- Мъченица Стефанида се почита и от католици, и от православни
- Правят голяма молитва в параклиса й до Аргет за избавление от чумата на ХХI век
В красива гориста местност в немската провинция Зауерлах, близо до Аргет се намира малък старинен параклис. Построен е в чест на светица с името Корона. Да, има такава светица. И така по името й православни решили да се помолят пред нея за застъпничеството й пред Господ с надежда Бог да помогне на човеците в отърваването от зловещия коронавирус, плъзнал като проклятие над целия свят.
Параклисът е построен на това място през 1672 г. Местните почитали св. Корона като покровителка на парите, печалбите от хазартни игри, иманярите и откриването на съкровища, на месарите. Според едно от житията на светицата тя покровителствала и срещу епидемии. Затова пандемията от коронавирус накарала тези дни свещениците на гръцката църковна община в Мюнхен протоиерей Апостолос Маламусис и протоиерей Георгий Влетис да отправят към светицата просителна молитва за избавяне от епидемията. Пред "Зюддойче цайтунг". о. Маламусис казва, че на 14 май, когато св. Корона се почита от Западната църква, той, ако е възможно, ще отправи заедно с местния римокатолически свещеник съвместна молитва към светицата.
Поръчана е икона на светицата
която ще бъде дарена на параклиса в Аргет.
Интересна е историята за построяването на този параклис. Според преданието през 1599 г. една девойка незнайно откъде и как открила в гората дървена икона на св. Корона и я взела със себе си у дома. Но по чудо иконата се върнала на мястото, където била намерена. По онова време това било знак за хората да построят параклис на това място. Три пъти годишно там се правели празнични богослужения в чест на светицата. Почитта към нея постепенно силно нараснала. Събирали се много хора Може би за това един от свещениците в миналото оставил паметна бележка: "Момчетата пият, танцуват и скачат, борят се и се бият".
През 1807 г. параклисът е съборен. Казват, че стопанин от Аргет с камъните си построил свинарник, но това не му донесло сполука и през 1820 г. върнал камъните обратно за обновяване на параклиса. За последно параклисът е изцяло реновиран през 1986 г. Сега там се служат специални богослужения през май, тъй като света Корона се почита на 14 май от католиците, но и на 11 ноември от православните. Според българската традиция на 11 ноември заедно с паметта на св. мъченици Мина и Викентий и преп. Теодор Студит Изповедник се чества и паметта на светите мъченици Виктор и Стефанида. В превод от старогръцки името на св. Стефанида означава венец, диадема и в този смисъл - Корона. В житията на светците тя е
описана заедно със св. Виктор
Той бил войник по времето на император Антонин, когато имало гонения спрямо християните. По силата на императорската заповед Виктор бил накаран да принесе жертва на боговете, но той отказал. Затова бил подложен на страшни мъчения. Преминал през тях невредим и накрая със силата на своята молитвата победил вълшебник, който след като на два пъти не успял да го отрови, се отказал от врачуването си, изгорил книгите и такъмите си и станал християнин.
Докато Виктор бил измъчван край него била младата християнка Стефанида. Когато мъчителят пратил при Виктор войници да го одерат жив Стефанида видяла от небето да слизат два венеца - за него и за нея. Тогава започнала да слави подвига на мъченика и тутакси била хваната от воеводата. Пред него разкрила името си и че е на 15 години и осем месеца, а от година и четири месеца е омъжена. Всички опити да я накарат да се откаже от Христа останали напразни и двамата с войника Виктор заедно се удостоили с мъченическа смърт. В някои източници се казва, че двамата били мъж и жена, а в други, че тя била съпруга на другар на Виктор от войската.
Св. Виктор бил умъртвен като му отсекли главата с меч, а според едно от преданията св. Стефанида била
привързана към две палмови дървета
чиито клони били сведени до земята и когато ги пуснали, те се извили към небето и разкъсали на две тялото на смелата девойка.
Според житието им това станало на 11 ноември, но годината и мястото са спорни.
Сериозен опит да изясни тези въпроси е направил архимандрит Виктор (Мутафов), бивш протосингел на Русенска епархия, а от 2015 г. официален представител на Българската православна църква в Букурещ. От оскъдните сведения за св. Виктор и св. Стефанида в латински, гръцки и персийско-коптски извори той е опитал да систематизира всичко известно в наши дни за честването на паметта на двамата мъченици, за култа към тях и за пренасянията на техните свети мощи. Изследването му е публикувано в сайта "Православна младеж". Оттам научаваме, че в римски източници има отбелязани двамата светци с еднакво име: Виктор и Стефанида, убити в Египет на 1 април и Виктор и Корона, умъртвени в Дамаск, Сирия на 14 май. "Трудно е да се определи дали става въпрос за един мъченик с името Виктор, както и не се знае със сигурност кои други мъченици са умъртвени с него.", пише архимандрит Виктор. Той допуска, че вероятно става дума за двама анонимни светци, чиито имена (лат. Victor - победител и гр. Stephanos - корона) са поставени условно от вярващите в памет на тяхната славна смърт.
Счита се, че двамата светци са канонизирани от св. Сотир (Сотеро) папа Римски (168-177) малко преди да приеме мъченическа смърт. След като били умъртвени, двамата мъченици били погребани заедно. По-късно
мощите им били пренасяни многократно
Сега са в църквата на манастира "Св. Корона и св. Виктор" край град Фелтре, Италия. Заради претенции на жена, че съхранява техните мощи на 19 май 1943 г. е отворен саркофага в храма и в него е открита оловна плочка с надпис на латински език, чието съдържание е следното: "През 205 от Рождество Христово по време на Цезар Антонин телата на св. мъченици Виктор и Корона бяха пренесени през морето от мъченик Теодор и от мен недостойния Солино епископ на град Керония на 18 септември, в името на Иисус Христос". От това става ясно, че телата на мъчениците са пренесени от Александрия до Сирия (от Александрия, Египет до Киликия), на острав Кипър от мъченик Теодор, по-късно епископ на Керония (Кипър) и приел мъченическа смърт през 205 година и след около четири века епископът на Керония Солино на 18 септември е пренесъл мощите, поставени в оловна урна на друго място, вероятно в пещера. През 802 година, когато остров Кипър е атакуван от арабите, те са пренесени в Сицилия, където остават две години. От там са пренесени във Венеция.
През 1096 г. ктиторът каshy;питан Джовани да Видор (времето на Първия кръстоносен поход) издига върху хълма Миесна, на три километра от Фелтре църква с три кораба в романски стил. Храмът, построен на святото място, е завършен за пет години и е осветен на 13 май 1101 г. от епископа на град Фелтре Арпон (син на Джовани да Видор). Църквата е част от манастирски комплекс. Мощите на мъчениците се съхраняват в олтара на храма в оловна урна поставена в каменен саркофаг до олтарната абсида, издигнат през 1440 година върху четири не високи колони. По този начин вярващите имат възможност да коленичат и да се помолят на светите мъченици. Храмът е покрит със стенописи на майстори от школите на Джото, Томасо от Модена и Виталий от Болоня. В последните години в манастира се извършват реставрационни и консервационни работи, осъвременяват се монашеските килии и трапезарията, поставени са нови електрическа и противопожарна инсталации, за да продължи и в бъдеще това свято място да привлича вярващите.
Друго сведение сочи, че кръстоносците са пренесли св. мощи в град Фелтре от Сирия. През 1354 Карл IV от Бохемия на път за Рим, за да бъде коронован за император на Свещената Римска империя (5 април 1355), минал през град Фелтре. Местните жители в знак на уважение,
дарили на бъдещия император
част от мощите на мъчениците - главата на св. Виктор и раменна кост на св. Стефанида. Карл IV приел с благодарност скъпия дар и продължил за Рим. Новият император пренесъл дарените св. мощи в Прага. Има сведения, че тялото св. мъч. Виктор е намерено на 3 април 1697 г. в базиликата на манастира "Св. Панкратий" в Рим, след това е преместено в манастира "Св. Лука" на улица "Ботеге оскуре". Следва преместване на мощите в църквата "Св. св. Марчелино и Пиетро" и през 1906 година от Рим са пренесени в град Фано, област Марке, Италия.
Има сведения, че частици от мощите на двамата мъченици се намират и в църквите на други градове в Италия и Европа.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com