Узунов отиде при героите от войните

Цялата държава скърби за големия българин

Узунов отиде при героите от войните | StandartNews.com

Красимир Узунов се пресели при своите любимци - героите от войните за национално обединение от Дойран, Каймак-Чалан, от полетата на Добруджа и българската многострадална земя Македония. Това каза днес историкът проф. Пламен Павлов. И на него, както и на всички нас, е трудно да повярва, че големият българин вече го няма.
В 4 часа тази сутрин внезапно почина собственикът на най-голямата българска Радиоверига и Агенция "Фокус".
Загубата е голяма - какво за българската история, така и за националната кауза, каза проф. Павлов.
Отиде си частица от България, от българския дух, казаха премиер, президент, председател на НС, министри, депутати, кметове, историци, общественици, журналисти и хилядите приятели на Поручика.

ВИЖ ОЩЕ: Отиде си още един голям българин

„Бог да го прости! Поручика беше изключителен и човек, и приятел, оставил е голяма диря в съзнанието на хората, които го познават", каза премиерът Бойко Борисов пред журналисти в Египет“, заяви премиерът. „Много съм тъжен и аз за Краси Узунов. Нелепо - толкова бързо свършва животът. Съболезнования. Действително си отиде един прекрасен човек в журналистиката", добави премиерът.

"Напусна ни един голям човек и родолюбец, който посвети живота си на България като офицер от Българската армия, а впоследствие като журналист, писател, общественик", написа президентът Румен Радев в съболезнователният си адрес до семейството на Узунов. "Патриотичното дело на Красимир Узунов ще бъде помнено, защото то в пълна степен бе олицетворявано от думите на легендарния командир и педагог полковник Борис Дрангов: "Животът не се мери по дължина, а по съдържание", пише още Радев.

Красимир Узунов бе голям приятел, патриот и човек, който направи много за България, каза и вицепрезидентът Илияна Йотова. “Отказвам да повярвам, че го няма вече. Голям приятел, другар. Енциклопедист в пълния смисъл на думата", допълни още тя.
 
България загуби един истински човек, каза председателят на 44-тото Народно събрание Цвета Караянчева. „Красимир Узунов беше голям мой приятел, патриот, родолюбец. Толкова много ни боли от тази загуба, че думите са безсилни. Съжалявам, че толкова рано го загубихме. Той можеше да даде още много на България, на българите и дано никога не го забравим. Много ми е трудно да говоря за него в минало време, защото той живееше с мисълта за България, той беше верен приятел. Ще го запомня с неговата обич към родината, с благородството и с това, че винаги беше готов да помогне на приятел в беда", каза Караянчева.

Красимир Узунов показа голямата разлика между това да бъдеш националист и това да бъдеш патриот, той ни даде пример, който трябва да следваме, заяви президентът на България в периода 2012-2017 г. Росен Плевнелиев.

Красимир Узунов беше истински патриот и голям българин, коментира и Георги Първанов, президент на България в периода 2002-2012 г.

Посмъртно ще наградим Красимир Узунов с най-високото отличие на Министерство на туризма, обяви ресорният министър Николина Ангелкова. Тя добави, че Узунов се е старал да направи България прекрасно място за живеене.

Красимир Узунов оставя след себе си житейска и професионална история, постижима за малцина, обяви председателят на ПП АБВ Румен Петков. „Разделяме се с един забележителен човек с висок обществен авторитет. Скърбим за Поручика, защото дните ни вече няма да бъдат същите. Светла му памет!", заяви Петков.
 
Голяма загуба за българската журналистика и българското общество, заяви лидерът на „Атака“ Волен Сидеров „Аз съм шокиран. За мен това е огромна загуба", каза той.

Кончината на Красимир Узунов е неизмерима загуба за България, се посочва в съболезнователен адрес, изпратен от Н. пр. посланик Анатолий Макаров, посланик на Руската федерация в България. „Ще го запомним като разностранен и талантлив журналист, историк, колекционер, истински патриот на своята страна. Много руски дипломати поддържаха с него приятелски отношения и са дълбоко потресени от неговата внезапна смърт“, се казва още в съболезнователния адрес.

 
Създава първата частна информационна агенция

Красимир Узунов е роден на 26 януари 1963 г. в град Пещера. Завършва Висшето военно артилерийско училище (ВНВАУ) „Георги Димитров“ в Шумен през 1985 г., специалност Политически профил. Произведен е в чин лейтенант на 31 август 1985 г. Випуск „Сливнишки“.

През 1990 г. става известен с прякора „Поручика“, след като публикува коментар във вестник „Демокрация“, подписан като Поручик Красимир Узунов.
На 7 юни 2000 г. създава първата българска частна информационна агенция „Фокус“.

През 2004 г. създава Радио „Фокус“ – Сливен, с което слага началото на най-голямата българска радиоверига „Фокус“, която в момента притежава 59 радиостанции, 15 регионални офиса и излъчва 12 самостоятелни програми.

Автор на стотици публикации и десетки книги

Автор е на стотици публикации в български и чужди издания по проблемите на Македония, Западните Балкани, армията, националната сигурност, реформите в службите за сигурност и българската военна история.

Автор е на книгите „Проклятието на Суки“ – легенди (1992 г.), „Скок зад огледалото“ (1992 г.), „Приказки за армията“ (1993 г.), „Христос на Балканите“ (1993 г.), „Феноменът Дрангов“ (1997 г.), Пътеводител „Охрид“ (1998 г.), „Албанският фактор на Балканите“ (2001), „Българските бойни знамена – За честта и славата на България“ (2009), „История на 23-ти пехотен Шипченски полк във войните за национално освобождение и обединение“ (2011),„Възкресението на българското опълчение – Душата на Македония и Одринско“ (2012), „Забравената война 1912 – 1913 г.“ (2013), „Бойните маршове на честта и славата на България“ (2014) „Каймакъ – Чаланъ“, (2015), „Епопеята на Добруджа – Курт-Бунар, Кочмар, Карапелит, Тутракан, Сарсънлар, Добрич...“ – Том 1 (2016), „Азъ служихъ при Дранговъ“ (2017).

Има куп награди за достойнство и чест

На 20 септември 2016 г. заедно с началника на отбраната генерал Константин Попов и бившия командващ на ВМС адмирал Пламен Манушев организират военна церемония и заупокойна молитва в памет на загиналите български офицери и войници в боевете на връх Каймак-Чалан през септември и октомври 1916 г.
Удостоен е за „Следовник на народните будители“ за 2014 г. от Съюза на народните читалища. Награждаван е с лично оръжие от министъра на отбраната Николай Свинаров, с почетен „Войнишки нож“ от началника на Генералния щаб генерал Никола Колев, със сабя от министъра на отбраната Николай Цонев, със сабя от ръководството на ДАНС, със знак „За принос към Министерството на отбраната“ от министъра на отбраната Ангел Найденов през 2014 г. и със знак „Достойнство и чест“ от министъра на отбраната Красимир Каракачанов през 2018 г. Удостоен е с титлата „Доктор хонорис кауза“ на Военна академия „Георги Раковски“ от 15 февруари 2017 г.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай