Въпреки че при температура от около 5000 градуса Целзий на Слънцето надали ще застане човек, астрономи успяха да определят колко би тежал той, като откриха как да изчисляват гравитационното притегляне на далечни звезди, съобщи в. "Дейли мейл".
С нов метод, който измерва яркостта на звездите, астрономите вече могат да изчисляват повърхностната им гравитация с точност до 4 процента. Така те изчислиха, че човек би тежал 20 пъти повече на Слънцето, отколкото на Земята, но на типична звезда червен гигант той би бил 50 пъти по-лек.
Методът е разработен от екип, ръководен от Томас Камингер от Виенския университет и Джейми Матюс от университета на Британска Колумбия. Той използва леките вариации в яркостта на далечни звезди, записани от спътници като "Кеплер".
Тъй като гравитацията зависи от масата и радиуса, методът ще позволи на астрономите да определят по-добре тези параметри на далечни звезди. По-специално той ще бъде използван за изследване на планети извън Слънчевата система. Много от тях са толкова далечни, че дори основните свойства на звездите им не могат да бъдат измерени точно.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com