Православната църква почита на 17 декември свети пророк Данаил (Даниил). Името Данаил идва от иврит и в превод означава „Бог е моят съдия”. Св. Даниил е един от четиримата големи библейски пророци от Стария Завет - Исаия, Йеремия, Йезекиил и Даниил, а заедно с него на тази дата се почитат и сподвижниците му, Светите Трима отроци - Анания, Азария и Мисаил.
Четиримата младежи били много начетени и благонравни и много рано повярвали в Бог. Живеели в Йерусалим и делата и сърцето им били чисти и спазвали всичките заповеди на Бога. Бог ги дарил с много телесна красота и сила, но те не били горди с нея. Когато халдейският цар Навуходоносор завладял и разрушил Йерусалим, те попаднали в плен, но се оказали в двора на царя заради качествата и знанията си. Това царство било Вавилон – най- великият град на своето време.
Даниил живеел праведно и често беседвал с царя, който бил изпълнен с уважение към него. Този му скромен начин на живот бил възнаграден с пророческа дарба, с която Бог рано го благословил. Той успял да разгадае един много мъчителен сън на царя и му открил, че неговото царство и много други след него ще имат възходи, но и скоро - падения, защото само едно царство ще е вечно, това на единия Бог и Неговия син – Месията, който ще се роди след много време. Царят не бил щастлив от това пророчество, но издигнал в сан Даниил. Навуходоносор продължил разгулния и горделив живот, който водел. На хълма Деир построил златен идол, на който цял Вавилон да се кланя. Четиримата младежи не го правели, а вавилонските велможи ги наклеветили пред царя. Те защитили вярата си в единия Бог и отрекли идола. Царят се ядосал, въпреки че обичал Даниил, и заповядал да ги хвърлят в горяща пещ. Те влезли оковани, но небесен ангел влязъл с тях в пещта и ги опазил. Излезли те без нито един изгорен косъм, само веригите ги нямало. Една от легендите за тях звучи като възхвала на постите - Цар Навухудоносор заповядал да ги хранят с ястия от неговата царска трапеза, за да не отслабнат и да бъдат здрави, както връстниците им. Но Даниил, не желаейки да се осквернява с езическата царска храна, помолил един от приближените на царя да позволи десетдневен пост на него и на тримата отроци.
Царският сановник им разрешил в тези дни да се хранят само с плодове, но при условие, че ако Даниил и тримата отроци изглеждат външно и здравословно по-зле от връстниците си, той ще започне да ги храни както иска, т.е. според заповедта на царя. След изтичането на десетте дни, Даниил и тримата отроци, а също и връстниците им, се явили пред царския сановник. Лицата на Даниил и тримата отроци били по-красиви и физически били по-здрави от всички онези отроци, които се хранели с царските ястия.
Друга легендите разказва, че по време на вавилонския плен, заради вярата си в Бога, пророк Данаил бил хвърлен в дълбока яма сред гладни лъвове. Но тогава се случило чудо. Въпреки че в продължение на шест дни на лъвовете не била давана храна, зверовете не докоснали Божия пророк. Накрая царят заповядал да го извадят оттам и го обявил за светец. В деня на пророк Данаил празнуват жените, които имат малки деца или чакат дете. Народните обичаи са предимно свързани с плодородието. Месят се питки, които бременните жени раздават на близки и познати, за да могат лесно да добият рожбата си.
Имен ден празнуват Анани, Данаил, Данаила, Даниел, Даниела, Дани, Данко.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com