Задава се още по-брутален Майдан или тотално разпадане на държавата
Марк Солонин*
Два месеца след въоръженото въстание в Киев може да се постави въпросът за възможните пътища за по-нататъшното развитие на Украйна. Възможните сценарии са три: "якобински преврат", "тихо поражение" и "пълен крах".
1. Якобински преврат
Радикално-революционната улица (Майдан) отстранява от власт днешното киевско управление. Върховната рада или е разпусната, или от парламента се гонят всички депутати от Партията на регионите и комунистите. Новата власт се представя като временен и извънреден "Комитет за национално спасение", който дори и не се опитва да обоснове своята законосъобразност и произхода си от старите структури, създадени при Янукович. Всички забравят за президентските избори на 25 май, или превръщат новоизбрания президент в декоративна фигура. Новата власт незабавно сформира собствени въоръжени сили (революционна гвардия), а старите силови структури (милиция, Службата за сигурност на Украйна) формално се разпускат или се лишават от голяма част от пълномощията си. Сепаратисткият метеж на Изток се потушава със силата на оръжието. След това се разрушават старите криминално-олигархични елити (арести, затвори, конфискации). Провежда се кардинална лустрация на сътрудниците на милицията, съдебната система, административните и пропагандни органи на предишната власт. Въпреки че недоволството на Кремъл от този вариант достига точката на кипене, реалната му роля в развитието на събитията престава да бъде значима: възможността за пряка въоръжена агресия се парализира от западните санкции, а методите на "меката сила" по определение не въздействат на "якобинските преврати". След края на периода на "буря и натиск" (3-6 месеца) се провеждат избори за нов парламент, чийто състав ще се отличава радикално от сегашната Рада. След "извънредното положение" идва ред на спокойни и задълбочени буржоазно-демократични реформи, които повтарят процесите в страните от Източна Европа през 90-те.
2. Тихо поражение
Кремъл преминава от стремеж към пряко сваляне на "киевската хунта" към търсене на компромис и подбор на приемливи за него колаборационисти. Сепаратисткият метеж на Изток се отменя, Донбас формално остава в състава на Украйна, но с цената на увеличаване на автономията на местните криминално-олигархични режими. При тези условия сегашното ръководство удържа властта до 25 май, след което я предава на победилото на изборите протеже на старата олигархия (от типа на Порошенко). Върховната рада забравя за предсрочни избори. Кремъл се връща в Украйна като един от най-важните играчи в задкулисната борба за поредното преразпределение на собственост и власт. Структурите на радикалната народна самоорганизация (Майдан) последователно се изтласкват в периферията на политическия живот, след което напълно се разрушават под лозунга: "Стига митинги, време за съзидателен труд". Лустрацията се отменя, преди да е започнала, въпреки че продължават разговорите за необходимостта от разследване и наказателно преследване на престъпленията на стария режим. Като цяло в началото на 2015 г. Украйна става карикатура на 2005 г. ("Оранжева революция" с поостарялата Юлия без плитка).
3. Пълен крах
След като се е убедил в пълната импотентност на днешните киевски власти, Кремъл усилва натиска върху Югоизточна Украйна. Започва "парад на суверенитетите" на марионетни "народни републики" по цялата дъга от Харков до Одеса. Най-вероятно те няма официално да бъдат включени в състава на Руската федерация, но за Украйна тези региони ще бъдат безвъзвратно загубени (заедно с цялата им промишлена инфраструктура и излазите на Черно и Азовско море). Заедно с това ще се активизира подривната дейност на кремълската агентура в централния апарат на властта в самия Киев. Пред лицето на надигащата се катастрофа Майданът ще се опита да вземе властта в свои ръце, но без успех, а ожесточената борба в Киев ще отслаби и парализира и двете страни. Изборите на 25 май са забравени. Държавните структури са напълно дезорганизирани и единствената им задача става "самоснабдяването". Т. нар. правоохранителни органи окончателно се превръщат в мрежа от организирани престъпни групи. На този фон западните части на Украйна започват да се готвят за провъзгласяването на "Истинно-украинската западна република". Западът (САЩ и ЕС) стигат до извода, че Украйна е безнадежден случай и прекратяват сътрудничеството до равнището на ритуални посещения и скромно финансиране на отделни хуманитарни проекти. В началото на 2015 г. държавата, чието създаване бе провъзгласено на 24 август 1991 г., прекратява своето съществуване.
*Марк Солонин е известен руски историк, автор на книгите "22 юни", "На мирно спящите летища", "23 юни: денят М", "25 юни: глупост или агресия", "Анатомия на катастрофата" и др.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com