Стотици журналисти и приятели се сбогуваха с Гарелов (СНИМКИ)

Фасадата на църквата бе покрита с венци

Стотици журналисти и приятели се сбогуваха с Гарелов (СНИМКИ) | StandartNews.com

Източник: БТА

Стотици журналисти, близки и приятели изпратиха легендата на българската журналистика - Мистър „Панорама” Иван Гарелов. Поклонението се състоя в столичната църква „Свети Седмочисленици”.

Снимки: БТА

Сред желаещите са кажат последно сбогом на Гарелов бяха Уляна Пръмова, Копринка Червенкова, Велислава Дърева, Тома Биков, Габриела Наплатанова - член на СЕМ.

Снимки: vesti.bg

Снимки: БТА

Фасадата на църквата бе покрита с венци от министър-председателя, министъра на вътрешните работи, министъра на културата, Министерство на образованието, посланика на Кувейт - негово превъзходителство Гази Хамед Алфадли, както и от БНТ, Би Ти Ви Медия груп, БТА, СЕМ, учителите на село Смилец, от църквата "Света Богородица" в Пампорово,  от Даниела и Динко Диневи. От партиите БСП, ГЕРБ, "Има такъв народ" също оставиха венци. 

Снимки: ПИК

„Ако съдбата те е срещнала с Иван Гарелов, то тя ти е подарила една от най-важните срещи в живота. Той беше максималист по отношение на професията, но даваше изключителна свобода и инвестираше огромно доверие в хората, които бяха негов екип", каза журналистът Невена Андонова в предаването „Офанзива с Любо Огнянов” по NOVA NEWS.

„Беше строг, но толкова разчиташе на теб, че нямаш друга опция, освен да си най-добрия”, каза още тя.

„Иван е легенда, но нека не го слагаме в митовете и легендите”, посочи Андонова.

Снимки: ПИК

Наследникът на Гарелов в "Панорама", журналистът Бойко Василев сподели, че въпросът как ще запомни Иван Гарелов е много труден за него.

„Как да запомниш човек, с когото си бил свързан толкова? Ще го запомня завинаги като професионалист, като явление, като легенда. И може би най-голямата от многобройните заслуги на Иван Гарелов беше, че той създаде демократичния телевизионен език на младата българска демокрация. Само това да беше, е много", заяви той.

Снимки: ПИК

Роден на 6 февруари 1943 г. в село Смилец, област Пазарджик, една случка насочва Иван Гарелов към избраната професия. Когато е едва на 14 години, той бил в Пазарджик, където чакал на опашка да се качи в рейс. Шофьорът обаче държал чакащите на дъжда и не ги пускал вътре. Възмутен, Гарелов написал дописка и я пратил на пловдивския вестник "Отечествен глас". Изданието не само я публикувало, но му платили за статията, припомнят от отдел "Справочна" на БТА.

Въпреки че родителите му били против да учи журналистика, Гарелов не се отказва. Завършва Софийския университет "Св. Климент Охридски", специалност "Журналистика". Още когато е във втори курс на университета, започва да работи във вестник "Студентска трибуна".

Снимки: vesti.bg

През 1964 г. взима първото си интервю с Лили Иванова. След като се дипломира, е назначен във вестник "Народна младеж".

През 1969 г. започва работа в БТА заради гръцкия език, който научава, след като завършва университета. Тогава отива за пет месеца в Гърция по линия на Комитета за културни връзки с чужбина. През 1972 г. публикува пътепис за Света гора в списание "Паралели" на БТА. В агенцията работи до 1972 г. като редактор.

Снимки: vesti.bg

 

Марко Семов е човекът, поканил Иван Гарелов да работи в Българската телевизия през 1973 година за новосъздадената редакция "Публицистика", след като прочита пътеписа му за Света гора. Първото му телевизионно интервю е с президента на Кипър архиепископ Макариос. През 1974 г. прави първия си документален филм за южната ни съседка - "Гърция без пагони", разказващ за падането на хунтата.  

Следват поредица от документални филми - за гражданската война в Ливан - "Идвам от Ливан". В страната отива за първи път през 1976 г., без да е командирован. С оператора Иво Нешев заминават за Кипър, откъдето ги прекарват с лодка до Ливан. Снима също в Близкия изток, където взима присърце палестинската кауза.

Снимки: vesti.bg

Покрай военните си командировки Иван Гарелов осиновява палестинеца Ахмед. Журналистът го снима в Ливан през 1979 г., когато Ахмед е 13-годишен. През 1982 г. съдбата отново ги среща в Бейрут по време на обсадата на града. Иван Гарелов го открива в квартал Бурж Барнже, го взима със себе си и тайно го прекарва през границата. Довежда го в България, където Ахмед завършва първо гимназия и след това медицина. Връща се в родината си Ливан през 1992 г. Седем години по-късно Иван Гарелов е в Ливан, където се среща с него, а той вече има три деца.

Снимки: vesti.bg

През 1979 г. прави документален филм за Камбоджа - "Къде сте доктор Тиенг Терпи". Този филм се ползва в американски университети като помагало за драматургия на документален филм, изучава се и в Нов български университет. Може да напише томове за своите пътешествия и срещи по света - Китай, Танзания, Зимбабве, Мозамбик, Израел, Гърция. Автор е на повече от 30 документални филми от Ливан, Израел, Кипър, Гърция, Виетнам, Камбоджа, Афганистан.

Снимки: vesti.bg

Снимки: vesti.bg

Снимки: vesti.bg

Снимки: БТА

Снимки: БТА

Снимки: БТА

Снимки: БТА

Снимки: БТА

Снимки: Дир.бг

Снимки: Дир.бг

Снимки: Дир.бг

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай