- Какви ще са приоритетите ви като министър на енергетиката?
- Нашите приоритети са много ясно отразени в програмата на ГЕРБ. Това, което предстои и трябва да се направи съвсем скоро е пълната либерализация на пазара на електрическа енергия. Това е много важна задача, тя изисква да бъдат направени законодателни промени, в резултат на които, да се материализира този процес. Много важно е и да завършим това, което започнахме в предишния мандат във връзка с разрешаването на казуса АЕЦ "Белене". След като са дадени много сериозни ресурси - над 3 млрд. лв., това означава, че държавническата позиция изисква да се направи опит този ресурс да бъде материализиран. Нашата визия е, че такъв един проект би могъл да се реализира и трябва да бъде направен опит да бъде реализиран, но само на пазарен принцип, без ангажименти от страна на държавата. Друг много важен приоритет, разбира се, е диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ, работата по изграждането на интерконекторът Гърция - България. Разбира се, при либерализацията на пазара много важна наша задача ще бъде защитата на уязвимите потребители. Надяваме се, че проучванията, които се извършват в "Хан Аспарух", а впоследствие и в блок "Силистар" ще бъдат успешни, каквито са индикациите. И това е още една възможност за диверсификация.
- За какво ще настояваме в хода на делото на Европейската комисия срещу "Газпром" за злоупотреба с господстващо положение на пазара?
- Ангажиментите, които "Газпром" се ангажира да поеме станаха факт в мандата на колегите от служебното правителство, така че те бяха тези, които са погдотвили становище. Имахме усещането, че малко късно се реагира, но впоследствие колегите все пак реагираха, подготвиха становище, което беше прието на 3 май. Те са го депозирали вече в Европейската комисия, срокът изтече на 4 май. От тук нататък предстои да се запознаем в детайли с това, което те смятат за важно. Целта на това становище беше да се отстоят в максимална степен интересите на страната и да се постигнат добри условия по договора с "Газпром". Така че предстои аз и моят екип да се запознаем с това, което колегите са подготвили, да видим дали е необходимо нещо да се допълни, да се направи и друг прочит на тези предложения, да се направи друг коментар. Колегите от служебното правителство ни увериха, че срокът не е окончателен и съществува възможност за допълнение към това становище. Да се надяваме, че това е така.
- Търси ли се инвеститор за седми блок на АЕЦ "Козлодуй"?
- Около ситуацията със седми блок на АЕЦ "Козлодуй" няма нищо ново. Всичко това, което се предприе като действия е в рамките на предишния мандат. Поне аз нямам информация да се случва нещо ново. Все още не съм информирана от моя предшественик служебния министър Павлов за някакви действия.
- От ЧЕЗ обявиха, че възнамеряват да продадат бизнеса си в България. Ако за купувач бъде избран "ЕНЕРГО-ПРО", това няма ли да доведе до монопол на пазара?
- Тук работата е на компетентните органи - Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), тя трябва да одобри подобен ход. Има си компетентни органи и те ще се произнесат по този въпрос. Трябва да се направи много задълбочен анализ дали би бил налице такъв монопол.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com