Велика събота е! Вижте всички забрани за деня

В църковната традиция се отдава особено значение на помирението

Велика събота е! Вижте всички забрани за деня | StandartNews.com

Тази година Велика събота се пада на 19 април, а това е денят, в който възпоменаваме погребението на Исус Христос, извършено от Йосиф и Никодим, както и слизането на Спасителя в царството на тъмнината - ада.

Когато Исус починал като човек, тялото било положено в гроба. Душата Му слязла в ада, победила мрака и освободила пленените там души. В третия ден душата и тялото отново се обединили и тялото възкръснало от мъртвите. Душата на Господа съкрушила ада, а тялото победило смъртта, защото душата и тялото не се разделят от Божеството. Това не са били душа и тяло на смъртен човек, а на очовечил се Бог. Затова адът не бил в състояние да задържи в плен тази Душа, нито смъртта ­ да предаде на тление това Тяло.

На Велика събота сутринта се отслужва вечернята за Пасха със света Василиева литургия.

Богослужението е възкресно и с тържествен характер и ни въвежда във великия празник Пасха. На Светата литургия сутринта, свещениците сменят тъмните одежди със светли пасхални. Сменя се и завесата на Царските двери към Олтара. По време на богослужението свещеникът хвърля цветята от плащаницата към вярващите, като израз на радостно предчувствие за Светлото Възкресение. В края на литургията всички постили и изповядали се са поканени да пристъпят с покаяние, благоговение и смирение към Светите Дарове.

Забраните за Велика събота

На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях.

Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички домакински задължения предварително. Не трябва да изнасяте нищо от къщата, дори боклук: според вярванията можете да загубите благополучието или здравето си заедно с това нещо. Отказът от работа и домакинска работа се свързва с почит към паметта на Христовите страдания.

Също така не трябва да се празнуват рождени дни, сватби и други лични празници. Тази събота в църквата не се извършват венчавки. Преди Великден е забранено да се опитват козунаци, боядисани яйца и други празнични храни.

Забрани за храната

На Велика събота постът продължава, но с известно облекчение: можете да ядете топла храна, но без добавяне на масло. Основата на диетата все още се състои от постни продукти: хляб, вода, сол, сушени плодове, мед, ядки, сурови зеленчуци и плодове. На този ден не се пие алкохол.

За тези, които ще се причастяват в нощта на Великден, е важно да спазват евхаристийния пост: след 18:00 часа не трябва нито да се яде, нито да се пие.

С настъпването на Великден отпадат всички хранителни ограничения. След полунощ от събота срещу неделя вярващите могат да се върнат към нормалното хранене.

Какво можете да правите на Велика събота

На този ден много домакини боядисват яйца и приключват с приготвянето на козунаците за Великден, въпреки че от религиозна гледна точка съботата трябва да е време за мълчание и молитва. Домакинските задължения обикновено приключват до петък; сряда и четвъртък се считат за идеално време за почистване на дома и приготовления за празника.

В църковната традиция се отдава особено значение на помирението: в събота е важно да простите обидите и сами да поискате прошка.

Разпространен е и обичаят да се измие лицето с вода, в която е поставено благословено яйце. Смята се, че такава вода носи здраве и запазва младостта.

Освен това на този ден е обичайно да се почетат починалите.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай