Стив Джобс в рокля

Стив Джобс в рокля | StandartNews.com

Елизабет Холмс напуска университета и става милиардер на 30

Известно е, че едни от най-успелите и иновативни хора в света нямат завършено висше образование. Бил Гейтс и Марк Зукърбърг напускат Харвардския университет, преди да се дипломират. Двамата загърбват лекциите, за да създадат съответно "Майкрософт" и Фейсбук. Също като тях Стив Джобс, който отлетя към по-добрия свят, напуска колежа "Рийд", за да започне да гради империята "Епъл". Тези мъже успяват да направят милиарди, преследвайки мечтите си, вместо да следват клишето. Те основават компании, които променят напълно начина, по който живеем - тоест оказват осезаемо и положително влияние върху света. Може би това е причината, поради която милиардерът Питър Тийл насърчава младите да се откажат от академичните познания и да следват своята страст. Съвсем наскоро една жена, която също е напуснала университета, се присъедини към иновативните милиардери. Тя е едва на 30, съобщава profit.bg. Казва се Елизабет Холмс.

Когато през 2003 г. Холмс е 19-годишна второкурсничка в Станфордския университет, тя решава да прекрати образованието си и да създаде собствена компания на име "Теранос". Момичето категорично смята, че парите могат да бъдат използвани за по-голяма и великодушна цел - революционизиране на здравеопазването. Днес по-малкият брат на Холмс е директор по мениджмънта в "Теранос". Като деца, повлияни от бащата мисионер,

двамата се потят над мандаринския език

с частен учител. По-късно Елизабет го усъвършенства с летни курсове в Китай. Родителите на момичето правят първата инвестиция в компанията с парите, събирани за колежа. С тях тя наема лаборатория и първия си сътрудник.
Елизабет споделя със своя преподавател по химично инженерство Чанинг Робъртсън какво планира да прави. Той е загрижен за евентуалните последствия от факта, че Холмс няма да завърши образованието си. Пита я защо иска да рискува всичко, за да преследва този план, а тя отговоря: "За да създам изцяло нова технология, която ще помага на човечеството - независимо от географията, етноса, възрастта или пола." Пламъкът в очите на роденото във Вашингтон момиче убеждава професора и тя получава благословията му. Холмс работи върху проект, който ще улесни кръвните тестове. В началото Елизабет мечтае да бъде лекар, но не може да понася гледката на кръвта. Според родителите й била безстрашно дете - стига да не й бият инжекции. Затова по-късно прави всичко, за да създаде начин за даване на кръв, който да щади чувствителните пациенти. "По 5-6 дни изобщо не ставаше от бюрото и спеше по час-два на нощ", спомня си днес майка й Ноел, която работи в Конгреса. Резултатът е заявка за патент. Първото изобретение на Холмс е лепенка, която не само доставя лекарство на организма, но и следи промените в кръвта на пациента. Така, ако е необходимо, лекарят може да коригира дозата на лекарството.

В семейството на Елизабет има много доктори, които пътуват по света, за да лекуват. "Баща ми

винаги беше там, където има много болка

Във всички времена са умирали хора, защото болестта не може да бъде открита навреме. Реших, че мога по някакъв начин да се справя с това", казва Холмс в интервю за USA Today.

За 10 години, без да вдига много шум, Елизабет работи по технология, която впоследствие превръща кръвния тест в безболезнено бодване по пръста. Кръвта е съхранявана в миниатюрно шишенце на име нанотейнер. Иновацията на Холмс позволява само от капка кръв да се получи повече информация, отколкото при всички традиционни методи. Тя позволява да се правят над 70 различни теста, а резултатите са готови за часове. Новите тестове могат да се правят в аптеката, без да се ходи на лекар или в лабораторията. Те са и много по-достъпни от традиционните, което винаги е била една от целите на Холмс, когато създава "Теранос". Безболезнен, по-точен, по-евтин, по-бърз - това е нейната формула на успеха.

Компанията на Холмс в момента се оценява на 9 милиарда долара. В нея работят 500 души. Тя е успяла да привлече в съвета на директорите група личности с огромно влияние - сред тях са бившият държавен секретар Хенри Кисинджър, ексфинансови и военни министри, генерали. Елизабет притежава 50 на сто от компанията, а състоянието й възлиза на 4,5 млрд. долара. Това я прави най-младата жена милиардер и третият най-млад притежател на състояние в публикуваната наскоро от "Форбс" класация на 400-те най-богати американци. Днес Холмс има 18 патента в САЩ и 66 в чужбина. Тя е и най-младата милиардерка, която не е наследила парите си.
Холмс обаче не създава компанията си, за да забогатее.

Тя наистина иска да промени света

Твърди, че голямата цел е промяна в живота на отделния човек. Според нея достъпното и ефективно здравеопазване е гражданско право. Елизабет Холмс е доказателство, че величието се постига чрез комбинирането на страст, иновации и желанието да подобриш битието.

Често сравняват Елизабет Холмс със Стив Джобс. Тя дори се облича подобно на него - винаги по един и същи начин: поло, сако, панталон в черно. Обувките са с нисък ток. Кратката биография на Джобс, разпечатана от сайта на "Епъл", е закачена на стената в кабинета й.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай