще напреднат много малко. И учителите ни молят да направим нещо подобно, но законът не позволява.

- Това лято един от вашите ученици, Марино, загина нелепо по време на гонка. Училището започна събиране на подписка в подкрепа на наказанията за подобни шофьори. Докъде стигнахте?

- Вече имаме събрани 6500 подписа. На първия учебен ден ще направим едно шествие от училищната сграда до църквата "Свети Георги", като децата ще носят плакати и цветя. Искаме с тази подписка да кажем, че трябва да се промени законът, този, който сяда зад волана по такъв начин, да знае, че след това, ако отнеме човешки живот, ще лежи в затвора.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай