Призив към властите в Европа да не затварят училищата, когато предприемат превантивни и ограничителни мерки срещу разпространението на COVID-19, отправи днес Световната здравна организация. Тя констатира, че онлайн обучението е нанесло повече вреди.
На континента четири последователни седмици се наблюдава засилено предаване на коронавирусната инфекция.
"Миналата седмица, с наближаването на зимата, повече от половината страни в европейския регион съобщиха за значително увеличение на броя на инфекциите с COVID-19 във всички възрастови групи", се отбелязва в съобщението.
В този контекст 45 държави и територии препоръчват училищата да останат отворени за присъствено обучение, седем държави са избрали пълно или частично затваряне на училища, а две държави препоръчват дистанционно обучение.
СЗО смята, че прекъсването на образованието на децата трябва да бъде крайна мярка.
"Широко разпространеното затваряне на училища през миналата година, което прекъсна обучението на милиони деца и тийнейджъри, нанесе повече вреди, отколкото ползи, особено за психическото и социалното благополучие на децата. Не можем да повтаряме същите грешки", коментира ръководителят на организацията за Европа Ханс Клюге.
Вместо затваряне на училища, СЗО препоръчва широк набор от мерки като физическа дистанция, често миене на ръцете, носене на маски, вентилация в класните стаи и увеличен достъп до тестове, особено в местата с висока степен на разпространение.
"За да се намали въздействието на COVID-19 през следващите месеци, е жизненоважно решенията на правителствата и на обществеността да се основават на данни и доказателства, с разбирането за това, че епидемичната ситуация може да се промени и че нашето поведение трябва да се промени заедно с нея. Науката трябва да има предимство пред политиката. Дългосрочните интереси на децата трябва да останат приоритет. Разполагаме с по-ефективни инструменти за справяне с този проблем", допълва Клюге.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com