Търси се БГ Хенри Форд

Търси се БГ Хенри Форд | StandartNews.com

Героят на капиталистическия труд е с печеливш бизнес и доволни работници

Кой е днес героят на труда? Задаваме си този въпрос, блажено изтегнати на дивана в почивния ден на 1 май, празника на труда.

Едно време всичко беше ясно, не беше нужно да си блъскаме главите с каквито и да било въпроси. Имаше манифестация, огромните плакати с героите на труда се носеха над множеството. По-малките герои - от фабрики и заводи, бяха закичени с лента с надпис "Ударник" или "Първенец в труда". Знаеше се - герой на труда е миньорът, който изкопава най-много въглища и тъкачката, която се труди на най-много станове. Прославя се името на онзи, който изкарва две-три норми и помага петилетката да се изпълни за три години. Тези хора бяха сочени за пример.
Ако днес попитаме кои са героите на труда и пример за подражание, отговори може би няма да има.
На какви критерии трябва да отговаря героят на капиталистическия труд?
Да работи най-много? Май

никой не иска да подражава на онези, които се бъхтят по 10-12 часа на денонощие

Пък и повечето от тези труженици далеч не са най-успелите в обществото ни.
Да е най-богат? Но в България малцина могат да обяснят как са спечелили първия си милион. Пък и за следващите - ако наистина трябва да се доказва произход на парите, голяма част от родните богаташи много ще се затруднят. И този факт хвърля сянка на съмнение върху всяко имане.

Може би героят на капиталистическия труд е този, който полага най-много грижи за своите работници и служители, така че да живеят добре и да ходят с удоволствие на работа?

Тогава се търси българският Хенри Форд - митологизиран американец, създател на автомобилните заводи и марка коли със същото име. За времето си той е бил спорна личност, но е направил нещо гениално - феноменалния "Форд Т" - опростен, евтин и здрав автомобил, истинска народна кола. Едновременно с това вдига дневните надници на работниците в заводите си на космическите за началото на XX век 5 долара. И им дава специални преференции при закупуването на автомобил направо от конвейра.

Какъв е ефектът? Търсенето на колите нараства неимоверно, заводите работят с пълна пара, работниците са предоволни, а печалбите на Форд се множат. И от днешна гледна точка американският бизнесмен е еталон за капиталистически предприемач, който постига невъзможното - всички да са доволни и бизнесът да върви нагоре.
Безспорно новият герой на труда трябва да се търси сред предприемачите -

тези, които създават работни места, плащат заплати и данъци

генерират брутния вътрешен продукт на държавата. Но за създатели на работни места се броят и множество съмнителни персони, за които впоследствие се оказва, че имат да дават няколко заплати на работниците си, че са задлъжнели на хазната и на доставчиците, че са разсипали предприятието.

И пак се връщаме на позицията на Диоген. Вероятно както всичко в България и новият предприемач, и неговите работници, които сега не са и наполовина мотивирани като тези на Форд, трябва да изминат дълъг път. А дотогава Деня на труда, в който честваме героя на труда, ще прекарваме в размисли на дивана.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай