Хеликоптерна спешна помощ (ХЕМС) в момента има във всички страни от ЕС освен в нашата. Здравното министерство обсъжда изграждането на шест хеликоптерни бази и у нас. Засега обаче не е ясно кога ще се случи това. Имаме ли нужда от ХЕМС, какви са предимствата на тази система, ще подобри ли тя спешното медицинско обслужване на пациентите, попитахме полк. доц. Любомир Алексиев. Той е зам.-началник по учебно-научната дейност във ВМА, както и един от най-добрите ни специалисти по авиационна и морска медицина.
- Доц. Алексиев, защо в повечето страни в света са развили и въздушна спешна помощ?
- Хеликоптерната спешна медицинска помощ (ХЕМС) е елемент от авиационния транспорт за медицински цели. Той представлява транспортирането на болния, реализира се с хеликоптери, ефективността му е в радиус от стотина километра. Това означава, че те може да се покрият в "златния час" за пациентите.
- Може ли да е ефективна системата на спешна помощ без ХЕМС?
- Земният транспорт е масово използваният, но с хеликоптерния се дават допълнителни шансове и възможности за извършване на животоспасяващи акции особено при случаи на коронарна болест на сърцето и мозъчно-съдова болест на сърцето. Но не трябва да забравяме, че основната част в света от полетите на хеликоптер са свързани с травматизма - най-вече пътнотранспортния. Те може би са 50% от полетите на ХЕМС,
около 10-15% са за бебета и деца
още толкова за родилки. В тези дейности хеликоптерите са изключително важни. Двете неща, които притежава само ХЕМС и не могат да бъдат обезпечени от наземния транспорт, са достъпност и бързина.
- Каква част от спешните повиквания в света се поемат от хеликоптери?
- Не знам какъв е процентът, но в Англия и Германия на година се изпълняват по няколко десетки хиляди полета. Тази система работи дори и в повечето бивши социалистически страни.
- Има ли нужда от такава и у нас?
- Според мен категорично да. Трябва да се направи у нас така, че въздушният транспорт да допълва земния. За тази цел трябва да се оцени къде са болните, какъв е профилът им, каква е възможността за достъп до тях, колко време ще отнеме на земния транспорт, колко на въздушния. Ако всичко това се обоснове,
разходите за ХЕМС ще са оправдани
- Колко хеликоптери и площадки би трябвало да има у нас?
- Това зависи от анализа и показателите за заболеваемост, смъртност, трудозагуби, разположение на травма-центровете, които имат широк обем работа. Но за България, имайки предвид територията й, трябва да има минимум пет хеликоптера и един резервен.
- Има ли статистика каква част от пациентите сега са забавени или изобщо не стигат до медицинска помощ заради липсата на ХЕМС?
- Това е най-сериозната работа, която предстои да се свърши, тя трябва да докаже необходимостта от ХЕМС.
- ВМА иска ли да бъде част от една такава система?
- Ние правим такава дейност за нуждата на армията. Българските въоръжени сили имат възможност за осигуряване на такава система, тя се поддържа от ВМА и ВВС.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com