Трусът във Вранча разлюля 3 държави. Експерт предупреди за опасност близо до България

Няма сигнали за жертви, пострадали или материални щети

Трусът във Вранча разлюля 3 държави. Експерт предупреди за опасност близо до България | StandartNews.com

Нови подробности за днешното земетресение във Вранча. Трусът с магнитуд 5,2 бе регистриран в 17:40 часа. 

Оказва се, че земетресението е усетено както у нас, така и в Молдова и Украйна.

Сигнали за труса са изпратени от град Мартен, от град Русе, от село Въбел, област Плевен, от Търговище, от Горна Оряховица и от град Плевен, показват данните на Европейския средиземноморски сеизмологичен център, пише bTV.

Епицентърът на труса е локализиран на 52 километра източно от румънския град Брашов. Дълбочината му беше коригирана на 137 км.

Няма сигнали за жертви, пострадали или материални щети.

Междувременно преподавател в минния факултет на Истанбулския технически университет (ИТУ) и инженер по геофизика проф. д-р Йовгюн Ахмет Ерджан направи изявления за изданието Екол Хабер, относно очакваното земетресение в Мраморно море.

Думите на Ерджан за интензивността и времето на земетресението привлякоха вниманието и стреснаха хората в района.

Геофизикът обяви най-рисковите квартали на Истанбул по отношение на очакваното земетресение в Мраморно море, пише „Марица“.

Турският мегаполис е само на 200 километра от българската граница.

Ерджан отбеляза, че очаква 2 земетресения в района на Мраморно море. Линията на разлома ще се счупи от край до край и обясни колко интензивни ще бъдат земетресенията.  

Градската трансформация сега не е свързана със земетресенията, а печалби за строителните фирми. Градската трансформация трябва да е насочена за щастието на хората и за подобряване на условията на живот.“ подчерта той.

„В момента няма истинска градска трансформация в Истанбул. Нови сгради се издигат на празни площи и към приходите се добавят приходи. Рисковите сгради си остават"

Професорът уточни, че в Мраморно море ще се случат две големи земетресения. „Аз съм единственият човек, който твърди, че земетресението в района ще е не по-рано от 25 години. Ще има две земетресения в района северно от Мраморно море.

Те ще се усетят осезателно дори и в Югоизточна България и Североизточна Гърция“, подчерта той.

„Едно от тези земетресения ще бъде в района Кючюкчекмедже в Истанбул, на дълбочина от 7 километра, с магнитуд 6,4-6,7 по Рихтер. Това земетресение ще се предизвика разрушения в района.

Всъщност опасността ще дойде от второто голямо земетресение. То ще бъде по-голямо от първото. Второто земетресение ще има магнитуд 7,0-7,2 по Рихтер и ще е с епицентър по на Запад, до Мармара Ереглиси“, алармира специалистът.

Проф. д-р Ерджан продължи: „Ако това е второто земетресение, което ще се случи, то ще се разпростре от Мармара Ереглиси до залива Сарос. Първото земетресение ще засегне Истанбул, а второто земетресение ще засегне района на Текирдагъ и дори части от Балканите", подчерта Ерджан.

„Регионът на Мраморно море е много уморен след земетресението от 7,5 в Гьолджук. Не може отново да предизвика земетресение със същия магнитуд за кратко време. Земетресенията, които споменах, няма да се случат преди 2045 г. 

В края на изказването си си проф. д-р Ерджан отбеляза: „Разпространението на страха от земетресение в Истанбул кара зелените площи да се запълват със сгради. Има странна ситуация.

Говори се, че ще има земетресение в Истанбул, но тук има много имиграция. Първо трябва да се спре пренаселването на града, след това застрашени сгради трябва да бъдат обновени изцяло, за да се създадат по-здравословни условия за живот в 16 милионния град."

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай