Държавите от групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) обявиха учредяването на банка за развитие с капитал от 50 млрд. долара, както и на резервен фонд за спешни реакции при валутни кризи от $100 млрд. Петте страни подписаха заключителна декларация на Шестата среща на върха на БРИКС в бразилския курортен град Форталез. Постигнатите споразумения коментира проф. Георгий Толорая от Фонда "Русский Мир", който е и изпълнителен директор на Националния комитет за изследвания БРИКС и извънреден и пълномощен посланик към МВнР на Русия.
- Георгий Давидович, кака оценявате като цяло резултатите от срещата на върха на БРИКС в Бразилия?
- Доста неочаквано, тази среща на лидерите се оказа изключителна! Тя се проведе в един период на конфронтация между Русия и Запада. Страните от БРИКС изразиха солидарни позиции, което е показател за един нов световен център, който включва алтернативни на западния модел държави. Държавите от БРИКС твърдо и недвусмислено заявиха готовността си да отстояват своите интереси и да не се съгласяват с диктата на Вашингтон!
Освен това бяха предприети важни практически крачки: споразумения за учредяването на нова банка за развитие на валутни резерви. Тя трябва да бъде не само финансова институция, но и координиращ център на икономическата политика на страните. Разбира се, че тази банка ще предоставя възможност на независимите инвестиции да се реализират в проекти, от които са заинтересовани страните на БРИКС, но не представляват интерес за Световната банка или други инвестиционни банки, където силните позиции заемат западните финансисти и правителства.
- Каква ще бъде ролята на фонда за валутните резерви?
- Този фонд е една много сериозна тема от психологическа гледна точка, показваща, че страните на БРИКС са способни да създадат източник на финансиране, необходим за предотвратяването на финансовата нестабилност в тези страни. По този начин няма да има необходимост да се прибягва до МВФ, който налага понякога неприемливи за правителствата условия. Създаването на фонда на валутните резерви е важен момент и за всички развиващи се страни, на които ще им бъдат предоставени алтернативни източници и методи за решаване на икономическите проблеми.
- Във Форталезската декларация страните от БРИКС оповестиха своите намерения: със съвместни усилия да се въведат реформи в МВФ и Световната банка, а също така и за провеждане на реформи в Съвета за сигурност на ООН. Какво се крие зад тези изявления?
- Това не е просто направление на работа, а една от причините за създаване на БРИКС и смисъл на неговото съществуване, а именно - да се реформира международната архитектура и в геополитически смисъл, и във финансово-икономически. Относно реформата на МВФ бяха постигнати определени уговорки за изменение на квотите и други структурни изменения, но за сега са нереализуеми, тъй като Конгресът на САЩ отказва да ги ратифицира. Страните от БРИКС заявиха, че ще се борят за реализацията на съгласувани позиции, ще поддържат курса, насочен към реформиране на МВФ. Относно реформите в ООН, това преди всичко е желанието на Индия и Бразилия да станат постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН. Аз лично мисля, че това е напълно оправдан стремеж.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com