6 суперавтомобила, произведени в един екземпляр
Произведените в една бройка коли влизат в историята на автомобилната промишленост, както картините на великите художници в историята на изобразителното изкуство. Ето няколко уникални суперавтомобили, които бяха произведени по поръчка и заминаха директно в частни колекции. Всъщност мястото на тези коли е в музея.
GM Ecojet
Автомобил с двигател от вертолет, в който мирише като в крайпътен ресторант? Не, това не е фантазия на начинаещ холивудски сценарист, а наистина нестандартно творение на концерна General Motors и прочутия тв водещ и шоумен Джей Лено. През 2006 г. Лено, който е също така запален колекционер на автомобили, решава, че има нужда от уникална кола с ярко изразени черти на въздухоплавателната техника, снабден с нестандартен за наземния транспорт двигател. Също от света на въздухоплаването. Купето Ecojet получава силно модифицирана алуминиева платформа от Chevrolet Corvette Z06 с добавка от магнезиеви компоненти. Каросерията пък е направена от кевлар, покрит с карбон. Вместо традиционния ДВГ е поставена самолетна газова турбина Honeywell LTS101, използвана в леки самолети и вертолети. Двигателят има максимална мощност от 650 к.с. и 600 Нм максимален въртящ момент, съчетан с 4-степенна автоматична скоростна кутия от Chevrolet Corvette. Ecojet има 2 резервоара - в единия се сипва биодизел, а в другия - ракетно гориво. Последното се използва само за бързото стартиране на двигателя, а също така в края на пътуването за почистването на турбината от неизгорелите частици биогориво. Лено твърди, че Ecojet може лесно да ускори до 395 км/ч. Слабата страна на суперавтомобила е внушителната турбо дупка. Поради това за бързо ускорение първо трябва да се развърти турбината, а след това да се пусне спирачката. Честотата на въртене на турбината може да достигне 20 000 об/мин. Средната температура на изгорелите газове на Ecojet е 540 градуса, а при максимална мощност - 980. Като гориво в турбината се сипва пречистено растително масло, поради което в салона се усеща аромат като на пържени картофи.
Lotec Mercedes-Benz C1000
Създадената в началото на 60-те г. немска компания Lotec започва да се занимава с модернизирането на автомобили Porsche. През 80-те преминава на създаването на аеродинамични елементи и различни детайли за Mercedes, с което си печели популярност. През 1990 г. арабски нефтен магнат поръчва на Lotec да му направи най-бързата кола в света. И обещава да не "обиди" компанията с възнаграждението. Суперавтомобилът излиза на шейха 3,5 млн. долара, а на Mercedes и Lotec - близо 5 г. Купето получава името C1000, в което първата буква показва, че каросерията е направена изцяло от карбон. Рамата е конструирана от материали, използвани при направата на космически техника. Цифрата в името показва максималната мощност на двигателя. Моторът е 5,7-литров V8 на Mercedes с два турбокомпресора на компания Garrett и 5-степенна механична скоростна кутия. Подобна силова установка е използвана в спортния прототип Sauber Mercedes C9, който под управлението на Йохен Мас издухва всички на състезанието "24-те часа на Льо Ман" през 1989 г. Съвпадение?
Lotec Mercedes-Benz C1000 ускорява от 0 до 100 км/ч за 3,2 сек, а до 200 км/ч за 8,08 сек. Максималната скорост надвишава 431 км/ч. С такава се хвалят собствениците на Bugatti Veyron, които се появяват 10 г. по-късно.
Stoschek Lancia Stratos
През 2008 г. бившият немски състезател и бизнесмен Михаел Стошек решава да направи съвременна версия на рали иконата Lancia Stratos. Разработването й му струва няколко години и около 3 млн. евро. Външният вид на купето е създаден от дизайнерското студио
Pininfarina, което се постарава да внедри в суперавтомобила черти от класическия Stratos.
Колата е направена върху шасито на Ferrari F430 Scuderia. От него тя получава и 4,3-литровия V8 двигател, чиято мощност е увеличена от 510 на 540 к.с. Двигателят е съчетан с 6-степенна трансмисия. От 0 до 100 км/ч ускорява за 3,3 сек, а до 200 км/ч - за 9,7 сек, което го прави един от най-бързите суперавтомобили за времето си. Стошек казва, че основната задача на проекта не е търсенето на висока скорост, а управляемостта. Съотношението мощност/маса е 1 к.с. на 2,25 кг. Разпределението на масата по двете оси пък е идеално - 50:50.
Стошек смята да започне серийно производство на колата и дори получава около 50 поръчки. Ferrari обаче не харесва идеята и забранява на всички доставчици и партньори да продължат участие в проекта. От Pininfarina пък казват на Стошек, че ще продължат сътрудничеството само след писмено съгласие на компанията от Маранело. Ето защо Stoschek Lancia Stratos остава само в един екземпляр. Интересното е, че тогавашният президент на Ferrari Лука ди Монтедземоло лично подкарва колата на пистата. Босът признава, че е много впечатлен от автомобила и го нарича "по-пъргав" от италианските му "колеги". Може би точно това е причината Ferrari да забрани серийното производство на съвременния Stratos.
Ferrari SP12 EC
Вероятно да, защото самата Ferrari не се притеснява да произвежда уникални коли по поръчка. За това италианците си имат специално подразделение - Special Projects. Най-прочутото му творение пък е купето SP12 EC, направето по поръчка на Ерик Клептън.
В основата на суперколата, чиято направа излиза на Ferrari 2 г. и около 4,7 млн. долара, ляга шасито на 458 Italia. Каросерията на купето е изпълнено в стила на модела 512 Berlinetta Boxer от средата на 70-те, която е любимата кола на Клептън (прочутият музикант има три такива в гаража си). Не всички негови желания обаче са въплътени в новия модел заради особената архитектура на "донора". Например, фаровете с овална форма са заменени с такива от суперавтомобила Enzo. Освен това Клептън настоява за поставянето на 12-цилиндровия двигател от 512 BB. "Бавната ръка" казва, че именно "музиката" от най-големия двигател на Ferrari е най-приятната за слуха му. Габаритите на мотора обаче не пасват по размер с 458 Italia, поради което на SP12 EC е монтиран същия 4,5-литров V8 с максимална мощност 570 к.с. Когато Клептън получава автомобила си, отбелязва, че "това е един от най-прекрасните предмети, в създаването на който някога е участвал". Самите италианци пък с несвойствено за католиците богохулство се хвалят, че са "създали Ferrari за Господ".
Цифровият индекс на SP12 EC изобразява пореден №12 от проектите на Special Projects, а също така намеква за любимото число на музиканта - 3 (1+2). Последните букви - EC, са инициалите на Ерик Клептън. Много яко за 5 млн. долара!
Ferrari P4/5 и P4/5 Competizione
Преди 10 г. от Pininfarina питат американския милиардер Джеймс Гликенхаус дали не иска да сътрудничи в създаването на ексклузивен автомобил. Той отговаря, че е готов да помогне за направата на високотехнологична кола по мотиви на спортните прототипи Ferrari P Series от края на 60-те г. В основата му ляга платформата на последния от 499-те бройки Ferrari Enzo, притежаван именно от Гликенхаус. От Enzo новият суперавтомобил получава 12-литровия двигател и 6-степенната роботизирана трансмисия, но още около 200 компонента са създадени специално за P4/5. С проектирането на колата се заема Джеймс Кастриота, който използва както компютърно моделиране, така и тестове в аеродинамичен тунел. В крайна сметка се получава кола с коефициент на аеродинамично съпротивление 0,34, който ускорява от 0 до 100 км/ч за 3 сек (с 0,14 сек. по-бързо от Enzo), а максималната му скорост достига 375 км/ч. Изработването на автомобила струва около 4 млн. долара на Гликенхаус, но бизнесменът признава, че въобще не съжалява за парите.
Впоследствие той плаща и за направата на състезателната версия P4/5 Competizione, в основата на която ляга шасито F430 Scuderia и напълно карбонова каросерия. През 2012 г. това става най-бързото Ferrari на "Северната дъга" на писта "Нюрбургринг", като изминава трасето за 6 минути и 51 секунди.
McLaren X-1
Неизвестният поръчител на суперавтомобила McLaren X-1 не търси нито скорост, нито управляемост, а красота. Защото си има много от най-бързите коли в света. "Един от най-важните ни клиенти, в чийто гараж има McLaren F1 и Mercedes-Benz SLR McLaren, поиска уникална кола". С тези думи през 2009 г. започва 3-часовото обсъждане на новия проект между топ мениджърите на британския производител на суперавтомобили McLaren. Купувачът иска да получи "неподвластна на времето класическа елегантност", за чието създаване отиват 3 г. и няколко торби пари. В крайна сметка в X-1 са въплътени най-различни стилистични решения, заимствани от класическите модели. В него могат да се видят черти от Facel Vega, Buick Electra, Mercedes-Benz 540K и дори Citroen SM.
В основана на McLaren X-1, който е произведен през 2012 г., лягат агрегатите от купето MP4-12C. Колата получава същия 3,8-литров туин-турбо V8 двигател с мощност 625 к.с. За първи и последен път този автомобил е показан на Конкурса за елегантност в Пебъл Бийч, Калифорния, същата година. След което отива в колекцията на своя собственик.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com