- Експертно правителство може да успокои напрежението на площада, казва доц. Стойчо Стойчев в интервю за вестник "СТАНДАРТ"
- Прокуратурата си върши работата. Трибуналите ли предпочита президентът?
Доц. Стойчо Стойчев е завършил политология в Централния европейски университет в Будапеща. Преподава "Анализ на политически риск" в катедра "Политология" на Софийския университет. Ръководител на Лабораторията за изборни системи и технологии (ЛИСТ). Изследванията му са в областта на политическия риск, корупцията, организираната и битовата престъпност.
- Доц. Стойчев, ще овладее ли премиерът Борисов напрежението и протестите със смяната на министри?
- Тези протести със смяна на министри надали ще бъдат овладяни. Дори и да бъдат потушени, напрежението ще продължи да тлее. Ще се иска разпускане на Народното събрание. Но най-добрият вариант, който да удовлетвори протестиращите, но и да се запази държавата работеща, е цялото правителство да подаде оставка и мнозинството в парламента да излъчи експертен кабинет, който да изпълни исканията.
- Става въпрос за ГЕРБ?
- Да, ГЕРБ и техните партньори. Защото ако откажат мандат и се стигне до служебен кабинет - ще се изгуби ценно време - поне 4-5 месеца. В това време администрацията спира да работи. Блокира се държавата и то точно през зимните месеци, когато е най-тежко. А предсрочните избори ще дойдат 2-3 месеца преди редовните. Затова ли е целият зор? Да ходим на избори през ноември, когато има грип, а може би и втора вълна на коронавируса? Безотговорно е да се ходи на избори в пика на заразата, при това месеци преди редовния парламентарен вот идната пролет. Подобна грешка вече допусна френският президент Макрон с местните избори, които увеличиха взривно заболелите от коронавирус. Плюс това президентът Радев ще поеме пълната власт, може да въведе и извънредно положение. Защо Румен Радев си мисли, че е избран от целия народ? Той спечели на балотаж с Цецка Цачева, която не беше атрактивен кандидат. Парламентът е избран от над 3 млн. души, не и Радев. Затова не бива да си позволява да говори от името на народа.
- Какви са неговите ходове оттук нататък?
- Радев тръгна на конфронтация, представя се за герой на народа. Големият му проблем е прокуратурата, но ще загуби тази битка. Цялата работа тръгна, след като прокуратурата се зае с неговата администрация. Но тук става въпрос за разследване - първо бе арестуван министър Нено Димов, сега за боклука в ареста е заместник-министърът на екологията Красимир Живков, стигна се и до секретаря на президента Пламен Узунов. Трябва да се прояви уважение към работата на прокуратурата и тя да бъде оставена да си я върши.
- Трибуналите ли предпочита президентът?
- Не мога да разбера и кой е посъветвал Васил Божков да използва думата "хунта". Това е изключително неподходящ термин - означава военна диктатура, която идва след преврат. Само Радев е военен в случая, може би той има заявка за "хунта"? Трябва да бъдем изключително внимателни и да си спомним как дойде Хитлер на власт във Ваймарската република. Затова питам: трябва ли му на Христо Иванов едноличната власт на Радев?
- Казвате, че според Вас решението на проблема е експертно правителство. А кой ще застане начело?
- Премиерът трябва да бъде приемлив, не е задължително да бъде ярък партиец, трябва да е авторитет, да поема отговорност. Може да е Томислав Дончев, може и Димитър Радев, шефът на БНБ - чието име се спряга. В нашата история на прехода само Любен Беров е имал такъв кабинет. Това е много отговорна задача, защото човекът начело рискува името си. Трябва да успокои напрежението, а недоволните са много. Трябва да направи това, което иска площадът. А иначе истинските реформи се правят след демократични избори, като влезеш в парламента и имаш мнозинство, което да те подкрепи.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com