Все повече българи тръгват към Великобритания с големи очаквания, търсейки по-добра реализация и бъдеще. Но не всички имигранти са наясно с очакващите ги на Острова трудности.
"Първото нещо, с което мнозина българи се сблъскват в Англия, е, че въпреки по-високите заплати в сравнение с тези в България разходите там са много по-високи", сподели за "Стандарт" българката Мария Михайлова, която е живяла на Албиона. Най-много пари отиват за наемите за жилища и за стаи. Храната и дрехите са горе-долу на цени, близки до тези в България. Много пари обаче се харчат за квартири, особено в големите градове, разказва Мария. Поради това много от имигрантите в началото живеят в малки жилища, в малки стаи или натъпкани по 8-10 души в едно жилище, предимно в държани от българи апартаменти. Защото в началото е много трудно да създадеш контакти, особено ако не говориш добре английски.
Повечето българи пристигат на Острова чрез познати, които вече са там. Някои по-богати нашенци купуват жилища в по-големите градове и ги дават под наем на сънародници. Но често в такива случаи има експлоатация, обяснява Мария. Тя е виждала как по 8-10 души заедно обитават жилище от 50 кв. метра.
"Личният живот на тези хора страда заради различната културна и социална среда, в която трудно могат да намерят своето място. Независимо какво работиш и каква заплата получаваш, личните проблеми остават. Защото е трудно да намериш любовта и човек до себе си, което е особено важно за младите хора", казва Мария. Тя разказва, че много българи се оплакват и от лошото време на Албиона, което обикновено е мрачно и студено. Сметката за отоплението е много висока, защото е наложително почти цяла година да се топлиш, дори през май месец. Лошото време има неблагоприятен психологически ефект, то потиска. Мнозина страдат от носталгия към родината, слънцето, близките хора. Много е различна и обществената среда. В България обществената среда е все още хомогенна. 9 от 10 души, които срещаме на улицата и на други места, са българи. Затова много е трудно за нашенци да свикнат с това, че в Лондон само 2 от идващите срещу тях десетина душа са британци или европейци.
Около "Хайд парк" например всичко е превзето от араби, от пакистанци, индийци и хора от други националности. Някои магазини вече дори не си пишат цените на английски, а на арабски език. Така че да се приспособиш и да влезеш в час с една такава мултикултурна среда е доста трудна задача за мнозина българи, включително и за мен, споделя Мария. "Друг проблем е, че във Великобритания има много български престъпници. Те търгуват с наркотици, момичета и други неща. Затова мнозина англичани са настроени до известна степен ксенофобски срещу българите и румънците. Вече до голяма степен те са приели унгарците и поляците, срещу които имаше брожение, главно защото се опасяваха, че ще им вземат работните места. Сега са наред българите и румънците, като най-нови членове на ЕС. Така че има доста проблеми", подчертава сънародничката ни.
Все пак нашенката завършва изповедта си с оптимистична шеговита нотка. "Текстът на една снимка на прочутия ни тенисист Григор Димитров във Фейсбук гласи: "Това е новият български имигрант". Фотото се появи в мрежата, когато Гришо жънеше успехи на турнира "Уимбълдън". Забавно е, но и е горчиво, нали."
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com