Цветан Филев: Държавата да влезе в тютюневия бранш

Цветан Филев: Държавата да влезе в тютюневия бранш | StandartNews.com

Цветан Филев, председател на Национална асоциация на тютюнопроизводителите

- Г-н Филев, тютюнопроизводителите ще имате нов закон. Коментарът ви за новите правила в бранша, които се очаква да бъдат приети от парламента?

- Ще си позволя да върна лентата три години назад, когато се случи предната промяна на закона през 2011 г. Тогава се постигнаха две важни неща - закриването на фонд "Тютюн" и либерализация на пазара на тютюн. След либерализацията цените на суровината се увеличиха двойно. Но през последните три години се откроиха негативите или по-скоро пропуските в закона. Вие знаете, че почти всяка изкупна кампания стартира и завършва с протести на тютюнопроизводителите. Немалки проблеми имахме през изминалата 2013 реколта. Следователно системата има нужда от определени промени. Затова нашата асоциация проведе поредица от семинари в цялата страна с единствената цел да сондираме мнение относно новия закон. И аз имам честта да предам посланието на тютюнопроизводителите, че ние подкрепяме новия законопроект, който се базира на няколко акцента, които касаят нашия бранш като цяло. Единият е създаването на регистър на тютюнопроизводителите. Така ще се знае колко площи ежегодно се обработват и засаждат с тютюн. Както и какви количества тютюн произвеждаме всяка година.

- Дребните производители няма ли да се затруднят от новите административни изисквания?

- Напротив, колегите години наред са извършвали такава регистрация и това би им дало сигурност, защото след като влязат в регистъра и се води отчетност, те излизат на светло. А това е следващият акцент от новия законопроект. В момента няма отчетност на това, кой изкупува суровината, кой я преработва и в крайна сметка къде отива тютюна във всичките му форми. По този начин ще се пресече контрабандата в производството на тютюн, в нарязването и в реализирането й като не такава акцизна стока. Успоредно с това приветстваме създаването на регистър на търговските фирми, лица и субекти. Както винаги сме казвали - тютюневата суровина и тютюнът като земеделска култура са особен вид. Само при него имаме закон. Самият тютюн като суровина не е акцизно изделие, но тютюневите изделия, в които се влага нашата суровина, са такива. И подчертавам, че ежегодно в хазната от акцизи и ставки нашият бранш внася 2 млрд. лева. Ето затова е и един от основните аргументи защо държавата трябва да се намеси в тютюневия бранш. И този нов закон ще даде сигурност на всички по веригата от тютюнопроизводители, през търговци, преработватели, дори и на науката, в лицето на Института за тютюневите изделия (ИТИ), защото и там има сътресения.

- Как законът ще се отрази на изследователската работа на специалистите по тютюневи изделия?

- Идеята е законът не само да защитава хората от бранша, а да има ред, дисциплина и проследимост още от засяването на първото семенце в лехата през цялата вегетация на земеделската култура. Само с контрол в сектора ще се постигне нашите тютюнопроизводители да ползват качествени и сертифицирани семена, произведени от ИТИ. А това е една предпоставка за качествена суровина. Камарата ще бъде платформата за обмен на идеи и опит и начертаване на развитието на сектора.

- Но не установява ли така държавата монопол?

- Категорично не съм съгласен с подобна теза. Поддръжниците й имат донякъде предвид Националната тютюнева камара, която ще се създаде. Но влизането в нея е на доброволен принцип, без никакви ограничения за организациите от бранша. Чрез нея ще бъдат отрегулирани взаимоотношенията между тютюнопроизводителите, търговците и преработвателите на тютюнева суровина. Нещо повече, ще работим в условия на непосредствен диалог и пълна прозрачност.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай