В "Св. Екатерина" в София: Изпреварват инсулта с операция

В "Св. Екатерина" в София: Изпреварват инсулта с операция | StandartNews.com

Над 1600 операции правят специалистите в Клиниката по съдова хирургия и ангиология на университетската болница "Св. Екатерина" за година. Сред тях са както отворени, така и ендоскопски. С интервенции лекарите спасяват пациенти с най-различни проблеми - запушени артерии на главата, сърцето или долните крайници. Също така медиците помагат на хора със запушени вени или с ракови тумори, ангажиращи големите кръвоносни съдове. Някои от оперативните методи са уникални за страната и не се прилагат в друга болница у нас.

Мозъчният инсулт е един от най-големите бичове за съвременния човек. Тази диагноза е на първите места като причина за смъртност в целия свят. Инсултът настъпва, когато се наруши кръвоснабдяването на мозъка. При не малка част от пациентите това се дължи на запушване или стеснение на сънните артерии. Точно тези случаи предотвратяват в "Св. Екатерина". "Обикновено невролозите лекуват пациентите с медикаменти, но това невинаги е възможно", обяснява проф. Тодор Захариев, началник на клиниката по съдова хирургия в болницата. На година там правят над 150 успешни операции на сънните артерии, които предпазват хората от мозъчен удар. Преди интервенцията правят

изследване с ултразвукова доплерова сонография

"С нея виждаме каква е проходимостта на артериите и преценяваме дали има нужда от намеса", казва проф. Захариев. Ако се открият стеснения, се правят допълнителни изследвания. Повечето операции са отворени, едва в по-малко от 10% може да се направи безкръвна процедура. "Това е така, защото поставянето на стент в случая крие риск от откъсване на тромб", обяснява проф. Захариев.

На изследване за стеснени или запушени сънни артерии подлежат всички, които са прекарали един път инсулт. При 60-70 на сто от тях се налага корекция на сънната артерия. Друг рисков контингент са хора със сърдечно заболяване, болки в краката, прекаран инфаркт. Те трябва да минат скрининг за патология на сънните артерии, защото зависимостта между тези три места (локализации на болестния процес) - глава, сърце, долни крайници, е огромна, обяснява проф. Захариев. "Всеки четвърти пациент със сърдечно заболяване има проблеми с долните крайници или сънната артерия и обратно", допълва той. Симптомите при проблеми с артериите на долните крайници са болка в краката, което кара хората

да почиват периодично при ходене

изстудяване на крайниците. Знаци за проблеми с артериите на главата е виенето на свят, припадането, а при сърцето - болка в сърдечната област, задух при ходене, лесна уморяемост. Ако имате някой от тези симптоми, е добре да отидете на преглед при специалист.

Запушването на сънните артерии е основната, но не и единствената причина за инсулт. "На второ място по честота са т. нар. елонганции или огъвания на артерията, които в ежедневната оперативна дейност в "Св. Екатерина" забелязахме, че се срещат при около 30% от пациентите и трябва да се отстраняват единствено по оперативен път", казва проф. Захариев. В момента от техния опит в тази насока се ползва целият свят.
Рисковите фактори за появата на мозъчния инсулт са много. Основният е атеросклерозата или стареенето на съдовете. "Тя е наследствено заболяване, но се ускорява от захарната болест, пушенето, затлъстяването, обездвижването, неконтролираното високо кръвно", обяснява проф. Захариев. Възрастта също оказва голямо влияние. Манифистирането на атеросклерозата

започва над 40 и е по-честа сред мъжете

Затова е много важна профилактиката. "Това означава да водим здравословен начин на живот и хранене, да лекуваме навреме аритмиите или високото кръвно, ако го имаме", казва проф. Захариев. И ни съветва да намерим златната среда в храненето. Разбира се, не трябва да прекаляваме с животинските мазнини, където влизат месото, сирената, млякото с висока масленост. Защото организмът ни взема полезните вещества и, ако не успее да изчисти останалите, те започват да се утаяват по артериите ни, казва той. Безспорно сред полезните храни за съдовете ни са рибата и морските дарове, плодовете и зеленчуците.

Чистят артерии с умни катетри

Напълно запушените артерии на долните крайници могат да бъдат изчистени с два вида нови катетри, разказа още проф. Тодор Захариев. Те се прилагат само в "Св. Екатерина". Първият действа на принципа на свредел - разбива плаката и я изкарва от артерията, обясни проф. Захариев. Вторият пък директно я засмуква като прахосмукачка. Катетрите намират приложение при около 30% от пациентите. За да се види дали може да се сложи модерен катетър, се вкарва водач през бедрената артерия. Ако той мине през пълното запушване, значи може да се постави и катетър, обясни проф. Захариев.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай