Ужас от бетонни гиганти! Показаха бъдещето застрояване на София

Блогърът Боян Юруков пусна специална карта

Ужас от бетонни гиганти! Показаха бъдещето застрояване на София | StandartNews.com

Ужас от бетонни гиганти и нито глътка въздух, пространство и зеленина. Кошмарът, излязъл като от филм на ужасите, се оказа София. Планираното застрояване е повече от кошмарно.

Това става ясно от обемната карта на бъдещото строителство в столицата, направена от блогъра Боян Юруков. Той обяви във Фейсбук, че е завършил картата, която показва примерна визия на столицата на база проектите, които са заявени. 

Изглед към бул. Тодор Александров

"Както обещах, ето обемната карта на бъдещото строителство в София. Поне тези сгради, които съм въвел до сега.

Всички следващи ще се появяват на картата автоматично, така че ще има нещо ново всеки път като влезете.

В статията, както винаги съм описал подробно условностите на данните, проблемите с това, което виждате на картата и защо не трябва да я приемате буквално, а да сверявате с документите. Целта е да даде добра отправна точка и обща представа какво се случва надграждайки другите ми проекти.

Ако не ви се изчита всичко - макар да го препоръчвам, за да няма объркване после - ето самата карта.

Част е от картата с всички документи на НАГ и има бутон вляво за 3D изглед показващ само слоя със застрояването", пише той в личния си фейсбук.

Отделно в блога си обяснява, че в самата карта има неточности и посочва защо са се получили:

"Трябва да минем през задължителното за мен описание какво не е наред в картата ми и данните.

Първо, рисувам основите на сградите на ръка върху комбинираните слоеве на застрояване от iSofMap на ГИС София, след което въвеждам височината според посочените метри или етажи.

Тези слоеве от своя страна се въвеждат от оператори във фирмата на база документи и скици. Не всички документи имат скици, не винаги това, което е въведено е актуално и слоевете се променят постоянно.

В този смисъл ще намерите сгради, които са одобрени или дори построени вече в друга форма или височина. В първа фаза ще въвеждам това, което има на слоя, а нататък ще разширя инструмента да зарежда последните скици и да ги позиционира правилно на слоя, за да въвеждам правилната форма на сградите.

Тъй като чертая на ръка, не винаги границите на сградата са точни, а по-ниски съпътстващи постройки или снишения на сградата липсват. Тъй като използвам фотореалистични 3D карти на Google, вижда се лесно, че изображенията и сградите там са от преди година.

Тоест някои от вече построените сгради, които ще видите на улицата, не са на тази карта. В такива случаи ги отбелязвам, за да са видими. Когато Google обновят снимките, ще ги махна.

Това, че на някое място е отбелязана сграда с дадена височина или площ, не означава, че непременно ще бъде застроено по този начин. Тези скици посочват какво е предвидено/заявено или разрешено на това място.

Параметрите може да се променят при визите, при обратна връзка от обществото и районните кметове или при разрешението за строеж. Може да се намали като площ, но да се вдигнат етажите.

Това, че нещо е предвидено обаче не значи, че ще се построи някога. Това може да е заради проблеми със собствеността, съдебни дела или просто защото собственикът иска да живее в хубава двуетажна къща и няма намерение да вдига 5 етажен блок.

Не на последно място – посочените измерения са по-скоро външните очертания. В зависимост от кинт и други параметри е възможно части от сградата да са по-малки, други да са покриви и паркинги и прочие. Някои от отбелязаните сгради може да са и индустриални.

Важен момент е, че очертанията може да не описват жилищна или офис сграда, а друг обект – павилион, детска площадка, воден парк, паметник и прочие. Отбелязал съм поне няколко разширения на училища и нови салони, например.

В парковете забелязвам и планове за различни структури, които да са част от парковата инфраструктура.

Картата, която ще споделя, не е обвързана с общината или НАГ и не претендира за точност. Целта ѝ е да даде представа къде какво ще се строи и колко високо, тъй като дори с първата ми карта, това е изключително трудно.

Ще добавя всички сгради в града преди да започна с конкретните документи. Новите сгради се появяват веднага на картата, така че очаквайте нещо ново всеки път като я отворите. Ако видите нещо, което не е така, оставете коментар.

Тези данни биха могли да се извадят автоматично и точно тези разговори водим с общината от началото на годината. Има огромно желание и подкрепа за такива визуализации и прозрачност, което е видно от картата на ПУП-овете.

Както много други неща там обаче, борбата е със самата вътрешна система. Качеството на данните не е сила на администрацията като цяло. Когато това стане все пак обаче, всичко, което виждате тук ще тече автоматично. Просто не можах да дочакам и малко напук го направих сам", пише Юруков.

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай