Въвеждането на еврото ще свали цените на сделките

Въвеждането на еврото ще свали цените на сделките | StandartNews.com

Лихвите по заемите ще паднат, както и банковите такси за разплащане в единната валута

Еврокомисията планира въвеждането на еврото за всички страни членки на ЕС, включително и за България, съобщи британският вестник "Дейли експрес" в края на миналата седмица. Според изданието двигателят на идеята бил лично председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, а реализирането й се ускорявало заради Brexit.

Как ще се отрази въвеждането на еврото на българската икономика и кога може да се случи това, Ангел Карадаков от "Стандарт" потърси мнението на експертите.

Преминаването от лева в евро е прекрасна възможност за България. Това го говоря и аз, и мои колеги, и час по-скоро трябва да се направи това преминаване. То е една важна крачка, която ни предстои.

Пречки за влизането на страната ни в Еврозоната имаше от Европейската комисия и Европейската централна банка, които, предвид проблемите, които среща еврозоната, предпочитаха да не рискуват, както те го виждат, и да не допускат нови страни, които биха могли, според тях, да направят проблем, например с фалит на банки и пр. Защото в тях бе изградена грешната представа, че в България банковата система има някакви проблеми. Техните представи се генерираха от шайка лица и организации у нас, които си изкарват прехраната с бълване на всевъзможни интриги и клевети за всеки сектор в българската индустрия, администрация и управление.

За така наречения обикновен потребител някакви особени последствия от преминаването от лева в евро не виждам. С изключение на това, че като част от Еврозоната, едно от най-големите обединения в света и пазар с изключителна стабилност и платежоспособност, с течение на времето ще наблюдаваме постепенно урегулиране и задържане на цените на услуги, вероятно стабилизация на цените изобщо. Тъй като се елеминира един, колкото и да е малък, все пак валутен риск от преминаването на една валута в друга.

Например, когато търговецът продава в България в левове, той винаги смята въпросния валутен риск на лева. Според нас в България той е напълно пренебрежим, обаче винаги се смята. Цялата тази рискова премия, която ние плащаме -тя се отнася не само до финансовите сделки, но върху практически всички ставки на общността към България - ето това ще спечели обикновеният потребител.

Разбира се, потребителят ще спечели и от намаляването на лихвените проценти за заеми. Кредитирането има такава нагласа, която се поражда от валутния риск. Търговците обаче ще спечелят много повече от присъединяването към еврозоната. В момента всички плащания в евро в България стават на безумно високи цени за извършване на плащането, банките в България упорито продължават да ги извършват по начина, по който се извършват международни плащания. Нещо, което струва стотици пъти повече, отколкото платежна операция в еврозоната.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай