Такси сменя линейката

Такси сменя линейката | StandartNews.com

До октомври 100 шофьори в София ще изкарат за парамедици
Екипи на БЧК, "Пирогов" и ВМА ги обучават безплатно

Още преди да подкара таксито, Николай Томчев се е оказвал в ролята на парамедик. Няколко пъти на 51-годишния шофьор му се налагало да превозва пострадали хора, един от тях, за жалост, загинал. "Когато го карах към болницата, не знаех, че е починал. Установиха го после при пристигането ни там. Беше огромен стрес, приех го тежко и дори пропуших отново, а не бях палил цигара от 4 г.", спомня си трагичната случка Томчев. Ето защо таксиметровият шофьор става един от доброволците в проекта "Активна грижа" на клуб "Активна сигурност" и БЧК и преминава обучение за оказване на първа долекарска помощ в жълтите коли.

"Може би, ако някога имах тази подготовка, днес този човек щеше да е жив. Искрено се надявам да не ми се случва повече. Затова се включих в инициативата и отделих от времето си, за да изкарам курса. Надявам се, че вече ще мога да помагам", споделя Томчев, който от 2,5 г. кара такси в София. Николай разбира за проекта от шефовете си и веднага решава да участва. "Включих се заради личните ми убеждения и моята гражданска позиция. Спецификата на работата ни е такава, че сме постоянно на пътя. И имайки предвид интензивния трафик в столицата, често изпадаме в ситуации на ПТП и сме на мястото на местопроизшествието. Затова, ако таксиметровият шофьор е обучен да оказва долекарска помощ, ще е в голяма полза за пострадалите и екипите на Спешна помощ", категоричен е Томчев.
Сега той е сред първите 15, преминали успешно курса и в готовност да спасяват човешки животи. В момента се обучават още 30 таксиджии, а целта е до края на октомври да станат 100. Курсът започва през юни. Шофьорите

отделят по 6 часа дневно

извън работното си време, за да изучат теорията и практиката на долекарската помощ, а занятията се водят от специалисти от БЧК, ВМА, "Пирогов", "Токуда". "Не сме парамедици и не искаме да изземваме функциите на Спешна помощ, а да я подпомогнем. Нашата задача е да пристигнем възможно най-бързо на мястото на инцидента, да оценим конкретната ситуация, да обезопасим присъстващите, да направим връзка с тел. 112 и с колцентъра на "Активна грижа" - 0800 10 200, и да положим максимални усилия за запазване жизнените функции на пострадалите до пристигането на екипите", разяснява Томчев. "Все още не знам как ще реагирам в ситуация, в която аз ще съм водещата личност, докато пристигне линейката. Но определено се чувствам по-сигурен в себе си.

Изпитвам страх от кръв

но се надявам, че ще реагирам адекватно въпреки големия адреналин. Заради този страх много колеги отказаха да се включат, но имаше и доста доброволци. Пък и нали се водим "корави" хора", споделя Томчев.

Че е имало много желаещи сред таксиметровите шофьори, потвърждава и Александър Стефанов, който е пряк ръководител на проекта и зам.-председател на Браншовата камара на представителите на таксиметровите превозвачи. "От над 700 водачи трябваше да изберем 80, които да обучим поетапно на групи от по 15 души до октомври. Те трябваше да са добре образовани и с гражданска позиция", разказва за подбора Стефанов. Той споделя, че е бил с шофьорите през целия курс и е видял големия им ентусиазъм. "Очакваме да са активни и настъпателни. Не мога да си представя, че някой от тях ще пропусне ПТП", категоричен е Стефанов. Той подчертава, че обучението

за избраните е било безплатно

а идеята е в бъдеще всеки желаещ таксиметров шофьор да има възможността да премине курса. "Често, за да оживее пострадалия, е нужно само да бъде откаран навреме до болницата. А нашият шофьор може да отиде на място почти на секундата. Защото във всеки от автомобилите има GPS и диспечерът ще изпрати най-близко намиращата се кола", обяснява Стефанов. Той е убеден, че при големите тежки катастрофи са нужни именно хора, които да извозват пострадалите до най-близките болници. "Сега, когато нашите хора са на улицата и трябва просто да закарат пострадалия на 5 минути път, естествено, че ще има спасени човешки животи.

Вече няма да се чака с часове

линейката от "Сточна гара" да премине задръстванията и да стигне до ж.к. "Младост", за да вземе пациента и да го откара в Окръжна болница. А и линейките по-често дори не са на "Сточна гара", а по адреси. Ето защо идеята за "Активна грижа" е много добра. И, колкото повече шофьори изкарат курса, толкова по-добре", категоричен е Стефанов. Той е на мнение, че Спешната ни помощ работи според възможностите си, но няма как да покрие цяла България и подчертава, че "Активна грижа" досега не е коствала нито стотинка на държавата.

Дано откликне и държавата
Проектът скоро ще тръгне в Пловдив, Варна и Бургас

Стефан Софиянски,
председател на "Активна сигурност"
и изп. директор на "Лев Инс"

- Г-н Софиянски, разкажете ни как се роди инициативата "Активна грижа"?

- Идеята възникна в резултат на проблемите, които има в обществото и здравеопазването ни, най-вече заради липсата на достатъчно ресурси в Спешната помощ. Проучихме чуждестранния опит и сме заимствали от аналогични работещи модели в Германия, Израел и Швейцария. С подкрепата на БЧК, взехме решението да стартираме проекта "Активна грижа". Създадохме гражданското дружество "Активна сигурност", чиято цел е постигането на публично-частно партньорство за по-ефективни резултати при спасяването на човешкия живот.

- Защо се спряхте именно на таксита?

- Предложението е на Браншовата камара на представителите на таксиметровите превозвачи, с които стигнахме до извода, че те са най-близко до местата на произшествията, а не са малко и случаите, в които помагат на припаднали в жегите възрастни хора например, при инсулти и др. В доста от произшествията има нужда от наложителни спешни действия, докато се чака линейката. Ако до 3-та минута не бъде спряно кръвотечение от разкъсан артериален съд например, човекът загива. Често линейките се бавят в задръстванията, а винаги в района на инцидента има таксита, които биха могли да се отзоват буквално до минута.

- На какво се учат шофьорите?

- Първите 15, които завършиха обучението успешно, са вече по столичните улици. Те са оборудвани с обозначителни жилетки на "Активна сигурност" и БЧК, с разширена аптечка, но най-важното е, че са преминали практически и теоретичен курс как да спират кръвотечение, да шинират счупен крайник, да възстановят сърдечна дейност и нямат притеснения да го направят. Един от тях заяви: "Бил съм свидетел на тежък инцидент преди години и това, което сторих, бе да се обадя на тел. 112. Просто стоях и гледах. Но ако се случи сега, ще съм първият, който ще окаже помощ". В Израел например 60 на сто от спешните случаи се поемат от парамедици, а не от лекари. Разбира се, нашите шофьори не са все още парамедици, но могат да преценят какво е състоянието и да подадат информация на Спешна помощ.

- Предвиждате ли проектът да излезе извън границите на София?

- Да, предстоят курсове и в други градове - Благоевград, Пловдив, Стара Загора, Варна и Бургас. Желаещи има достатъчно. След като доброволците от цялата страна преминат този първи етап на обучение от 30 часа, те ще преминат и втори - от 90 часа.

- Клуб "Активна сигурност" разполага и с 2 хеликоптера. Разкажете ни за тях?

- Да, те са с медицинско оборудване, дефибрилатори, кислород, носилки - всичко нужно за оказване на квалифицирана помощ на пострадали. Единият е в Правителствена болница, а другият - в Бургас. В рамките на половин час с тях може да бъде покрита всяка точка на страната.

- Колко ви струва досега проектът "Активна грижа"?

- Ясно е, че струва много пари - за първите 4 месеца над 100 000 лв. Надяваме се обаче, че на някакъв етап и държавата ще се включи. Когато приключим с първия етап, ще имаме вече правителство и се надявам то да откликне.

- Защо смятате, че трябва да се включи?

- Защото проблемът е на цялото общество, а държавата - това е обществото. А има ли нещо по-ценно от здравето и живота на хората? Не очакваме някой да ни даде пари наготово. Обърнал съм се към колегите в бранша и по линия на застраховането смятам, че ще има събрани средства, за да поддържаме проекта. И в Германия основното финансиране е по тази линия. Като изрично подчертавам, че няма да бъде правено разграничение между застраховани и незастраховани лица, когато се налага да им се окаже помощ.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай