Важно за цената на тока. Омбудсманът с предупреждение

Либерализацията на пазара ще натовари домакинствата

Важно за цената на тока. Омбудсманът с предупреждение | StandartNews.com

Според омбудсманът не са защитени в достатъчна степен правата на гражданите и спорните текстове следва да бъдат преразгледани.

Опасно е да се бърза със свободни цени на тока още тази зима, заяви омбудсманът Диана Ковачева, цитирана от пресцентъра на институцията. Ковачева изпрати възражения до министъра на енергетиката Румен Радев във връзка с предложенията за промени в Закона за енергетиката.

Омбудсманът се притеснява, че законопроектът предвижда първи стъпки за либерализацията на пазара на електроенергия за населението от 1 януари 2024 г., т.е. по средата на отоплителния сезон. „Смятам определената дата за прибързана и необмислена, тъй като може да доведе до непредвидими ситуации преди излизането на битовите клиенти на свободния пазар. Постепенното либерализиране на пазара на електрическа енергия не бива да започва по средата на зимния период, без нормативна уредба за въвеждане на механизъм за предоставяне на финансова подкрепа на домакинствата, които са в положение на енергийна бедност“, пише в становището Ковачева. 

Според нея, прекратяването на дейността на „Националната електрическа компания“ ЕАД (НЕК) като обществен доставчик от 1 януари 2024 г., както предвижда проектът, може да доведе до това стотици хиляди домакинства, които се отопляват на ток, да не могат да си плащат в срок задълженията, което е отчетено като възможност в оценката за въздействие.

Друго възражение на омбудсманът е срещу фиксирането на минимален срок – една година, който гражданите са длъжни да подпишат с избрания търговец на ток. „Този срок е в полза на търговците на електрическа енергия, но не и на битовите клиенти, явява се пречка за смяна на доставчика и за конкуренцията на пазара“, подчертава общественият защитник.

 

Министърът на финансите Асен Василев каза в началото на август, че цената на електроенергията за бита няма да скочи от началото на следващата година. Бизнесът не е на регулиран пазар и продължава да плаща не повече от 200 лева на мегаватчас, припомни той, пише БТА

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай