На 9 септември 1944 г. едно момиче, току-що завършило история в Софийския университет "Св. Климент Охридски", влиза за пръв път в час като учителка в Девическата гимназия в Стара Загора. Възпитаничка е на същата гимназия, посреща я директорът, който я е изпратил като абитуриентка - г-н Минков. Това е Павлина Ташкова - една учителка, превърнала се в легенда за поколения старозагорци. На 2 юни тази година тя навърши 100 години. Със завидна памет и бистър ум, безукорно подредена и организирана, строга и точна - такава я помнят всички. Тя посрещна празника си с близките си, колеги от Клуба на учителите ветерани и свои възпитаници. Поздравителен адрес и кошница с плодове изпрати кметът Живко Тодоров, приветствия поднесоха и Иван Поров, председател на Синдиката на българските учитeли, колеги на юбилярката.
"Желанието ми беше да завърша немска филология
сестра ми учеше тогава в Германия. Но баща ми каза, че няма възможност да ме издържа, защото бяхме четири деца, а само той работеше. Една много известна личност, приятелка на сестра ми - историчката Кирила Възвъзова, която после беше директор на Народната библиотека, ме записа в университета. Поддържахме връзка с нея, пита ме какво искам, казах - история. Нямало места, записа ме педагогика и обеща - ако не ти хареса, ще те преместим. Така и стана. Преместих се и завърших история. Мисля, че не сгреших", разказва Павлина.
В Девическата гимназия учителства до 1949 година, тогава щели да откриват филиал в Михайлово, но не станало. Една година преподава в Мъжката гимназия в Стара Загора. През 1950 година Павлина Ташкова започва в новоткритото Педагогическо училище и работи тук до закриването му през 1961 година. После отива в някогашното Трето средно училище в Града на липите, а след сливането му с Четвърто средно - остава в новообразуваната Първа смесена гимназия "Христо Ботев". Остава в тази гимназия, известна още като "Мироновата", заради дългогодишната директорка Екатерина Миронова. Пенсионирала се на 55 години. Спомня си как плакала, като увеличили възрастта, защото ако била две години по-голяма, щяла да се пенсионира на 50. След това работи 11 години в Дома на културата на учителите към тогавашните профсъюзи - за дребна сума на месец, но с любов. Направили Клуб на учителите ветерани, който сега е в народното читалище "Св. Климент Охридски". Събират се, виждат се, гостуват й.
Сега Павлина не е много сигурна дали би искала да бъде отново учителка. Казват, трудно било с днешните младежи. Никога не е правила сметка на колко ученици е преподавала, но
помни всички, помни и родителите им
Сред тях има известни лекари, архитекти, учители, адвокати. Тя се радва, че ги е научила да бъдат добри и трудолюбиви хора. А те не я забравят - с повод или без, редовно минават за по едно кафе, разговарят, припомнят си ученическите години. "Много хубави деца съм имала - и момчета, и момичета. Никога не са ми създавали проблеми, не са ме ядосвали в час, нито аз съм влизала в клас ядосана, работила съм с любов", изповядва столетницата. Най-важното за нея било да ги научи да мислят, да правят изводи, а не просто да запаметяват урока. По време на едно заместване в Руската гимназия, като завършила урока, трябвало да зададе един-два въпроса, за да види какво са разбрали учениците, как е усвоен материалът. Един ученик от последния чин се обадил:
"Ето, това се казва час по история"
Чула го много ясно и за Ташкова това е най-добрата оценка. Никога не е вдигала ръка за наказание на ученик или да изпита някого, само защото е бил непослушен. Смята, че учителят трябва да владее учениците си, да използва всички методи, за да им въздейства, а не да наказва.
Възраждането е любимият й период от българската история, който е преподавала с много голямо желание. Според Ташкова, не трябва да забравяме възрожденския дух, а да го носим в сърцата си. Гневи се, че сега не е така, но отчита, че не са виновни само младите. "Виновни са и управниците, виновна е телевизията с това, което показва. И родителите са виновни, някои забравят, че имат деца", нарежда Павлина. Според нея младите майки сега са много грижовни, по-грижовни са от преди и не може да си обясня защо не се получава. "Медиите - страшна работа, какви са тези жълти вестници, какъв е този лош език?! Вижте колко грешки има в надписите по телевизията, и във вестниците, и в книгите?! Аз съм против тази голяма свобода в печата", искрено се възмущава Павлина Ташкова, която винаги е държала на точния и правилен изказ.
Твърди, че не вижда много добре, но по-големите заглавия във вестниците чете и без очила. Решава кръстословици, гледа телевизия. Чете книги, които нейни ученици и носят от библиотеката.
Нарича "най-великата глупост" съществуването на няколко учебника за един клас
Дългогодишната учителка смята, че те трябва да бъдат утвърдени от министерството, еднакви за всички, за цяла България.
Провокирам я с въпроса какво би направила, ако е министър на образованието. "И да стана министър - едва ли мога да направя нещо, много е объркано всичко", признава Павлина. Но би искала учителите да се назначават от министерството както едно време, да имат повече свобода за работа. За учениците - униформи, не толкова строги както някога, но
не би допуснала гримове и червила в училище
Не одобрява и частните училища. Обучението там според нея не би могло да е така сериозно, както в едно школо, ръководено от държавата. И с многото университети качеството на образованието пада, смята още Павлина.
Харесва днешните млади хора, но деликатно "желае и препоръчва" да не бързат толкова да се втурнат в живота. "Поне на 40 години да станат. Трябва да имат свястно семейство, много е важно", пояснява Павлина И добавя: "Не е хубаво управниците ни да нямат житейски опит и мъдрост".
Макар да казва, че краката не я държат, Павлина Ташкова се грижи за градинката си. Готви, много добра кулинарка е, признават всички, които са опитали гозбите и. Преди 5 години загубила дъщеря си и живее сама в къщата си, защото не иска да я напусне. Но синът й Любомир и снаха й Фани помагат много. Любо пазарува и всеки ден в обедната почивка обядва с нея. Създала си е строг режим - до обед си намира разни занимания, следобед си почива. Не пази диети, яде всичко, но умерено.
"За дълголетието рецепта няма - то е до ген, до разум, до темперамент"
казва Павлина Ташкова. И добавя, че 100 години са хубаво нещо, ама сега да ги започваш. Обяснява, че често я питали страхува ли се от смъртта. "Не се страхувам от смъртта, страхувам се да не ми се случи нещо по-лошо от това!", отговаряла им философски столетницата.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com