- Г-жо Манолова, внесохте законопроекта си за нов Изборен кодекс, но не успяхте да убедите останалите партии да го подкрепят ад хок. Къде се разминахте с ДПС например?
- Изборният кодекс е най-политическият закон. Няма да крия, че има различия между партиите, които са в парламента, и затова не се стигна до внасянето на един общ законопроект между всички парламентарни групи. Освен партиите има и друг голям и важен субект - българските граждани. В писането на проекта участваха гражданските организации, които дойдоха за обсъждането в парламента. Имам ангажимент и към тях по отношение на основните текстове, които написахме заедно.
- И все пак кои са разделителните линии с ДПС, ГЕРБ и "Атака"?
- Преференциалното гласуване и неговият праг, въвеждането на машинно гласуване, прочистването на избирателните списъци, професионалната изборна администрация. Не на последно място и осигуряването на равнопоставени условия за участие в изборите на всички политически субекти, новите медийни правила. Всъщност това са най-важните въпроси, които биха осигурили честност и почтеност на изборния процес. Темите, които биха активизирали гражданите да участват във вота. За съжаление точно изброените акценти осмислят новия изборен закон. И с тях следваме две цели - честни избори и участие на гражданите.
- Къде ще търсите допирни точки? И от кои ваши предложения сте готови да отстъпите?
- Трудно е да се направи компромис с някои от тези предложения. Как да отстъпя от интегралната бюлетина, като другото би означавало вакханалия на изборите и всички лоши практики, които сме наблюдавали през годините.
- Опозицията обаче твърди, че не става дума за нов изборен закон, а за преповтаряне на старите правила в 95% от текстовете...
- Мнението на опозицията е важно. Но тактиката на ГЕРБ е да отричат всичко, което се прави от мнозинството. Убедихме се, че те са способни на кажат на бялото - черно и, че слънцето изгрява от запад. Важното мнение в случая е мнението на гражданските организации. Дори и на тези, които бойкотираха. И сред тях има една голяма част, които имат експертиза по отношение на изборното законодателство. Те не казаха лоша дума за проекта, което само по себе си е комплимент. И няма как да бъде другояче при положение, че това са основните искания на гражданските организации и през четирите години на управление на ГЕРБ, в битката с Искра Фидосова и нейния кодекс.
- Преди седмица в пленарна зала имаше своеобразен вот на недоверие към вас. Притесни ли ви исканата оставка?
- Ще излъжа, ако кажа, че погледнах безразлично на този въпрос. Не ме беше страх от критиката на опозицията. Но имах притеснения от хората, които вместо да получат приет бюджет и спокойствие за следващата година, трябваше да гледат поредния парламентарен панаир.
- Лидерът на ДПС Лютви Местан каза от трибуната, че от ГЕРБ не са ви простили за Костинброд. Споделяте ли това мнение?
- Този дебат ме накара да се замисля, чух много добри думи за себе си и тепърва ще се старая повече. От друга страна, си дадох сметка, че депутатите от ГЕРБ действат на принципа на максимата "колкото по-зле, толкова по-добре". Те се оплакват, че не им се дава да говорят в пленарна зала, но като направих анализ по стенограмите, оказва се, че те са най-облагодетелствани от по-демократичния начин, по който аз и колегите водим заседанията.
Що се отнася до Костинброд, сигурно е прав Местан. От ГЕРБ сигурно имат основание да са ми бесни, защото ако аферата Костинброд бе доведена до край, ако бяха пуснати в обръщение тези 500 000 бюлетини, резултатите от изборите сигурно биха били други. Е, ГЕРБ трябва да се примирят с това. ГЕРБ с измами няма да печелят избори, нито парламентарни, нито местни, нито президентски.
- Какви са очакванията ви от делото - в понеделник казусът с бюлетините влиза в съда?
- Това е работа на съда. Не мога да коментирам.
- А какво направихте с букета, който галантно ви бе поднесен от един от най-големите ви критици - Светослав Иванов?
- Сложих го в кабинета си. Нормално е да се отнесеш човешки към добрите жестове, дори когато са направени от противници. Винаги казвам, че първо сме хора, а после политици. Особено в последната седмица преди Коледа и не само.
- Докога парламентът ще е в заграждания? В събота вечерта беше освиркан и вицепремиерът Цветлин Йовчев.
- Вижте, има граници, които не трябва да бъдат преминавани. Навлизането в личното пространство на един човек, та бил той и политик, е абсолютно недопустимо. Протестите затихват, хората разбраха, че са употребени в една битка, която не е тяхна, която щеше да обслужи ГЕРБ.
- Тази седмица лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи Цецка Цачева за депутат номер 1 в групата им. Ще се промени ли работата в пленарна зала?
- Това е началото на края на ерата "Цветанов" в ГЕРБ.
- И отново от последните дни - снимки на лидера на "Атака" Волен Сидеров обиколиха медиите, социалните мрежи. Ще подкрепите ли искането на ГЕРБ за освобождаването му от поста председател на комисията по корупция?
- ГЕРБ са последните, които са в позиция да искат която и да било оставка. Докато г-н Цветанов стои на първия ред на парламентарната им група с три обвинения и с огромното подозрение, че е организирал поголовното подслушване на български граждани, те нямат право да искат ничия оставка.
- Но тук става дума за скъпите воаяжи на политически лидер и ръководство на парламентарно представена партия и за отсъствието на въпросните депутати при приемането на най-важния закон в държавата - бюджета за следващата година.
- Същностните въпроси покрай тази тема са два - чии пари и за чия сметка са пътували и защо не присъстваха по време на приемането на държавния бюджет. От "Атака" отговориха, че са пътували с лични средства. Но аз също смятам, че е неприемливо народни представители да не участват в гласуването и обсъждането на бюджета за следващата година. Но отново казвам, ГЕРБ, които направиха всичко възможно да осуетят приемането на бюджета с процедурни хватки и циркове в залата, са последните хора, които могат да питат къде са били от "Атака" по това време. А и след всички скандални факти за "Авиоотряд 28" също е добре да замълчат.
- Лидерът на "България без цензура" Николай Бареков настоява партиите да не получават пари от хазната. Как гледате на това предложение?
- В момента е много модерно да се атакуват т. нар. привилегии на политиците, целенасочено да се омаскаряват партиите, да се обезсмислят като структури, формации. И вероятно за тези процеси вина имаме и ние, политиците. Но г-н Бареков е вече политик и бих го попитала дали смята, че политическа формация е по-добре да се финансира от неясни или съмнителни субекти? На сто процента съм съгласна, че трябва да имаме прозрачно финансиране на политическите партии. И винаги можем да дебатираме по темата, включително и в комисията за взаимодействие с граждански организации и движения.
- Добре, но ето друг пример. Италианският премиер Енрико Лета, който между впрочем е социалист, тези дни обяви в Туитър, че вкарва законопроект за премахването на държавните субсидии?
- Доколкото стана ясно, в Италия предвиждат поетапно намаляване на финансирането на партийната дейност. И след няколко години да се въведе принципът на даренията. Пак казвам, партийната субсидия не е "свещена крава", но системата може да бъде променена при широк политически консенсус за по-ясни правила и контрол, но без да се превръща в лов на вещици.
- Какво предстои като законодателна дейност до Коледа?
- Довършваме важни законопроекти за младежта, физическото възпитание и спорта, за отбраната, КСО.
- А как ще започнете 2014 година?
- С антимонополното законодателство. Диктатът и произволите на монополите мачкат от една страна бизнеса, а от друга, обикновените хора.
- По-добре ли работите двете партии БСП и ДПС след семинара в Боровец?
- Сложна е ситуацията в парламента. Безспорно е необходима по-добра координация между партиите, които подкрепят правителството. Полезно е да се ползват подобни механизми.
- Навлизаме в кампания за евровота. Доколко ще се отрази агитацията на работата в парламента?
- Европейските избори са една от най-важните теми за следващата година. Този път те ще имат и вътрешнополитическо измерение. Ако правителството на Орешарски си свърши добре работата и продължава да работи в полза на хората и за рестарта на икономиката, евроизборите ще бъдат единствените избори за следващата година. И БСП ще ги спечели убедително.
- Кога бяхте последно на църква? Заговарят ли ви други миряни?
- Преди малко. Често говоря с хората, които също са влезли в храма. Казват ми: "Искаме светли празници, искаме спокойствие". Като политици сме в дълг да им осигурим това.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com