За да няма дълги листи с чакащи, ще работим извънредно, ако трябва
От октомври ще имаме и апарат за радиохирургия, който е без аналог у нас, обяснява доц. Елица Енчева
Всяка година у нас над 30 000 души се разболяват от рак. Повече от 50% от тях се нуждаят от лъчелечение, но близо половината не го получават навреме заради липсата на апаратура. Дългите листи на чакащите в болниците със сигурност ще намалеят с откриването на новосъздадения център по лъчелечение в университетската болница "Св. Марина" във Варна. От март в нея работят два линейни ускорителя последен клас. Какво означава това за пациентите? Попитахме доц. д-р Елица Енчева, началник на Клиниката по лъчелечение в болницата.
- Доц. Енчева, какво означава за пациентите пускането в употреба на още два линейни ускорителя?
- Линейните ускорители в УМБАЛ "Св. Марина" са от най-висок клас. На практика ние сме единственият център в страната, който разполага с такива. Много е важно в една болница да има поне два апарата, защото, ако нещо се случи с единия, пациентите могат да бъдат прехвърлени на другия, без да се прекъсва терапията им. В същото време разполагаме и с компютърен томограф за планиране на лечението. А през октомври се очаква да стартира и трети апарат, който може да извършва радиохирургия. Той ще бъде първият от толкова висок клас в България. Подобна техника на облъчване не е прилагана до момента в страната.
- Какво се случваше с пациентите, преди да заработят апаратите, и какво да очакват те занапред?
- В България имаше дълга листа на чакащите от по 3-4 месеца за лъчелечение заради ограниченото оборудване на центровете. При нас няма такава, защото апаратите заработиха от 1 месец.
На ден могат да бъдат облъчени до 120 души
на двата апарата. Тъй като лъчелечението е продължително и при радикално лечение може да отнеме от 3 до 8 седмици, капацитетът на двата линейни ускорителя на година е 1500 души. След като бъде инсталиран и третият апарат за радиохирургия от лъчелечение в "Св. Марина", ще могат да се възползват около 2000 пациенти на година. От своя страна ние ще направим всичко възможно да нямаме листа на чакащите, по-дълга от седмица-две. За тази цел центърът ни ще работи на удължено работно време, ако се налага.
- Колко човека вече са записани за лечение?
- Клиниката по лъчелечение скоро стартира работа и броят на пациентите постепенно нараства. При нас спокойно могат да се лекуват болни от цялата страна. Освен апаратурата, много важни са и специалистите, които работят с нея. Екипът ни е мултидисциплинарен, в него има лекари, физици, инженер, лаборанти, медицински сестри. Всеки от тях се включва на определен етап от планиране, подготовка и реализиране на лъчелечението. Персоналът на клиниката се състои от
млади и много добре обучени специалисти
в България и в референтни центрове в чужбина. Квалификацията им непрекъснато се увеличава с продължаващото обучение, организирано от МБАЛ "Света Марина" и МУ-Варна с гостуване на екипи от водещи чужди центрове. Високотехнологичната апаратура, с която разполагаме, изисква постоянна поддръжка от добре обучени кадри.
- Къде са се лекували досега хората от Варна, които се нуждаеха от лъчелечение?
- Предполагам, че в онкодиспансера или са пътували до други градове, дори зад граница. Във Варна работи и кобалтов апарат в онкодиспансера, но той е по-старо поколение. Новите линейни ускорители ще дадат възможност на хората да получат най-модерното лъчелечение тук, в България, покрито от здравната каса. Радиохирургията също може да поеме голям кръг от пациенти.
- Каква е разликата между облъчването с линеен ускорител и радиохирургията?
- Радиохирургията е вид лъчелечение, като ефектът наподобява хирургична интервенция, откъдето идва и терминът. Разликата е, че резултатът се вижда след известно време. При нея пациентът се облъчва с високи еднократни дози, като се правят от 1 до 5 облъчвания, в редки случаи до 10, с изключителна прецизност под 1 мм. В същото време стандартната лъчетерапия продължава няколко седмици - от 3 до 7, а прецизността също е голяма, до 1 мм. За тази изключително голяма прецизност допринася специално образно устройство на ускорителя, което в зависимост от конкретния случай действа като скенер (компютърен томограф) и рентгенографски апарат. Не всеки линеен ускорител разполага с такъв вид образно устройство. Реално преди всяко облъчване ние правим снимки и сканираме пациентите на масата на линейните ускорители, за да проверим дали сме на точното място за облъчване - нашата мишена. Това дава възможност да сме много точни и да защитим околните здрави тъкани. Друго устройство на линейния ускорител ни дава възможност да формираме лъчевия сноп много точно, според индивидуалните особености на различните хора. Така се облъчва само туморът, а здравите тъкани са максимално защитени и не се засягат. Това помага на хората да имат добро качество на живот след лечението. Този фактор е много важен с оглед на увеличаващата се преживяемост при онкологичните пациенти.
- С радиохирургията какъв ефект се постига?
- При радиохирургията ефектът се вижда след няколко седмици, дори месеци. Това е много точно фокусирано облъчване на злокачествени и доброкачествени формации. Този метод обаче е с по-тясно приложение, при 5-10% от всички онкоболни, но е показан и при доброкачествени заболявания и състояния. Реално при 95% от болните хора се използва конвенционално лъчелечение.
- При какви заболявания се използват линейните ускорители?
- Линейните ускорители могат да се прилагат за предоперативно лъчелечение, за да се намали туморът и да се улесни радикалната операция, а може и дефинитивно (самостоятелно) - за цялостно премахване на тумора. Предоперативно лъчелечение се прилага например при локално авансирал тумор на ректума и ларинкса с цел органосъхраняване. А пример за дефинитивно облъчване е туморът на носоглътката, където резултатите са много добри, дори отлични. При тумор на маточната шийка лъчелечението може да се приложи самостоятелно, предоперативно и следоперативно в зависимост от стадия на заболяването. Обект на лъчетерапията са и онкохематологичните заболявания като лимфомите.
В повечето случаи се прилага следоперативно
за да се унищожат туморните клетки, невидими за човешкото око, които са останали в оперативното поле. Следоперативно облъчване се използва при жени с карцином на млечната жлеза, при мозъчни тумори, при тумори на белия дроб, на простатата, на хранопровода, ендометриума, главата и шията при съответните показания. Радиохирургията се прилага предимно при мозъчни метастази, при артериовенозни малформации, при неврином на слуховия нерв, на хипофизата, менингиоми и други.
- Доколко щадящ е методът на облъчването?
- По принцип при лъчелечение се очакват определени типове реакции, но те зависят от локализацията на тумора и индивидуалните характеристики на пациентите. Те са в много по-малък процент, в сравнение с тези при облъчване със старите апарати. При един пациент облъчването може да не причини никаква реакция, а при друг да има изразени лъчеви реакции. Най-общо се наблюдава отпадналост, дискомфорт, умора, гадене, но тези явления са преходни. Тъй като лъчелечението е изключително локален метод на лечение, ние не очакваме да има сериозни последици. Ако облъчваме в областта на главата и шията, разбира се, че очакваме в някои случаи да има по-силно изразени лъчеви реакции, но те отминават с времето. При нужда за овладяване на лъчевите реакции се налага и симптоматично лечение.
- Увеличават ли се хората с онкологични заболявания?
- Да, за съжаление онкологичните заболявания се увеличават и подмладяват. Доста често се срещаме с млади жени с карцином на маточната шийка или на гърдата. Също така при нас идват много млади мъже с тумори на белия дроб. Другите най-чести тумори, с които се срещаме, са на ректума и простатата. За съжаление се наблюдава и покачване на честотата, но за това може да има принос ранната диагностика. С новите технологични методи успяваме да хванем доста по-рано заболяването. Един такъв съвременен метод за диагностика е ПЕТ-скенерът, с който болницата разполага. Ранното установяване на едно заболяване е много важно за добрия изход от него и излекуването му, за което допринася, разбира се, и високотехнологичната ни апаратура.
- Очаквате ли проблеми заради лимитите, които НЗОК наложи на болниците?
- Доколкото ми е известно, лимити за онкоболни няма да има. Нека хората да знаят, че
никой няма да бъде върнат
и ще получи нужното лъчелечение при съответните показания. Предвид листите на чакащи в цялата страна, ние ще приемаме пациенти от всеки регион, не само от Варна. Много важно е всеки пациент, ако има въпроси, да ни ги задават лично на място в клиниката по лъчелечение. Хората могат да заповядат за консултация с цялата си налична документация. На всеки пациент ще обърнем индивидуално внимание, тъй като всеки случай е специфичен. При нас се провежда лъчелечение и при децата с онкохематологични заболявания и солидни тумори.
- А какво може да направим, за да не се разболяваме от рак?
- Най-важното е да се ходи на профилактични прегледи. При жените една цитонамазка или мамография могат да бъдат спасяващи, защото хванато навреме, заболяването се лекува успешно. И нека хората да спрат цигарите, да обръщат внимание на здравето си, защото след това борбата за него е много по-сериозна.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com