- Без държавата ни да застане зад кирилицата, тя щеше да остане исторически куриоз, казва проф. Иван Илчев
- Заблуждаваме само себе си, че дистанционното обучение върви по мед и масло
- Голямо нахалство е да се твърди, че Кирил и Методий са занесли писмеността в Русия
- Тревожи ме, че студентите губят социалните си умения да общуват
- Македонските колеги са подложени на несравним натиск спрямо нас
ЕТО КАКВО КАЗВА ПРЕД ВЕСТНИК "СТАНДАРТ"
- Проф. Илчев, около 24 май редовно започват споровете около кирилицата, лансирането на идеята, че азбуката трябва да бъде наричана "българска", а не "славянска". Вие на какво мнение сте? Какви са митовете и какви са истините?
- Аз, разбира се, не съм тесен специалист в тази област, но дълбоко се съмнявам, че може да я наричаме "българска". Можем да я наречем така дотолкова, доколкото тя е свързана с България, която я подема и разпространява. Но ако говорим за говора, върху който е създадена тя, това е говорът на солунските славяни. Да ги наричаме "българи" през тази епоха, би било странно. Със същия успех можем да наричаме древните вавилонци "иракчани". На хората, които са живели на тези територии, не би им хрумнало да се наричат "българи". Българите са били някакъв народ, дошъл от североизток. Самите солунски славяни живеят в друга държава - във Византия, там са плащали данъци, изглежда там е управлявал Методий. В нашите учебници, особено за времето на Пресиян и Маламир, се прокрадва мисълта, как едва ли не славяните от Македония денем и нощем са сънували, че трябва да станат част от България. Така нареченото "мирно присъединяване" никога и никъде в историята не е било чак толкова мирно. Винаги е било съпроводено с насилие - някой е губил мястото си в йерархията, друг богатството си. Така че нека не гледаме на мирното присъединяване с толкова розови очила. Пък и Солунско е било част от територията на Първата и Втората българска държава общо най-много сто години. Азбуката може да асоциираме с властта в държавата България. От тази гледна точка - да, тя е българска писменост, защото държавата застава зад нея. В противен случай писмеността щеше да умре.
- Тоест говорим за политическата роля на държавата?
- Да, но от езиковедска гледна точка смятам, че много трудно може да се нарече българска, но най-важното е, че без България писмеността щеше да си остане исторически куриоз. Български език се налага като термин за езика, говорен в България някъде в средата на Х век. Дотогава се говори за славянски език. Или за български, когато става въпрос за българите, дошли от Велика България.
- А как ще коментирате поведението на Русия, която омаловажава ролята на България за налагането на кирилицата?
- По абсолютна случайност, аз бях човекът, който видя слагането на таблата за тази изложба пред Руския културно-информационен център. Отивах там, за да видя дали вече не работи книжарницата, и видях, че в този момент един мъж и една жена разполагат изложбата. Нейното заглавие бе "При изворите на славянската писменост", като изворите, според нея, се оказаха руски. И голямото нахалство е да се твърди, че Кирил и Методий са донесли образованието и писмеността в Русия, при положение че тези образование и писменост достигат там 150-200 години след смъртта на Кирил и Методий.
- Тенденциозно ли се прави това?
- Напълно тенденциозно. Това е комплексът на великата нация, която не иска да се чувства благодарна и да признава постиженията на по-малките. Но това не е характерно само за Русия - да не би Франция, Германия или САЩ да признават постиженията на по-малки народи? Всички си спомняме в последните петнайсетина години колко нахални съвети ни даваха и френските, и американските, и германските дипломати.
- Като заговорихме за малки нации, напоследък отново ескалира езиковият спор между нас и Македония...
- Аз не споделям напълно позицията, която бе изказана от нашето правителство. Очевидно е, че има език, поне за мен. Да, езикът е изкуствен, но иврит също бе изкуствен език, на който заговориха евреите в Израел. Изкуствените езици се създават с политическо предназначение. Лошото е, че това е език, създаден въз основа на българските говори, примесен с десетки и стотици сърбизми и чуждици, само и само да бъде изкуствено отдалечен от българската реч. Аз приемам напълно аргументите на нашите езиковеди, но като политически конструкт той си съществува и младите хора от двете държави вече трудно се разбират. Вчера получихме протокола от последната среща на междуведомствената комисия, написан от македонските ни колеги. Той е написан на такъв език, че дори и аз трудно го разбирам.
- Тоест езиковата разлика се задълбочава умишлено?
- Да, това става още 1944-45 година, когато македонският език се кодифицира. Така че за някои неща няма смисъл да претендираме. Освен това нека не забравяме, че нацията се създава в общи линии от интелигенцията. Колко време е имала българската интелигенция да се развива сравнително свободно в Македония - някъде от средата на ХIХ век до Балканските войни. След това е мачкана, арестувана, пращана в изгнание, избивана. Но онова, което не казваме, е, че в същото време тази общност е ласкана, предлагат й се привилегии само и само да се откаже от българското. Хората са хора, така че са склонни да го направят. Ще Ви цитирам текст от една песен, цитирана от Димитър Талев, за войводата Апостол Петков: "На път те чекат, а бре, бай Постоле/ на път те чекат дор три посии./ Първа посия - гърци андарти./ Втора посия - турци жандари./ Трета посия - клети шпиони." Трудностите са огромни, а хората са способни да се поддават. Ще Ви припомня и още нещо от "Одисей", който слуша сирените, защото "техния глас благозвучен жаждаше", както казва Омир. Немалко се поддават на тази песен на сирените. А не бива да забравяме и нещо друго - Вардарска Македония и Егейска Македония са обезкръвени откъм интелигенция. Интелектуалците, които имат българско самосъзнание, в голямата си част емигрират в България. В Югославия и в Гърция алтернативата е маргинализиране. Кметът на Скопие Димитър Шалев е учил в България, връща се в Македония между двете световни войни, за да работи за събратята си. Той бива арестуван, измъчван, за да емигрира в Швейцария и да започне да подава петиции от името на македонските българи. За съжаление обаче има ги и тези, които споделят максимата на Уинстън Чърчил "Много ми е лесно да вярвам в това, което ми е изгодно". Когато говорим за Македония, за македонския език, някак не си даваме сметка, че подсъзнателно приемаме остарялата идея за "изначалния зов на кръвта". Венко Марковски, който през живота си е българин, македонец и пак българин, има една поема "Кръвта вода не става". Само че става. Историята го показва. За съжаление, у нас няма изследване колко интелигенти напускат тогава Македония. Снимките на бежанците, дошли у нас, заблуждават - виждаме едни бедни, дрипави хора. Всъщност у нас идват и хора, завършили университетите в Швейцария, в Германия, които би трябвало да бъдат водачи на своя народ. Нека пак да цитирам Талев - баба Султана, която казва в "Преспанските камбани": "И тебе те вика там. По-хубав живот ще живейш... Ами тука кой ще остане бе - само нашите гробове ли?" Пагубна за българщината в Македония е емиграцията на водачите.
- В крайна сметка политически се създава една нова интелигенция..
- Да, при това тя вече е различна - коткана и заплашвана и затова различна. Има един великолепен ливански поет, Халил Джубран. Той има едно стихотворение, в което казва "Вашите деца не са ваши деца/, те са синове и дъщери на копнежа на живота за собственото му осъществяване./ Появяват се на този свят чрез вас,/ но не от вас произхождат./ И макар че пребивават с вас,/ не на вас принадлежат./ Можете да ги дарите с любовта си,/ но не и с вашите мисли,/ тъй като те собствени мисли имат./ Нещата се променят.
- А дали ще се разберем с Македония за езика и историята?
- Може би ще се търси някакъв компромис, защото това, което става в последните седмици в република Северна Македония, е и смешно, но и ужасно. Възраждат се свирепи антибългарски чувства. И това е свързано не толкова с България, колкото с това, че очакват избори. Лошото е, че както става и у нас, и те не се колебаят да използват важни исторически въпроси с тесни политически цели. Те направиха някои отстъпки, поне от тяхна гледна точка. Лошото е, че много разумни хора като председателя на комисията понякога се огъват. Той заяви преди няколко седмици, че Гоце Делчев бил мит и, като мит, стоял над историческите документи.
- Явно натискът върху тях е силен...
- Натискът върху тях е несравним с натиска върху нас.
- Върху Вас имаше ли?
- В началото да, сега не. Но тогава някои "патриоти" твърдяха велегласно как ние ще предадем българската кауза. Не е така, предполагам, че ще стигнем до някакъв разумен modus vivendi. Очевидно е, че има съвременна държава, която съществува, в нея има хора със свое национално самочувствие, които смятат, че говорят отделен език. Това ние не можем да променим, както Германия не може да каже на Австрия "Вие вашия език го наричайте австрийски". Това са неща, които народите решават сами за себе си.
- Преди няколко дни Вие казахте, че сме жертви не толкова на коронавируса, а на инфовирус. Каква е тази епидемия в сравнение с мащабите на други епидемии и защо затвори икономиките на толкова държави?
- Може би тази епидемия показва колко е взаимообвързан светът. Когато през ХIV век се появява чумата, тя има три-четири години, за да обхване териториите, които опустошава. Докато сега се появи през януари в Ухан, а в момента вилнее в Южна Америка. Има някакъв подсъзнателен страх от конспиративна теория поради това, че се появи в Китай и първоначалната реакция бе зверска - Ухан бе затворен. Аз като историк съм свикнал да сравнявам нещата във времето, затова настоявах да се направи един анализ, за да се види повече хора ли умират в сравнение с преди. Този анализ у нас го нямаше, докато преди три дни министър Ананиев каза, че в първите четири месеца на тази година са починали най-малко хора, в сравнение с последните пет години. Което опровергава почти всичко, казано за коронавируса. Това очевидно е по-тежък грип за определени категории. И освен това се появиха брутални глупости - полицаите пазят подходите към планината Витоша, при положение че всяка сутрин десетки хиляди софиянци отиват на работа с метрото.
- Покрай коронавируса се появи и феноменът дистанционно обучение, и феноменът "СУ приема без изпити". Как ще ги коментирате?
- Дистанционно обучение има от години. За определени специалности то не само е възможно, но и препоръчително. За други е невъзможно. И това че медиите в угода на министерството го обявиха за панацея, ми се струва смешно. Да дам един пример с моя студентка, която бе взела тема за магистратура "Образът на мюсюлманина в българските и сръбските народни песни". Ясно е, че за такава разработка трябва да се посещават библиотеки и архиви, тези неща ги няма онлайн в информационното пространство. Такива неща са стотици. Дистанционното обучение е абсолютно невъзможно по биология, физика, химия, да не говорим за медицина и инженерни науки. Освен това след години увещания от поредица ректорски ръководства в университета са акредитирани само една или две магистърски дистанционни програми. А сега - всичко вървяло по мед и масло. Кого заблуждаваме? Себе си заблуждаваме, ако парафразираме Радичков.
Другото, което лично мен ме притеснява, е че студентите и въобще младите хора губят социалните си умения да общуват. Те не могат да говорят един с друг, да изразяват аргументирано мислите си - нито устно, нито писмено. А дистанционното учене предполага кратки въпроси и кратки отговори. Това говори за духовна атомизация на обществото.
- А за изпитите?
- Аз винаги съм бил противник на матурата, много неохотно сме я въвеждали като алтернатива на изпитите. Ние бяхме принудени от системата за финансиране "на калпак", срещу която СУ се бореше най-много. Но промяната би трябвало да отговаря на задачите, поставени в Закона за висше образование - държавата да поощрява тези висши училища, които дават качествени кадри. Тази година приемът, а съответно и финансирането, бяха намалени най-вече в някои от университетите, които дават качествени кадри. Бе намален финансираният от държавата прием за сметка на платения. С което държавата сякаш каза на по-бедните деца "Вие нямате право да учите". Богатите ще си платят.
Що се отнася до приемните изпити, предполагам, че става дума най-вече за специалност "Право". Още преди време обсъждахме с Даниел Вълчев, когато бе министър, че изпитът по история не дава възможност да се разбере дали студентът е подходящ да изучава право. Би трябвало Академическият съвет да не се оправдава, а просто да обясни, че става дума за временно решение заради извънредната ситуация, и междувременно да разработи такива изпити, които ще позволят да се отсяват наистина подходящи млади хора за Юридическия факултет. В САЩ това например става със специални тестове LSAT, в които фигурират и казуси, и въпроси от общата култура, а преди това трябва да си завършил и още някаква специалност в колежа. Освен това кандидатите изпращат мотивационни писма, в които пишат и какво участие са взели в обществения живот. Бъдещият юрист се разглежда като човек, който ще има важна роля в обществото. А тази селекция не може да стане на базата на зазубрени факти.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com