„Средната температура в България през последните години, след 1991 г., се е повишила с около 0,8 градуса спрямо предишния 30-годишен период. Много е”, коментира доц. Лилия Бочева, директор на департамент „Метеорология“ в НИМХ.
Обяснение за катаклизмите през лятото много учени намират в затоплянето на България.
За сравнение – преди 1991 г. средната годишна температура е била под 11 градуса.
„Бях в Приморско, където се оказа, че един от дървесните видове, които са най-разпространени в градините на хората и по улиците, са палми“, каза още Бочева.
„Естествената растителност е тази, които ще определи кога ние сме преминали в друг климатичен пояс“, обясни климатологът Симеон Матев.
По думите му вече няма разлика в климата между Южна България и Северна Гърция.
„Ако преди 30 години София се славеше със своето хладно и дъждовно лято, то сега кара лятото на Пловдив, Пловдив кара лятото на Сандански и така отиваме на юг с по 100-200 километра“, обясни специалистът.
Оказва се, че преходът към нов климатичен пояс крие рискове не само от наводнения и пожари, но и от засушаване.
„Бих могъл да посоча цялата Североизточна България, както и басейнът на река Тунджа. Там е изключително сухо, както и целият Черноморски басейн. Това засушаване поставя под пряка заплаха цялото население на тези територии”, смята министърът на околната среда и водите Петър Димитров.
„При сериозни промени като нищо може да има изчезване на видове или появата на нови“, обясни акад. Юлиан Ревалски, председател на БАН.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com