Николай Тончев, председател на Българска стопанска камара - Шумен, собственик на фирма "Ники БТ" за преработка на тютюн
- Г-н Тончев, как ще коментирате внесения нов Закон за тютюна?
- Проектозаконът е крачка напред в регулиране на пазара, особено по отношение на изкупуване и преработка на суровия тютюн. Към настоящия момент сегашният закон, който е променян над 20 пъти от 1993 г., е почти недействащ. Многото промени разбиха връзката между отделните членове и на практика той не работи. Във всички случаи от бранша бихме искали да получим закон, който малко или много ще регулира отношенията между преработватели и производители. Към настоящия момент няма никакъв контрол от производството на суровината до нейната продажба. Затова в последните години от 2011 г. насам се засили изключително много сивият сектор. Той по наши преценки е около 15% и нанася значителни щети на държавния бюджет.
- Смятате ли, че новият закон ще премахне сивия сектор?
- В закона се предвижда възможност за проследяване на производството на суровината, както и да се отчете какво е количеството й, от кого е произведена суровината, проследява се и целият път на суровината до нейната реализация. Това е изключително важно за този бранш. Предвижда се създаване на регистър на тютюнопроизводителите. За вписването всеки кандидат трябва да изпълни няколко условия. Едно от тях е наличието на собствена нива или наета такава, другото е регистрирация като земеделски производител, третото условие е да има сключен договор с фирма за изкупуване на суровината. Втората значима стъпка, която се прави, е създаване на регистър на фирмите, занимаващи се с изкупуване и преработка на тютюн. В момента има регистър на преработвателите, но няма такъв за изкупвачите. Създаването на тези два регистъра ще даде възможност да се проследи суровината - да е ясно кой произвежда тютюн, колко се произвежда, кой го изкупува и къде се реализира. Тази проследяемост ще доведе до изсветляване на сектора, вследствие на което държавата ще прибере между 500 и 600 млн. лв. всяка година. Това е едно от предимствата, които дава проектозаконът. Доколко ще бъде ефективен, разбира се, зависи от наредбите, които ще бъдат подготвени към него.
- Чуха се мнения, че затягането на контрола за изкупвачите ще намали конкуренцията и ще доведе до срив на цените, които се предлагат на производителите за стоката им. Споделяте ли това мнение?
- Не разбирам защо трябва да има притеснения в тази посока, след като всеки, който би желал да изкупува тютюн, би могъл да се регистрира. Режимът е регистрационен и е лек. Изискват се само два - три документа, с които всяка нормална регистрирана фирма на територията на страната, може да я получи в рамките на две седмици.
- Имаше упреци и към текстовете, които предвиждат създаване на Изпълнителна агенция по тютюна. Излишна ли е тя според вас?
- По отношение на агенцията според мен звучи малко несериозно да се мисли, че тя ще има такъв голям апарат, че да тежи. За нас, хората от бранша, няма значение какво ще бъде. Нека да го кръстят дирекция, не е задължително да е агенция. Ние не искаме голям персонал, 15-20 души според нас ще са напълно достатъчни, за да могат да обхванат нещата в отрасъла. Тези хора ще са необходими, за да могат да събират информацията, да я обработват и да я предоставят на министъра на земеделието или на правителството. За да се знае най-малкото какво, как се произвежда и къде отива продукцията.
- Смятате ли, че законът ще бъде приет до новата изкупна кампания. И как ще протече тя, ако това не се случи?
- Съмнявам се дълбоко, че ще бъде приет предвид политическата обстановка в страната. Браншът обаче желае много той да бъде приет, за да може още тази година да бъде въведен поне някакъв ред. Ако това не стане, анархията ще продължи, а дупката в бюджета от несъбрани акцизи и ДДС от рязан тютюн ще стане още по-голяма. Потреблението на нелегален тютюн пък ще става все по-голямо. Със сигурност нищо по-добро не може да стане, ако продължаваме по сегашния ред.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com