"Тялото ни е продукт на нашите мисли. Медицината вече разбира до каква голяма степен същността на нашите мисли и емоции определя физическото състояние, структурата и функциите на нашето тяло".
Д-р Джон Хейглин, квантов физик и експерт по политология
1. Възможни ли са анормални забременявания при някои от видовете?
Женски акули сами оплождат яйцата си
Едно от най-причудливите забременявания е това на акулата. Всъщност актът на зачеване при "пирата на морето" си е сериозен ритуал, наподобяващ човешкото инвитро. Женските отделят различни видове химикали във водата по време на размножителния период, тъй като обикновено живеят отделно от мъжките. Именно това привлича екземплярите от противоположния пол. И докато при някои от видовете чифтосването се случва по традиционния начин, то при други се наблюдава едно не чак до там познато явление. При определени видове съществува така нареченото "безполово размножаване". Налични са случаи, когато женски акули в плен и без контакт с мъжки забременяват. Разбира се, подобен момент не е често срещан в природна среда. По информация на "Нешънъл джиографик", черноперкова акула успява да оплоди собственото си яйце. Твърдението е доказано чрез специфичен ДНК анализ. В научните среди това явление се нарича партогенеза. Характеризира с процес, при който нежният пол създава поколение без оплодителната течност на мъжкия. Другият такъв случай е наблюдаван при акула чук, намираща се в зоологическа градина в Небраска. Учените смятат, че подобно чудо се случва предимно при акулите в плен, макар и още няколко животински вида да са способни на партогенеза (пилета, пуйки, комодски дракони, питони). Те описват въпросния процес по следния начин: "С оформянето на яйцеклетката се отделят още три т.нар. "полярни тела", като при самооплождането едно от тях взема ролята на сперма". По този начин обаче се губи генетичното разнообразие. Дори се смята, че рискът от вродени аномалии е силно завишен. За такива се считат много слаба имунна система, както и репродуктивни проблеми. А наличието само и единствено на майчино ДНК не позволява на новороденото да се пребори с тези проблеми. Първият официален отговор за това забременяване го дава Жак Льоб, който е и един от праоснователите на бихейвиоризма. Лекарят е американски биолог и физиолог с немски произход. Работи упорито върху така наречената изкуствена партогенеза, като активира ембрионалното развитие на яйца на морски таралежи без налични сперматозоиди от същия вид. Този феномен той постига благодарение на минимална модификация при химическия състав на водата, в която се намират яйцата. Но тук голямата тайна не се крие само в химическия състав на жизнено важната течност, а и в честотата на вибрациите, подвластни на магнитното поле, които са строго характерни за всяка географска зона от територията на нашата планета. Случайно или не, Льоб напуска този свят в една от точките на света с най-агресивен магнетизъм с все още неуточнен статут - Бермудските острови.
Но като сме се "размечтали" за такова забременяване, не трябва да подценяваме и родната ни действителност. В частност уникалния хранителен бульон, който много от нас използват ежегодно, и то дори по няколко пъти. А може би и оттам идва тайната за митичната красота на народа ни? Разбира се, тук не трябва да пренебрегваме престижа на родния силен пол. Извън абстрактната наука много малко знаят, че най-малката клетка при човешкия организъм е именно сперматозоидът, а най-силният мускул в тялото ни - езикът. Тази комбинация, плюс феноменалния черноморски хранителен коктейл, спокойно дава отговор на това, че човешката ДНК съдържа около 80 000 гени.
2. Има ли връзка между рака и бактериите?
Внимавайте с кого се целувате
Учените са установили, че в устата на хомо сапиенс живуркат приблизително 40 000 бактерии. Комодският варан направо може да ни завиди. Нищо, че животинчето е набедено за водещ килър в животинския свят благодарение на няколкото десетки патогени, намиращи се в устната му кухина. Вероятно и поради тази причина се препоръчва да не споделяме тоалетните си принадлежности и да внимаваме с кого се целуваме. И макар учените да доказват наличието на 100 различни вида вируси, причиняващи настинки, голяма част от лекарите практици нито са ги чували, нито са ги видели. За сметка на това пък е доста добре разпространено участието им в една неприятна диагноза, наречена рак на гърдата. По този повод ще споделим историята на Кати Гулдман, публикувана в една много популярна книга: "Диагнозата ми беше рак на гърдата. Наистина вярвах с цялото си сърце, с най-силната вяра, че съм вече излекувана. Всеки ден казвах: "Благодаря за моето излекуване!" Виждах се така, сякаш ракът никога не е бил в тялото ми. Едно от нещата за излекуването ми бе да гледам смешни филми. Така всичко, което правехме тогава, беше да се смеем. Не можехме да си позволим какъвто и да било стрес, защото знаехме, че стресът е едно от най-лошите неща за този, който се опитва да се излекува. От момента, в който ми бе дадена диагнозата, до този, в който бях излекувана, минаха приблизително три месеца - и то без всякаква радиация и химиотерапия". Тази история е наистина показателна относно силата на духа, която всеки болен трябва да притежава. Но тук лечението не е било подминато. Неотдавна в научните среди се заговори за така наречените "ракови микроби". Всъщност става дума за плеоморфни бактерии, които може действително да се видят в раковата тъкан. Те разполагат с повече от една морфологична форма и външен вид. Макар бактериалната теза и до ден днешен частично да се отхвърля, то наличието на определени патогени в раковата тъкан не е за подценяване.
3. От какво се получават деформациите на генома?
Замърсяването е основна причина за болестите
През 1962 г. е отбелязано раждането на 8-милионният българин. Уви, в сегашно време не можем да се похвалим с такава многобройна популация. Къде е причината? Донякъде засилен миграционен процес, както и активирана заболеваемост. Един от основните и неоспорими фактори е замърсяването на околната среда. Всяка война води до голям процент инвалидизиране, както и смъртност. Интересен факт е, че президентът на САЩ Роналд Рейгън през 1984 г. на 4-ти април призовава за международна забрана относно използването на химическо оръжие (една от основните причини за деформация на генома). А той - геномът, е открит от американския биолог Джеймс Дюи Уотсън с помощта на Морис Уилкинс и Розалинд Френклин, за което получават Нобелова награда през 1962 г. Като сме заговорили за причини за заболявания е хубаво да си припомним и жестоките бомбардировки над София през февруари 1944 г., които са налели не малко масло в огъня по отношение повишението на заболеваемостта в родината ни. По време на тях Рузвелт се обръща към Чърчил с мнение за прекратяване на бомбардировките над България. Отговорът на Чърчил е: "След като лекарството е свършило толкова добра работа, нека да продължат да получават допълнителни дози от него". Роналд Рейгън и Чърчил напускат земния си път с диагнозата инсулт. А друга причина за тъй наречените модерни болести са генно модифицираните организми, чиито Международен ден е днес. Ученият, дал не малък принос за осъществяването на проекта, е Мелвин Елис Калвин. Той е американски биохимик от руски произход, както и Нобелов лауреат през 1961 г. за откриването на "Цикъла на Калвин", чиято химическа еволюция може да доведе до съответна мутация. А другото име на мутацията може да се нарече рак. Затова учените казват: "Ако един закон не е красив, той не и правилен". Но красиво ли беше показното пребиване на един водещ лекар специалист? Или може би това бе подарък от нашето общество за професионалния празник на медиците - 7 април? Тъй нареченото Чърчилово лечение!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com