Лондон. Прочутият български художник Васил Докев-Вадо откри в галерия "София" на Българския културен институт в Лондон изложбата си абстрактна живопис "Символи на времето".
Разположена в сърцето на Саут Кенсингтън, на хвърлей камък от музеите "Виктория и Албърт", Природо-научния музей и Музея на науката, галерия "София" е бижуто на новооткрития Български културен институт в английската столица, което блести благодарение на Светла Дионисиева и нейния екип.
Изложбата на Вадо включва колекция от 24 специално подбрани картини и продължава до 18 април. На откриването присъстваха представители на лондонските арт среди, известни изкуствоведи и журналисти. Вероятно случайно нито един представител на българската дипломатическа мисия не се появи на събитието.
Творбите на Вадо имат навика да обикалят цяла Европа. Той е изключително търсен от колекционери и ценители. Последните му "мигрирали" работи бяха изложени на две култови места: в Музея на Пикасо в град Валорис – Голф Жуан на Френската ривиера, и в прочутата галерия "Гая" в Женева. Той е и единственият български художник, излагал някога там.
Вадо е един от малкото българи, които се чувстват добре навсякъде по света, и е приет подобаващо. Не случайно, защото той е усъвършенствал своя рисунък в центъра на Стария континент – в Цюрих, Швейцария. Любимият му художник е Хуан Миро, но Вадо надскача неговите внушения, добавяйки древен и тайнствен език в картините си. Вадо е прочут с вплетените в жизнерадостните му платна старинни идеограми – древни знаци и символи. Някои галерии предлагат и специална легенда, чрез която публиката да разкрива още повече значения в картините му.
"Творческите търсения на Вадо са към смисъла на знака, посланието на символа, силата на моста между древността и съвремието", коментираха от Българския културен институт в Лондон. " Вдъхновен от старинните идеограми, чрез магията на своето въображение Вадо представя този свещен език в съвременен и актуален живописен изказ. Всъщност, това е чувствителността на художника, не на палеографа, използващ тези символи и знаци като един философски трамплин за неговата чиста фантазия".
"Стилизираните геометрични форми стават фантастични, живи чрез гравирани повърхности и разкошни цветове: наивността на тревното зелено, мистерията на индиговото синьо, спонтанността на жълтото, положено направо от тубата. Вадо умее да поднесе вълнуващите го проблеми с топлота, с живо отношение, с привлекателна яркост, с богато въображение, като с лекота изгражда цялостни композиции от чисто абстрактни елементи. Това постига чрез добро владеене на колорита, благороден в меките съчетания, светъл и приятен. Една прелестна работа, която запазва изненадите: любовта към детайла, както и чувството за форма дават еднаква стойност на цялостната визия".
"Кой символ на времето ни предлага Вадо? Нашият собствен! Публиката сама ще открие, че откровението е във всеки един от нас – а Вадо е просто съвършеният медиатор между нашите въпроси и нашите отговори. Слънце, кръст, лък, мъж и жена, хора и животни, лодки и лабиринти, са вратите, през които влизаме в пъстрия, дълбок и предизвикателен свят на един художник, удивително свързан с другите големи творци на съвременното изкуство, който ще отвори погледа и сърцето ни към вечните въпроси на околния свят, но с цвят и усмивка!".
Васил Докев е роден в София през 1964 г. След като завършва гимназията за изящни изкуства в София, е приет в Националната художествена академия със специалност Плакат. Дипломира се през 1990 г. Същата година печели стипендия на Фондация Бинц 39 за Цюрих – Швейцария, където живее до 1992 г. Вадо има над 30 самостоятелни изложби в България и в чужбина, включително в Националната художествена галерия - София, през 1997 г., самостоятелни изложби в Хартфорд, Кънектикът - САЩ, изложби в Цюрих, Монтрьо, Берн, Женева, Веденсвил, Килхберг, Веве, Монж - Швейцария, Виена - Австрия, Дивон ле Бен - Франция, Берлин - Германия и др. Творби на художника са притежание на редица галерии и частни колекции в Швейцария, Франция, САЩ и България.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com