Тежък удар за собствениците на автомобили с десен волан. Причината - тези коли са опасни за движението по пътищата. Сред идеите са драстично увеличаване на застрахователните вноски за тях, включително и прекратяване на регистрациите на такива возила, докато поскъпването не се случи.
Държавите, които използват коли с десен волан и са достатъчно близо до България, за да е икономически оправдан вносът на такива, са Великобритания и Ирландия. От тях се внасят около 90% от автомобилите с десен волан от нас, а останалата незначителна част идват от Кипър и Малта, разкриха за „Телеграф“ от фирми, вносители на коли втора ръка. Причината такива коли да се търсят е цената. Средно с 30% по-евтини са колите с десен волан в сравнение със стандартен автомобил при същите марка, модел, години, пробег и екстри. Така например, ако стандартен десетгодишен „Фолксваген Голф“ в момента на пазара може да се намери за около 10 000 лв., то същият, но с десен волан, се търгува за не повече от 7000 лв.
Според експерти по пътна безопасност обаче по-ниската цена идва с по-висок риск за катастрофи на пътя. Основната причина е ограничената видимост при изпреварване. „Водачът седи отдясно, което означава, че при изпреварване на двулентов път трябва да излезе много повече в насрещното платно, за да се увери, че е безопасно за изпреварване. Това увеличава риска от челни сблъсъци, които най-често са фатални“, коментира председателят на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи (БАПК) Владимир Тодоров. Според него МВР не води статистика за катастрофите с коли с десен волан. Oпасност има и заради ограничената видимост на кръстовища и пешеходни пътеки. Причината е, че шофьор, седнал отдясно, по-трудно вижда насрещния трафик или пешеходци, идващи отляво заради ограниченото зрително поле. Съвсем отделно налице са и чисто практически затруднения, които не създават риск за движението. Такова например идва от разположението на автоматите за билети на паркингите. Шофьорите на такива автомобили трябва да излязат от автомобила, за да вземат билет.
Заради редицата рискове в много държави има ограничения за постоянното регистриране на автомобили с десен волан. В България такива ограничения няма и регистрацията на такъв автомобил е подчинена на същия режим като на стандартен автомобил. Дебатът около колите с десен волан обаче бе разпален отново на заседания на парламентарната временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата. Там от АПК предложиха постоянните регистрации на коли с десен волан да бъдат спрени, докато не се намери начин застраховките за такива коли да бъдат задължително драстично по-високи от тези за стандартни автомобили. Идеята не е нова, като в миналото от асоциацията са предлагали разположението на волана вече да се записва в големия талон на колата. Това би дало възможност на застрахователите без физически оглед на автомобила да му налагат по-високи вноски по „Гражданска отговорност“.
В момента на застрахователния пазар има компании, които по свое решение са въвели разграничение в размера на вноските за коли с десен волан. Проверка на „Телеграф“ показа, че поне един застраховател предлага по-висока цена за гражданска отговорност, ако автомобилът е с десен волан. Разликата е значителна. Докато годишната премия за кола с ляв волан е 306 лв., то за същата кола с десен волан тя скача на 450 лв. „Много компании и сега налагат по-висока вноска за коли с десен волан“, потвърдиха за „Телеграф“ от Асоциацията на българските застрахователи.
Застрахователният бранш гледа негативно на опитите да бъде използван, за да създава ред там, където това е работа на държавата и нейните органи. Това научи „Телеграф“ от представители на бранша, според които проблем с колите с десен волан на пътя наистина има, но държавата трябва да го реши, без да използва за това частния бизнес. „Получава се същото като със системата „бонус-малус“, където вместо държавата да се справя със своите ангажименти, реши да използва застрахователите за „лошото ченге“, коментираха за „Телеграф“ от голямо застрахователно дружество. Оттам посочиха, че е доказано неправилен подход административно да се пипат премиите по застраховките, а за пазара е най-добре принципът на прозрачните, свободни и обективно определяни премии да бъде запазен. Според бранша държавата трябва да поеме отговорността за безопасността на движението, вместо да го прехвърля към застрахователите. Една идея за това е колите с десен волан да получават само временна регистрация, а собствениците им да имат определен срок, в който да ги модифицират.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com