Трагикомедията с кворума трябва да е обеца за следващите управници
"Тука има - тука нема". На тази комарджийска игра заприлича българският парламент на изпроводяк. Миналата седмица всеки ден депутатите се саморазпускаха поради липса на достатъчна наличност. Новото е, че вчера за втори път причина за провала на пленарното заседание стана бягството на групата на БСП. Събарянето на кворума от партията мандатоносител е пиеса на абсурда, която досега не бяхме наблюдавали от последните на управлението на НДСВ. Причината червените избраници да напуснат работните си места е неочакваният сговор между ГЕРБ и ДПС, които се опитват да отменят давност за престъпленията на възродителния процес.
Законовата поправка е без особен практически смисъл, тъй като за последния четвърт век никой от отговорните за насилственото преименуване, репресиите и прогонването на над 400 хиляди души през 80-те не бе изправен на подсъдимата скамейка. В този смисъл поправката в Наказателния кодекс
носи по-скоро характера на морално послание
а най-вече идва да обслужи предизборната кампания на десницата и ДПС.
42-ият парламент поначало бе обречен с крехкото мнозинство, образувано от партиите на Станишев и Местан, като отделно кворумът до тази седмица зависеше практически от "Атака". Своенравният Волен Сидеров "забрави" няколко пъти да вкара депутатите си в зала, вследствие на което пропадаха ключови назначения, законопроекти и дори вотове на доверие. Крехкият баланс принуждаваше народните представители от БСП и ДПС да ходят под строй и да стоят непрекъснато на банките, но в крайна сметка дисциплината им почна да се пропуква.
След като управляващата коалиция хвърли пешкира и се изясни, че на 6 август сградата с надпис "Съединението прави силата" ще хлопне кепенци, очакванията бяха политиците да се вразумят и да приемат с консенсус няколкото неотложни законопроекта, преди да се разотидат. Още повече, че на консултациите в петък и в неделя при президента те постигнаха съгласие и успяха
с общи усилия да спрат нарастващата банкова
паника
Вместо това вчера в отсъствието на "Атака" останалите три започнаха да се надлъгват взаимно, докато накрая едната събори кворума. А всъщност желание за работа не липсва на депутатите. През юни те са внесли рекорден брой законопроекти - 32, част от които откровено лобистки или популистки.
Агонията на 42-ото Народно събрание вече досади и на публиката, която по принцип си пада по садо-мазо сериали. Вместо да се измъчват взаимно, управляващи и опозиция е по-добре да гласуват за един най-неотложните ратификации и да заминават да "ваканцуват" на морето до 6 август. Отсъствието им несъмнено ще намали безумното количество от произвеждани на ден скандали и ще намали риска да зомбират населението с някоя нова измислена катастрофа, както и вероятността да причинят истинска.
За Министерския съвет, където министри, зам.-министри и шефове на агенции от скараните БСП и ДПС са се хванали за гушите важи същият съвет. Колкото по-малко неща пипат и не посягат към важни решения, толкова по-спокойно ще бъде обществото. Бързият разпад на управлението се оказа най-голямата заплаха както за политическата, така и за финансовата стабилност на страната.
От горчивия опит на 42-ия парламент задължително трябва да си вземат поука следващите управници. Никога повече не бива да се допуска правителство, зад което да няма сигурно парламентарно мнозинство, нито гарантиран кворум. Всяка правителствена гарнитура, която виси на косъм, ще бъде осъдена бързо да се разтури под натиска на различните политико-икономически интереси.
Сегашните депутати дадоха лош пример, който трябва дълго да се помни, за да не се повтаря.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com